Kezdőoldal » Családi kapcsolatok » Egyéb kérdések » Ha régen az alábbi dolgok...

Ha régen az alábbi dolgok által számítottak a nők műveltnek, akkor ma mi által?

Figyelt kérdés

Ugye régen, ha csak a pár évszázaddal ezelőtti múltra gondolunk, az számított műveltségnek, ha egy nő tudott táncolni, zenélni, énekelni, esetleg festeni, és ugye olvasni-írni; sokat olvasott és szerette az irodalmat, illetve ha hozzá tudott szólni a beszélgetésekhez, méghozzá értelmes, tartalmas mondanivalóval.


De ma már inkább az van, hogy egyre többet akarnak a nőktől, és mások szerint ő maguk sose érhetik el azt a szintet, hogy műveltnek mondhassák magukat. (Ez saját tapasztalat, bármilyen más hozzáállást szívesen fogadok.)


Szerintetek mitől lesz művelt, értelmiségi egy nő?


24/L


2011. jan. 16. 19:46
1 2 3
 1/26 anonim ***** válasza:
60%

Szerintem akkor művelt valaki ha: -legalább egy idegen nyelvet beszél

-diplomás,vagy legalább leéretségizett,

-képben van(politika,országos események,zenék,filmek stb)

- halad a korral

-több témakörű dologhoz is ért

Kb. ennyi lenne az én sajátos véleményem szerint. :)

2011. jan. 16. 19:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/26 anonim ***** válasza:
75%
Királyi családoknál, ahogy olvastam társadalmi, irodalmi műveltség számít, valamint, hogy mennyire társasági viselkedésű, kitűnő modorú. A zene is számít valamint a nyelvek és diplomáciai képességek. Ha ezek megvannak, akkor mellette csinálhat, amit akar, mert az nem lesz annyira meghatározó.
2011. jan. 16. 19:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/26 anonim ***** válasza:
62%
Jane Austen korában ettől volt művelt a nő. más irányú műveltséget nem is szerezhetett volna, nem voltak szabad egyetemek, ahová besétálhattak volna tanulni- illetve a nők számára nem volt erre lehetőség. manapság nyelvtudás, diploma, olvasottság ugyanúgy fontos, nyelvvizsám van, további 2 nyelven elbeszélgetek,sokáig zongoráztam, diploma megszerzésén dolgozom stbstb. szerintem ma a műveltség egyfajta látásmódot is jelent. nyilván szinte minden témában érdemben hozzá kell tudni szólni a beszélgetéshet. én úgy gondolom, hogy mivel a tudás megszerzése nincs kötve nemhez, ezért a diploma is ennek a része...
2011. jan. 16. 19:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/26 anonim ***** válasza:
80%
Ha kulturálisan, irodalmilag, történelmileg olvasott, akkor szerintem már művelt, meg ha még beszél nyelveket is, akkor pláne. Viszont vice versa férfire, nőre egyetemesen igaz az olvasatomban. Meg a zenélés sem rossz:D
2011. jan. 16. 19:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/26 anonim ***** válasza:
87%

Nem hiszem, hogy az iskolai végzettség ennyire mérvadó lenne, mondom úgy, hogy több főiskolást ismerek, akik megszólalni nem tudnak, és több sima szakiskolai végzettségűt, aki sokkal műveltebb.

Azt hiszem, elsősorban az a fontos, hogy valakiben meglegyen a belső igény, hogy kövesse az eseményeket, és művelődjön.

Mint régen: értelmesen hozzá tudjon szólni a társalgáshoz, akár a világgazdaságról van szó, akár színházi eseményről, általánosságban. Az persze nem elvárható, ha egy csoport szakképzett biológus értekezik a genetikai módosításokról, akkor is. :)


Aki utoljára az iskolában vett könyvet a kezébe, és hat lóval se lehet színházba bevontatni, annak lehet 25 diplomája is, nem fogom műveltnek tartani.

