Kezdőoldal » Családi kapcsolatok » Egyéb kérdések » Mit lehet tenni egy ilyen...

Mit lehet tenni egy ilyen helyzetben? Egyik barátnőmnek szeretnék segiteni.

Figyelt kérdés

Nyakig ül a szószban, de tényleg. Olyan szülei vannak, hogy nem is találok szavakat, majd ha végig olvassátok...

A lány 18 (majdnem 19) a srác pedig 28 éves. A lány már a kapcsolatuk elején lehazudott 5 évet a fiú korából, igy a szülők most azt hiszik a srác 23-éves. (azért kellett hazudjon, mert a szülei nem fogadnák el ezt a korkülönbséget) Telt, múlt az idő, másr 2 éve vannak együtt. A szülők még mindig nem fogadták el, pedig komoly rendes srác, munkahellyel meg minden(ajándékot visz az "anyósnak" akkor megmondja, hogy te nekem ne hozz semmit...stb) csak hetente-kéthetente tudnak találkozni, de akkor is csak épp egy órácskát, mert két külön településen laknak.a srác ha látogatób megy akkor max 2 órát ülhet a lánynál. szilveszterkor este 10 kor mehetett el otthonról, 3-ra szigorúan otthon kellett legyen.

legutóbb megfenyegették hogy ha nem lesz félév végén x médiája kidobják otthonról. hát nem lett meg a média(de nem lett rossz sem), a lány meghamisitotta, igy fenn áll a veszély hogy kidobják a kollégiumból (ha kiderül). Az egész élete egy nagy hazugság a szülei fele, akik erre "kényszeritették". Nem helyeslem a barátnőm viselkedését, mert máshogy is meg lehetne oldani. a szülei amúgy mások előtt megjátszák a "tökéletes család"-ot, igy másnak nem tűnik fel...segithetek én valamit? (bocs hogy hosszú lett)


2009. febr. 3. 08:21
1 2
 11/15 A kérdező kommentje:

Köszönöm a nagyon részletes választ.

Hát nem is tudom. A szijuval verés már gyerekkorban történt, most nem, úgyhogy maradandó sérülés, plussz bizonyiték hiányában nem sok mindent tehet. igy kivülről tényleg nem "agressziv állat" a család, de amiket mesél az mindent kimerit...:(

Megpróbálok beszélni a lánnyal, s segiteni neki amennyiben ez lehetséges...

köszönöm mégegyszer

2009. febr. 3. 13:21
 12/15 anonim ***** válasza:
76%

Kedves Kérdező,


Nagyon szívesen -- én is bántalmzott gyerek voltam, és tudom, hogy később is milyen kényszerpályát jelent. Évek múlva is előjöhetnek dolgok, ami addig észrevétlenül, lefojtva volt csak benne az emberben.


Újra és újra átolvastam a kérdésedet, és csak most ugrott be: A lány barátja 28 éves, és munkahelye van. A lány már nagykorú. A lány kollégista. Ezek szerint anyagi akadálya nincs a kiugrásnak, a szülők azonnali otthagyásának. Ha másból nem, hát a fiú keresetéből lehet megoldást találni.


Az erdélyi szociális ellátórendszert nem ismerem, mindenesetre a bántalmazott háttér komoly ok arra, hogy igénybevegye.


A kollégium talán méltányosságot gyakorol, ha a lány önként vallja be a hamisítást, de ebben nem lehetek biztos, ezt talán előre ki kéne puhatolni valakitől, aki jól ismeri az intézményt.


Szóval legalábbis a fiú keresete biztos pont lehet. Akár máról holnapra is ki tud ugrani a lány? Akkor a kérdésedben, gondolom, inkább az érzelmi leválás a lényeg. Ez soká tart, és szakember segítsége kell hozzá.


Meg gondolom, maga a döntés meghozatala is fájdalmas ("Menjek? Ne menjek?"). Ennek a döntésnek az érett megfontolásában is segítene a pszichológus.


