Kezdőoldal » Családi kapcsolatok » Egyéb kérdések » Ha régen az alábbi dolgok...

Ha régen az alábbi dolgok által számítottak a nők műveltnek, akkor ma mi által?

Figyelt kérdés

Ugye régen, ha csak a pár évszázaddal ezelőtti múltra gondolunk, az számított műveltségnek, ha egy nő tudott táncolni, zenélni, énekelni, esetleg festeni, és ugye olvasni-írni; sokat olvasott és szerette az irodalmat, illetve ha hozzá tudott szólni a beszélgetésekhez, méghozzá értelmes, tartalmas mondanivalóval.


De ma már inkább az van, hogy egyre többet akarnak a nőktől, és mások szerint ő maguk sose érhetik el azt a szintet, hogy műveltnek mondhassák magukat. (Ez saját tapasztalat, bármilyen más hozzáállást szívesen fogadok.)


Szerintetek mitől lesz művelt, értelmiségi egy nő?


24/L


2011. jan. 16. 19:46
1 2 3
 11/26 anonim ***** válasza:
90%

Értelmezó Szótár:

Művelt= akinek ízlése fejlett,gazdag ismeretei vannak,magatartása csiszolt.

Amit viszont 75 év alatt megtanultam,hogy állandóan nyitottnak kell lenni az új ismeretekre, és állandóan tanulni.

Az igazán művelt emberek soha nem elégedettek a tudásukkal,és soha nem dicsekszenek a műveltségükkel.

2011. jan. 16. 20:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/26 anonim ***** válasza:
69%

Én azt az embert tartom műveltnek (legyen az akár férfi, akár nő), aki tájékozott a hazai és a világirodalomban, még ha nem is olvasott el mindent (mert az lehetetlen), de legalább a legtöbb olyan könyv TARTALMÁVAL tisztában legyen, amit mondhatni "kötelező" ismerni, és persze azért sok könyvet tényleg el is olvasson. Aztán, legyen tisztában a történelemmel is, legalább nagy vonalakban, nagyjából legyen képes elhelyezni, hogy mi mikor történt, és az összefüggéseket is értse meg az idősíkokat, pl. ha arról beszélek, hogy amerikai polgárháború, akkor legyen fogalma arról is, hogy ugyan ebben az időben pl. Magyarországon milyen események zajlottak.

Ismert és elismert emberek munkásságával legyen tisztában (most nem Lady Gagára gondolok természetesen :D), pl. hogy ki volt Marie Curie, de mondhattam volna még bárki mást is rajta kívül.

Ezen kívül legyen képben a napi politikával is, legalább egy bizonyos szinten, de ahhoz, hogy ennek összefüggéseit megértse, nyilván nem csak a jelenlegi dolgokat kell ismernie, hanem visszamenőleg is sok mindent.

Ismerje az illemszabályokat, tudja, hogy milyen helyzetben mit illik.

És még valami, amire sokan azt mondják, hogy adottság kérdése: tudjon helyesen írni. Mert lehet, hogy művelt valaki, de ha nem tud helyesen írni, akkor egyszerűen senki nem fogja elhinni ezt neki, legalább is azok nem, akikkel írásban kommunikál.

2011. jan. 16. 20:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/26 anonim ***** válasza:
79%

Szerintem most nehezebb elérni a műveltséget,mint régen.Ma már az alapműveltséghez tartozik az a tananyag,amit gimnáziumokban tanítanak.A humán és reál tárgyak anyagát illik ismernie.Diplomás lévén a saját szakjainak a precíz elsajátítása szintén alap dolog.Egy idegen nyelv ismerete úgyszintén.Manapság ebben nem merül ki a műveltség.

Ismerni és használni kell tudni a számítógépet,a mobiltelefont és minden olyan kütyüt,ami az életben körbe vesz minket pl. pendrive

El kell tudni igazodni a jogi és gazdasági életben is.Hiába tudja,hogy ki festette a Mona Lisát,ha a saját jogait nem ismeri és nem tudja például,hogy hogy álljon neki egy hitelkérelemnek vagy mit jelentenek a fogalmak pl. inkasszó

Jártasnak kell lenni a napi politikában,de nem csak ezekben,hanem rálátása kell legyen az őt körülvevő világról. Ebbe beletartozik a "celebek" ismerete,a filmeké és a zenéé. Egyszerű sznobizmus,ha Pavarotti-t ismeri,de Celine Dionról még csak futólag sem hallott.Ez a tájékozottság kérdése,ami bele tartozik a műveltségbe.

2011. jan. 16. 20:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/26 A kérdező kommentje:

A helyesírásos érdekes, valóban én is ismerek olyan embereket, akik műveltnek tartják magukat, de egy épkézláb mondatot nem tudnak leírni.