2011. jan. 16. 19:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/26 anonim ***** válasza:
70%
Szerintem a művelt ember fogalmát nehéz meghatározni. Én nagyon szeretek olvasni és festeni,rajzolni is szoktam. Állítólag jól is megy a festés és a rajz is. Magyarból 90%-os érettségim van. Viszont, sok olyan dolog van,amihez nem tudnék érdemben hozzászólni egy beszélgetés alkalmával. Ilyen például a pénzügyi világ, vagy a filmek. Mondhatni,egy klasszikust sem láttam. Kimaradt az életemből a Ponyvaregény, és a Keresztapa is. Ezek engem nem érdekelnek,s ha filmekről beszélünk,inkább csendbe maradok,minthogy elkezdjek okoskodni. Ettől nem érzem magam műveletlennek. Szerintem manapság már arra is rá lehet mondani, hogy művelt, akinek nem minden második szava b*zdmeg. Nyilván,az alap dolgokkal illik tisztában lenni, mint a világháborúk, híres magyarok, illem, egyszóval amit az ember elsajátít gimnazista koráig. Innentől kezdve meg társaság válogatja,hogy ki mennyire művelt.
2011. jan. 16. 20:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/26 anonim ***** válasza:
86%

Ugyanattól,amitől egy féfit is műveltnek mondanak!

Társaságban,emebeek között tudjon vilsekedni. Ne legyen hiú,beképzelt,ne tartsa magát másnál okosabbnak. Akkor sem,ha valóban okosabb! Társaságban engedjen másokat is szóhoz jutni,ne csak ő beszéljen. Hallgasson,ha az adott témához nem tud hozzászólni. Ne nézzen le senkit a származása,foglalkozása,vagy a hiányos műveltsége miatt,ha véletlen egy társaságba kerül velük.

Olvasson sokat,magyar és külföldi irodalmat,tudományos műveket. Legyen tájékozott a művészetek terén és a komolyzenei életben is.

Ha nő ,ne beszéljen állandóan a gyerekeiről,mert az nem társaságba való téma,és a legtöbb ember számára unalmas.

Ne beszéljen a betegségeiről,legfeljebb a rokonoknak,vagy bizalmas barátaiknak. Ez a férfiakra is vonatkozik.

A munkahelyi gondokat sem illik társaságban megvitatni. (kivétel a bizalmas barátok vagy munkatársak társasága)

A magánélet nem tartozik a családon kívül senkire.

Hirtelen ezek jutottak az eszembe.

2011. jan. 16. 20:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/26 A kérdező kommentje:

Érdekeseket mondtatok, köszi, mindenkit felpontoztam.

Itt az én esetem, amiért a kérdést is feltettem: középiskolában a humán tárgyakból mindig jó voltam, egyetemen a kommunikáció szakot választottam. Ebből adódóan jól kommunikálok mind szóban, mind írásban - bár ezt inkább többek között magamnak és a környezetemnek köszönhetem, mintsem a tanulmányoknak. Szeretem a zenét, hozzá tudok szólni a klasszikusokhoz, de akár a többihez is, bár azokat nem szívlelem annyira. Könyvet is gyakran olvasok, verseket, regényeket, magyart, angolt. Ha már angol, van belőle nyelvvizsgám, jelenleg franciát tanulok. A filmekhez is hozzá tudok szólni - ha nem is a Ponyvaregényhez, mert nem az ilyenek a kedvenceim. Festeni ugyan nem tudok, de írni igen, mindenről. A fotózást sem vetem meg...

Ennek ellenére ha a műveltség kérdése felmerül a társaságomban, én aztán nem számítok annak. Pedig viselkedésben is igényes vagyok, követem az etikettet stb., hozzá tudok szólni beszélgetésekhez. Mégis úgy érzem, ez sosem lesz elég ahhoz, hogy műveltnek tartsanak. És ez nem is arról szól, hogy másoknak meg akarok felelni - mert én ugyan nem fogok függeni mások véleményétől! De ebből adódóan vetődik fel... Hát akkor ugyan mi számít műveltségnek?...

2011. jan. 16. 20:15
 9/26 A kérdező kommentje:
A kommentem megírása után látom csak: sokan le vannak pontozva! Ezt nagyon sajnálom, mivel én mindegyiket hasznosnak tartottam...
2011. jan. 16. 20:16
 10/26 anonim ***** válasza:
53%
Kedves kérdező! Milyen tapasztalataid vannak, amik szerint a nők sosem érhetik el azt a szintet, hogy műveltnek mondhassák magukat? Én szerencsére ilyet még nem tapasztaltam (habár el tudom képzelni, hogy van olyan kör, ahol így rászállnak az emberre, de akkor szerintem az sem egy színvonal), mert szerintem ugyanattól a fokú tájokozottságtól számít egy nő műveltnek, mint egy férfi.
2011. jan. 16. 20:27
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!