A bántalmazásnak lehetnek egyéb következnményei is: szorongás, alacsony önértékelés, önbizalomhiány. A bántalmazott gyerekek egy része felnőttkorában "továbbadja" a bántalmazást saját gyerekének, maga is bántalmazó lesz. Szóval lehetnek még hosszan tartó, rejtve maradó, sokáig lappangó, rejve maradó utóhatások. Magát a hazugságot nem ítélem meg, gondolom, a lány nagyon könnyen pánikba esik, ez ilyen háttérrel érthető is. Mindenesetre a fiúval való párkapcsolatát is megterhelhetik mindezek az utóhatások, ezért minél előbb érdemes pszichológust felkeresnie. Nehogy tönkremenjen ez a párkapcsolat is. Még pszichológus segítsége mellett is évekig tarthat a traumák feldolgozása (amennyiben azok súlyosak voltak, vagy kora gyerekkorban történtek).


Vagy a kollégium (állami segítség), vagy a fiú adná az új anyagi támaszt, megélhetési alapot, így ki lehetne ugrani a szülőktől. Tehát sem anyagilag, sem jogilag nincs akadály. Ebből azt gondolom, leginkább az érzelmi döntés meghozatala a legnehezebb a lány számára, többek között ezért is szükség lenne pszichológus segítségére.


Bizonyára gondolkodik a lány, otthagyja-e a szülőket, vagy ne. Talán szégyelli is a dolgot saját maga előtt. A pszichológus majd elmondja, miért nem érdemes szégyellni az ilyesmit, még önmagunk előtt sem..


Talán fél is a lány a szülőktől. Node ha EGYSZERRE, egyetlen ugrással kiugrik, akkor már nem lesz mit félni. Félni csak akkor lenne érdemes, ha csak úgy félig-meddig ugrana csak ki. Ha TELJESEN kiugrik, akkor már egyszerűen NEM LESZNEK.


Talán az egyedülléttől, az elválástól fél a lány. Attól tartok, egszerűen NINCS MIT vesztenie: a szülőkkel való kapcsolat (lelki értelemben véve) már régóta HALOTT, mint az ágyú, valószínűleg már évek, talán évtizedek óta. És ugyan mi értelme van, egy hullát őrizgetni? El kell engedni.


No de persze én nem ismerem a lányt, a helyzetét is csak leírásból, a témához sem értek. Épp azért lenne jó mielőbb pszichológust felkeresni, mert ő szakavatott módon tudna segíteni a lánynak ezeknek a fontos döntéseknek a meghozatalában.


P.S. Mostanáig ennyi jutott eszembe. Ha úgy gondolod, hogy tudok még segíteni, írj nyugodtan az e-mail címemre.


Neked is küldhet bárki javaslatot még, de ehhez érdemes fogadni tudni azt. Ha baloldalt a (valószínűleg kék) "Adatmódosítás" szóra kattintasz, és az így bejövő oldalon megkeresed az alábbi szöveget:


"Lehessen neked e-mailt írni a kérdéseidnél, válaszaidnál (e-mail címed nem válik publikussá, csupán rajtunk keresztül tudnak e-mailt küldeni a bejelentkezett felhasználók):"


majd ezután az "igen" felirat előtti köröcskére katintasz az egérrel, akkor utólag is lehet Neked javaslatot küldeni.


A másik, talán kissé "privátabb", megnyugtatóbb megoldás az, ha ennek az oldalnak a legalján lévő


"Szeretnél értesülni róla, ha erre a kérdésre új válasz érkezik?"


felirat előtti négyzetet bejelölöd az egérrel.


Ezt csak azért javasoltam, mert ez az oldal (ahol a kérdésed van) pár nap múlva valószínűleg lassan el fog halni, egyre kevesebben fogják olvasni.

2009. febr. 3. 22:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/15 anonim ***** válasza:
66%

Na de igazán. Elfogadhatatlan dolog bántalmazni egy gyereket de mi értelme ennyi idő után bolygatni a múltat??? Itt nem az volt a kérdés, hogy tizenvalahány év után lecsukassa e az apját, vagy ne, hanem egészen más.