És azt is osztom, hogy a művelt ember nem elégszik meg az elért tudásával. Halálomig akarok tanulni, és még most is úgy érzem, hogy túl keveset tudok, mert még annyi más van a nagyvilágban, amiről tudnom kéne.

Valaki kérdezte, hogy milyen tapasztalataim vannak. Tulajdonképpen van egy társaság, ahova néha eljárok. Halkan megjegyezném, hogy sokan nem túl értelmesek köztük, s pont ők mégis engem néznek le. Ha mondok valamit, ami nekik okosnak tűnik, akkor az a nem jó. S ha egy másik, értelmesebb társaságban vagyok, ott meg akkor túl keveset tudok. Mert nem ugyanazokat a könyveket olvasom, esetleg hozzájuk képest túl keveset olvasok, vagy nem ugyanazokat a filmeket kedvelem, stb. Úgy érzem, sose lehetek jó semmilyen társasághoz. Nem találom a helyem, és mindez a műveltség miatt...

2011. jan. 16. 21:02
 15/26 A kérdező kommentje:
20.57, de érdekes, ezekre nem is gondoltam. De teljesen igazad van!
2011. jan. 16. 21:10
 16/26 anonim ***** válasza:
92%
Szerintem sem lesz valaki a diplomájától műveltebb...Sőt, őszintén megmondom, az ismerettségi körömben a lebutább, legműveletlenebb, legprimitívebb emberek egytől egyik egyetemisták/ főiskolások/ diplomások... És itt jön az, hogy szerintem egy művelt embernek egy bizonyos IQ szintet meg kell ütnie, ha tanulni kell, könnyen, gyorsan ÉRTSE meg a tanulnivalót. Ellenben a diploma megszerzése inkább függ az akaraterőtől egyeseknél (ti. hogy mennyit is bír valaki egyhuzamban magolni- és itt most tudnék példákat felhozni egyes "eminens" tanulók értelmi képességeiről...), illetve a körülményektől, lehetőségektől (hogy anyuciéknak van-e pénze eltartani további x évig a gyereket, van-e pénze tandíjra, stb- sok művelt, értelmes embert ismerek akik 18 évesen már dolgoztak, és sokkal inkább az egyetemen lenne a helyük, mint egyeseknek...)
2011. jan. 16. 22:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/26 anonim ***** válasza:
100%
a műveltségnek azért sok tere van. zenei, irodalmi stb... utolsó, ezzel kb mindenkit leszólsz, aki egyetemre, főiskolára jár. tény, hogy vannak döbbenetesen buta emberek, akiknek már az alap is több a szükségesnél, és tény, hogy vannak olyanok, akiknek érettségijük sincs, mégis sokkal szélesebb skálán műveltek. de attól, hogy valaki otthon van az aktualitásban, aligha nevezhető műveltnek. tájékozottnak lenni elengedhetetlen a mindennapi életben is, de ne általánosítsunk.
2011. jan. 16. 22:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/26 anonim ***** válasza:
82%

22:55


Vegyük úgy hogy odaírtam hogy "akinek nem inge, ne vegye magára". Azt hiszem ez magától értetődő...Igen, ismerek művelt diplomást, és tajparaszt szakmunkást is, ill. fordítva. A válaszomat az azon való felháborodásom szülte, miszerint egyes válaszolók szerint a művelt ember=diplomás ember.

2011. jan. 16. 23:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/26 anonim ***** válasza:
28%
ilyen alapon én is írhatnék felháborodva, mert lepontoztak, hogy fontosnak tartom a diplomát, és mert sokan képtelenek az értő olvasásra. ma már van rá lehetőség, hogy nők is szerezzenek diplomát. az alap kérdés erre vonatkozott, hogy akkor és most milyen nő számított műveltnek. nem írtam olyasmit, hogy ebből következik a műveltség, de a művelt emberek 90%-a maga is diplomás, vagy olyan körökben mozog, ahol sokféle ember fordul meg, sokféle gondolkodás- és látásmóddal. továbbá nem tartom celine dion zenéjét műveltségbeli kérdésnek. ez szimpla aktualitás. pavarottit nem játszanak a kereskedelmi rádiók, az ember maga hozza meg azt a döntést, hogy igen, meghallgatok egy operát, igen, elmegyek színházba.
2011. jan. 16. 23:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/26 anonim ***** válasza:
50%
Az aktualitás és a műveltség miért zárja ki egymást? Csak az nevezzük műveltnek,aki maga választja meg,hogy mit tart értékesnek? Vagy azt is,aki nyitott szemmel és füllel jár és BÁRMIHEZ hozzá tud szólni nem csak a "magas művészethez".
2011. jan. 16. 23:24
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!