Melyik az igazi felelősségvállalás? Megalázkodni, vagy helyrehozni a hibát?
Mondjuk: A gyerkőc véletlenül lever egy vázát. Erre a tipikus modell az, hogy a szülei jól lebsszák, hogy "figyelmetlen vagy" (nem most egy alkalommal, hanem a teljes személyed) "így nem lesz belőled ember", "hogy lehetett nem odafigyelni?" (Na ez a legjobb és legértelmesebb kérdés, amit szülő feltehet.) Tehát magyarán egy gyerek elkövet egy hibát és alapjaiban megingatva az emberi mivoltát - megalázzák. Vagy a "b" verzió: a gyerek határozottan visszautasít minden nemű lelki masszázst és letolást, de a szünidei munkájából keresett pénzen megveszi a vázát. Ezáltal a felelősségvállalás megoldva. Pont. Nincs megalázás,ítélkezés, minősítés.
Egyszer egy Bud Spencer filmben volt, hogy egy rendőr megbüntette. Odaadta a pénzt, de a zsernyák meg tovább pofázott neki a gyorshajtás veszélyeiről, meg az egymásra figyelésről. Ekkor Piedone kikapta a pénzt a rendőr kezéből és azt mondta: "akkor most vagy megbüntet vagy kioktat" és elhajtott. Ez persze egy filmvígjátékba belefér, de értitek az elvet?
Igen, értem. Nyilván felelősségre nem megalázással lehet oktatni. Az olyan jellegű letolásból, amit leírtál, max a megalázottság és szégyen érzése marad a ygerekben, ami nem ahhoz vezet (vagy nem csak ahhoz), hogy óvatosabb lesz, de ahhoz is, hogy visszahúzódóbb, bátortalanabb. Tehát a vázás példánál maradva: nem azért nem fogja legközelebb leverni a vázát, mert óvatosabb, felelősségteljesebb, hanem mert nem mer mozogni, szaladgálni, mert ő "béna", "buta", stb.
Természetesen ilyen helyzetben a letolás helyett sokkal jobb és értelmesebb azt mondani a gyereknek, hogy nem voltál elég figyelmes, bocsánatot kell kérni, jóvá kell tenni a hibát (nyilván egy hároméves, ötéves nem fogja kifizetni, de a szülőknek éreztetniük kell vele a hibáját, a felelősségét).
Hány, de hány olyan tanítványom volt már, akiknek a kérdésben leírt stílusban kapott kioktatások és oltások miatt semmi önbecsülése nem volt... Rengeteg. Nagyon nagy kárt lehet vele okozni. Legrosszabb esetben a gyerek a szülő ellen fordul, ami valahol természetes, hiszen nem fogadhatja el senki, hogy valaki állandóan szapulja.
Az elso kerdesre, elottem levo jol megfelelt.
Masodikra valszolnek:
Egy gyorshajtas nem csak buntetes kifizetesere hat ki. Igenis, aki ezt csinalja, felelotlen, nemtorodom, karos a tarsadalomra, embereket olhet. Egeszen mas mint a vaza pelda.
Kérdezőnek: szerintem ebből a verzióból látszik, hogy vállaja a felelősséget, jóvá teszi, és megveszi a vázát. Ha van zsebpénze a gyereknek, és a váza 1-2 heti zsebpénzből kifizethető, akkor ha nem vár a szünideig, hanem előbb veszi meg a vázát, abból jobban látszik a felelősség. Elvégre a szüleinek hiányozhat a váza, bármilyen oknál fogva, így lehetőleg azonnal kellene téríteni - emiatt minden bevételi forrás számít. Ahogy majd felnőttként, ha összetöri a barátnő akármiét, pár napon belül viszi a "pótlást".
Megalázkodni - szerintem ehelyett a helyes szó: elfogadni, elismerni a tettet, hogy ezzel másnak ártott. A felelősségvállalás: elfogadni és helyrehozni.
A kérdést máshogy értelmezőknek:
"szünidei munkájából keresett pénzen megveszi a vázát. Ezáltal a felelősségvállalás megoldva" - ebből derül ki nekem. Tehát a fiú 2 döntése, hogy megveszi a vázát, és ezzel vállalja a felelősséget.
Sajnálatos tény, és az utolsó bekezdésből nagyon jól lászik, hogy azok a gyerekek, akik nem néznek fel a gyerekekre szülőként (mert 1. VAGY azok túl szabadelvűen nevelték, inkább -jó esetben- "barátként" néz a gyerek a szülőre, mint FELnéz rá, mint szülőre, 2. vagy a szülők más magatartása miatt a gyerek nem tud rájuk felnézni, pl. alkoholizmus...stb), tehát ezek a gyerekek a filmekből keresik a jó példát, azt hiszik, onnan tanulhatják meg a helyes értékeket. Pedig a filmek célja a szórakoztatás, és nem jó értékeket közvetítenek, hanem olyan eseményeket, amik figyelmet keltenek, anyagi hasznot hoznak azoknak, akiknek az a munkája.
Az első esetre(1.) írják a Gordon-könyvek, hogy még a másik véglet, a "vasszigor" is jobb, mert ott megmarad a szülő tekintélye, és nem mindenféle szemétből kénytelen a gyerek kihámozni, mi a helyes, és ki tudja, hol tér "tévútra"...
11.02
Az első válaszolónak, aki úgy vélem, hogy pedagógus, nagyon jó és hasznos a válasza. Mindenkinek köszönöm amúgy és való igaz,hogy az autós példa sántít, mert ott nem egy váza ára vagy bírság összege a tét...
Magamról: én egyik sem vagyok, én egy felnőtt férfi vagyok, akit foglalkoztat a pszichológia és az ún. "behaviorizmus" azaz viselkedéstan. Mindig is érdekeltek ezek az ilyen "személyiségfeljődés vs konfliktusok" témakörök.
További kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!