Soha nem fogom megérteni, miért kell viszályt szítani, vagy még inkább a helyzet elmérgesítését szorgalmazni rettentő lendületes, hosszú, megrögzött válaszokkal! Nem lenne egyszerűbb béke irányba terelni ezt az egészet? Menteni, ami menthető...


Első válaszoló vagyok.

2009. febr. 3. 22:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/15 anonim ***** válasza:
76%

Valóban nem szabad, hogy a döntésben én mondjam ki a döntő szót. Olyan embernek kell segítenie, aki ismeri a lány helyzetét, pontosan meg tudja őt hallgatni, fel tudja mérni a hansúlyokat, arányokat, lefogulatlan, és tapasztalata van hasonló helyzetekben, nem egy, nem három, hanem több száz.


Egyszóval: pszichológus, abból is olyan, aki ilyen helyzetekben jártas.


A hozzászólásaim lényege ez, a többi szót már a pszichológus mondja ki, a tények és a lánytól meghallgatott élmények alapján. Ha van értelme a békének, akkor ABBAN fog segíteni a lánynak és a szüleinek.


A megbocsátás mindesesetre csak SZABAD DÖNTÉS alapján lehetséges. Az már nem valódi megbocsátás, ahol nincs más döntési lehetőség. El kell fogadni azt a lehetőséget is, hogy "NEM".


Ezenkívül, szabad döntés csak korrekt ismeretek fényében lehetséges, ehhez is kell a szakember. Senki sem ismeri magát teljesen, főleg nem ilyen helyzetben.


A megbocsátás kérdésétől függetlenül, lehetnek a későbbi életút során veszélyek is. A hazugság (ilyen háttér mellett) TÜNET, és ritkán áll önmagában: lehet ott más is. Szorongás, depresszió, a többire már utaltam. Nem az a lényeg itt, hogy a hazugság "bűn" (ilyen háttár mellett nem az, nincs etikai jelentősége), hanem az a lényeg, hogy félelem, alaocsony önértékelés, szorongás van mögötte, mindez pedig tönkreteheti a fiatalok egész későbbi életét is (a szülők ügyétől függetlenül is). Ezek komoly dolgok, oda kell rá figyelni. Ha elleplezzük őket, attól még továbbra is ott lesznek a háttérben, csak akkor ellenőrizetlenül fejtik ki rombolásukat (az új párkapcsolat is tönkremegy, az új gyerekek nevelésében súlyos nehézségek lehetnek). Ezért ezeket a kérdéseket a szülőkkel való kapcsolattól és a megbocsátástól függetlenül meg kell oldani.

2009. febr. 3. 23:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/15 A kérdező kommentje:

Köszönöm a válaszokat ismételten.

Az a helyzet, hogy a lány Szereti a szüleit (annak ellenére, hogy nem bocsájtotta meg a verést) tehát otthagyni nem fogja őket, ami szerintem érthető is. Másrészt valahol a szülők is szeretik a lányukat, nemtudom mire fel ez a túlzott "féltés" vagy micsoda...

ami régen volt azt véleményem szerint sincsen értelme mostmár borzolgatni, hiszen annak már tizenakárhány éve. Persze a múltból igen maradtak gondjai, sőt szerintem azért nem is mer önálló döntéseket hozni, bátran kiállni maga mellett. Viszontitt békésebb mgoldás kellene mint a költözés, hiszen azért mégsem teheti meg a szüleivel szemben (mondjuk én tudom, hogy miért...)Pár év és mostmár végleg költözik otthonról, hiszen befejezi az egyetemet saját élete lesz.

A kérdésem inkább arra irányult, hogy MOST mit tegyen, hiszen ilyenek a szülei. És kavarodtak a dolgok.

Mostmár beszélek vele elmondom a válaszaikat, lássuk hogyan dönt.

Mégegyszer köszönöm

2009. febr. 4. 07:53
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!