Kezdőoldal » Családi kapcsolatok » Egyéb kérdések » Melyik az igazi felelősségváll...

Melyik az igazi felelősségvállalás? Megalázkodni, vagy helyrehozni a hibát?

Figyelt kérdés

Mondjuk: A gyerkőc véletlenül lever egy vázát. Erre a tipikus modell az, hogy a szülei jól lebsszák, hogy "figyelmetlen vagy" (nem most egy alkalommal, hanem a teljes személyed) "így nem lesz belőled ember", "hogy lehetett nem odafigyelni?" (Na ez a legjobb és legértelmesebb kérdés, amit szülő feltehet.) Tehát magyarán egy gyerek elkövet egy hibát és alapjaiban megingatva az emberi mivoltát - megalázzák. Vagy a "b" verzió: a gyerek határozottan visszautasít minden nemű lelki masszázst és letolást, de a szünidei munkájából keresett pénzen megveszi a vázát. Ezáltal a felelősségvállalás megoldva. Pont. Nincs megalázás,ítélkezés, minősítés.

Egyszer egy Bud Spencer filmben volt, hogy egy rendőr megbüntette. Odaadta a pénzt, de a zsernyák meg tovább pofázott neki a gyorshajtás veszélyeiről, meg az egymásra figyelésről. Ekkor Piedone kikapta a pénzt a rendőr kezéből és azt mondta: "akkor most vagy megbüntet vagy kioktat" és elhajtott. Ez persze egy filmvígjátékba belefér, de értitek az elvet?


2011. jan. 9. 10:41
 1/5 anonim ***** válasza:

Igen, értem. Nyilván felelősségre nem megalázással lehet oktatni. Az olyan jellegű letolásból, amit leírtál, max a megalázottság és szégyen érzése marad a ygerekben, ami nem ahhoz vezet (vagy nem csak ahhoz), hogy óvatosabb lesz, de ahhoz is, hogy visszahúzódóbb, bátortalanabb. Tehát a vázás példánál maradva: nem azért nem fogja legközelebb leverni a vázát, mert óvatosabb, felelősségteljesebb, hanem mert nem mer mozogni, szaladgálni, mert ő "béna", "buta", stb.


Természetesen ilyen helyzetben a letolás helyett sokkal jobb és értelmesebb azt mondani a gyereknek, hogy nem voltál elég figyelmes, bocsánatot kell kérni, jóvá kell tenni a hibát (nyilván egy hároméves, ötéves nem fogja kifizetni, de a szülőknek éreztetniük kell vele a hibáját, a felelősségét).


Hány, de hány olyan tanítványom volt már, akiknek a kérdésben leírt stílusban kapott kioktatások és oltások miatt semmi önbecsülése nem volt... Rengeteg. Nagyon nagy kárt lehet vele okozni. Legrosszabb esetben a gyerek a szülő ellen fordul, ami valahol természetes, hiszen nem fogadhatja el senki, hogy valaki állandóan szapulja.

2011. jan. 9. 10:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:

Az elso kerdesre, elottem levo jol megfelelt.

Masodikra valszolnek:

Egy gyorshajtas nem csak buntetes kifizetesere hat ki. Igenis, aki ezt csinalja, felelotlen, nemtorodom, karos a tarsadalomra, embereket olhet. Egeszen mas mint a vaza pelda.

2011. jan. 9. 10:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 anonim ***** válasza:
Csak halkaln jegyezném meg, hogy szerintem a kérdező a gyerek, és az ő szempontjából érti a felelősségvállalást. Mert azt hallja, hogy "hogyan lesz így belőled felelősségteljes ember", így nem a gyereknevelést elmagyarázva az nem segít neki. :)
2011. jan. 9. 11:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim ***** válasza:

Kérdezőnek: szerintem ebből a verzióból látszik, hogy vállaja a felelősséget, jóvá teszi, és megveszi a vázát. Ha van zsebpénze a gyereknek, és a váza 1-2 heti zsebpénzből kifizethető, akkor ha nem vár a szünideig, hanem előbb veszi meg a vázát, abból jobban látszik a felelősség. Elvégre a szüleinek hiányozhat a váza, bármilyen oknál fogva, így lehetőleg azonnal kellene téríteni - emiatt minden bevételi forrás számít. Ahogy majd felnőttként, ha összetöri a barátnő akármiét, pár napon belül viszi a "pótlást".

Megalázkodni - szerintem ehelyett a helyes szó: elfogadni, elismerni a tettet, hogy ezzel másnak ártott. A felelősségvállalás: elfogadni és helyrehozni.


A kérdést máshogy értelmezőknek:

"szünidei munkájából keresett pénzen megveszi a vázát. Ezáltal a felelősségvállalás megoldva" - ebből derül ki nekem. Tehát a fiú 2 döntése, hogy megveszi a vázát, és ezzel vállalja a felelősséget.

Sajnálatos tény, és az utolsó bekezdésből nagyon jól lászik, hogy azok a gyerekek, akik nem néznek fel a gyerekekre szülőként (mert 1. VAGY azok túl szabadelvűen nevelték, inkább -jó esetben- "barátként" néz a gyerek a szülőre, mint FELnéz rá, mint szülőre, 2. vagy a szülők más magatartása miatt a gyerek nem tud rájuk felnézni, pl. alkoholizmus...stb), tehát ezek a gyerekek a filmekből keresik a jó példát, azt hiszik, onnan tanulhatják meg a helyes értékeket. Pedig a filmek célja a szórakoztatás, és nem jó értékeket közvetítenek, hanem olyan eseményeket, amik figyelmet keltenek, anyagi hasznot hoznak azoknak, akiknek az a munkája.

Az első esetre(1.) írják a Gordon-könyvek, hogy még a másik véglet, a "vasszigor" is jobb, mert ott megmarad a szülő tekintélye, és nem mindenféle szemétből kénytelen a gyerek kihámozni, mi a helyes, és ki tudja, hol tér "tévútra"...

11.02

2011. jan. 9. 11:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 A kérdező kommentje:

Az első válaszolónak, aki úgy vélem, hogy pedagógus, nagyon jó és hasznos a válasza. Mindenkinek köszönöm amúgy és való igaz,hogy az autós példa sántít, mert ott nem egy váza ára vagy bírság összege a tét...

Magamról: én egyik sem vagyok, én egy felnőtt férfi vagyok, akit foglalkoztat a pszichológia és az ún. "behaviorizmus" azaz viselkedéstan. Mindig is érdekeltek ezek az ilyen "személyiségfeljődés vs konfliktusok" témakörök.

2011. jan. 9. 11:24

További kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!