Öröklés kérdés, házasok közt?
Tehát ha adott egy házaspár, elvileg minden vagyon közös, válásnál szét is osztják ha jól tudom.
Ha egyikük meghal, és mondjuk az ő bankszámláján volt 20M, a túlélőén pedig 2M, akkor mennyi az örökség ami szétoszlik az örökösök közt? 20M vagy 11M?
Nem egyértelmü, hogy kik az "örökösök", a kérdésben a házastársakról van szó.
Ha vagyonközösségben élnek, akkor MINDEN vagyok közös (kivéve a házasság elött szerzett vagyont, szeméylre szóló pénz- vagy egyéb ajándékot, örökölt vagyontárgyat), a bankszámlák (megtakarítások ) is közösek, függetlenül attól, kinek a nevén vannak.
Úgy szól a kérdés, hogy "házasok között". Hát amelyik fél meghalt, az már nem örököl semmit. Miért felezed le az örökséget? Kié a másik fele? Kiket takar az "örökösök" többesz szám? "Házasok között" a túlélő házastárs örököl mindent a házastársa után. Tehát csak egy örökös van.
Kivéve, ha az elhunytnak vannak gyerekei, de Te házasok közötti öröklésről írsz, egy szóval sem említetted, hogy vannak-e a képben gyerekek.
Ha az elhunytnak vannak gyerekei, és a bankszámla kizárólag az ő nevén van, akkor a túlélő házastársnak két választása van: a közjegyző előtt kijelentheti, hogy az elnyunyt számláján lévő 20 millió közösen szerzett vagyon, akkor viszont az ő bankszámláján szereplő 2 millió is közösen szerzett vagyonnak számít, ezért ezt a kettőt összerakja a közjegyző, és az így keletkező 22 millió közös vagyon fele a házastársat illeti. A fennmaradó 11 millión (a másik felén pedig) a házastárs egyenlő arányban osztozik az elhunyt gyermekeivel, tehát abból is megilleti őt egy gyerekrésznyi összeg. Az általad felvázolt esetben a házastárs ezzel a megoldással jár jobban.
A házastárs másik lehetősége, hogy nem kéri 20 millió közös vagyonná nyilvánítását, ebben az esetben nem kell hozzátennie az ő számláján lévő 2 milliót, de akkor az elhunyt számláján lévő 20 millió egyenló arányban fog megoszlani az örökösök között, azaz, abból illeti meg egy gyerekrész az özvegyet.
A Te esetedben az özvegy az előző választásal jár jobban. Tegyük fel, hogy van három gyerek. Ha az özvegy közös vagyonná nyilváníttatja az elhunyt vagyonát, belefoglalva ezzel a közösbe az ő 2 millióját, akkor megfelezve az örökséget, az özvegyet 11 millió fogja megilletni, plusz a közös vagyon másik felének a negyedrésze, azaz összese: 13,75 millió
Ha viszont a második megoldást választja, akkor a 20 millió negyedrészét kapja meg, azaz 5 milliót. Ehhez van a saját kétmilliója, amit ugyan nem osztott meg, de így csupán 7 millióval jön ki összességében. Viszont a gyerekek sokkal jobban járnak, mert ők is öt-öt millát kapnak fejenként, míg az előző esetben csupán 2,75 milliót.
Az özvegynek csak akkor érné meg ez a második megoldás, ha neki több, mint 20 millája lenne a számláján, mert akkor úgy jár jobban, ha nem teszi bele a közösbe a saját vagyonát.
Ezt onnan tudom, hogy nemrég volt sajnos egy ilyen örökösödési tárgyalásunk.
A hagyaték tárgyát mindig az elhunyt személy vagyona képezi.
Maga a számla, ami a halotté, az kerül bele a hagyatéki leltárba. Összegtől függetlenül.
Az élő személy számlája, pénze NEM lehet a hagyaték tárgya.
Ami a leltárba kerül, azt igazolni kell iratokkal, hogy a halotté volt.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!