Kezdőoldal » Családi kapcsolatok » Egyéb kérdések » Ténlyeg akármilyen vezetékneve...

Ténlyeg akármilyen vezetéknevet fel lehet venni (persze pár kivétel és feltétel mellett)? Tudnátok tippeket adni? Teljesen tanácstalan vagyok.

Figyelt kérdés

Sziasztok! Nagy dilemmában vagyok. Jelenleg apám vezetéknevét (Gazdag) viselem, amit előbb- utóbb le szeretnék cseréltetni több okból kifolyólag. Az anyám vezetékneve adott, és persze az lenne a legésszerűbb, hogy azt vegyem fel, de megvallva őszintén, nem lelkesedek hogy azt vegyem fel, a jelenlegi helyett. Mondjuk, egy fokkal szívesebben viselném, mint a jelenlegit. Ezért vagyok meglőve, mert mindenképp meg szeretnék válni a jelenlegi családnevemtől, csak hát mi legyen helyette. Az is eszembe jutott, hogy ha lesz feleségem, az ő vezetéknevét is simán felvehetem, de egyrészt odáig még van pár év, és az sem biztos hogy azt fel szeretném venni.

Egyébként a dolgoknak persze már utánanéztem, és eléggé meglepett, hogy mennyire szabad nevet változtazni, néhány feltétel mellett. Ha jól értettem, szinte akármilyen családnevet fel lehetne venni (??), lehetnék pl. Nagy, Kovács.

Remélem érthető a kérdésem😅 és nagyon hálás lennék, ha mondanátok tippeket pl. milyen oldalon tudnék nézelődni a vezetéknevek után!



ma 16:51
 1/9 anonim ***** válasza:
80%

A túl gyakroiakat, pl.Nagy,Kovács nem lehet felvenni.


A történelmieket, pl.Széchenyi,Petőfi,Eszterházy nem lehet felvenni.


És az idegeneket sem lehet felvenni.

ma 16:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:
#1 Tudtommal a gyakoriakat fel lehet venni, de történelmit és idegen neveket tényleg nem lehet felvenni.
ma 16:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 anonim ***** válasza:
Ha nem teszik a Gazdag, legyél Poór...
ma 17:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 anonim ***** válasza:
#2,Nem, nem lehet felvenni !
ma 17:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 anonim ***** válasza:
Nézz körül a családfán. Valamelyik nagymama vagy dédmama lánykori neve esetleg?
ma 17:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 anonim ***** válasza:
4, gyakori neveket fel lehet venni, ha magyaros. Idegen hangzású nevét nem lehet felvenni. Magyar családnevet régies írásmóddal nem lehet felvenni. Történelmi nevet, pl Kossuth, nem lehet felvenni. Keresztnévből csak az utónévkönyvben szereplők közül lehet választani. Ami érdekes, hogy meg kell indokolni, miért akar az illető nevet változtatni.
ma 18:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 anonim ***** válasza:

A jelenlegi jogszabályok szerint bármilyen magyar eredetű, mai írásmódú nevet gond nélkül felvehetsz a gyakoriságától függetlenül.


Régies írásmódú, történelmi nemesi és külföldi vezetéknevet is felvehetsz abban az esetben, ha volt ilyen nevű egyenes ági felmenőd, és ezt családfa felállításával, hiteles anyakönyvi oldalak másolatával igazolni tudod.

ma 18:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim ***** válasza:
Nemrég vettem fel idegen nyelvű vezetéknevet. Ráadásul a legrégebbi, eredeti alakban. Semmi nem lehetetlen.
ma 18:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 anonim ***** válasza:

A keresztnevekről meg annyit, hogy ha nemzetiségi vagy, akkor az adott nép listájából is választhatsz még rengeteg név közül, nem csak a magyar MTA listából. Természetesen eredeti írásmóddal, nem fonetikus förmedvényeket.

És ehhez nem kell kettős állampolgárnak sem lenned.

ma 18:56
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!