Kezdőoldal » Családi kapcsolatok » Egyéb kérdések » Úgy érzem, hogy a szüleim még...

Úgy érzem, hogy a szüleim még egy kevés ideig eltarthatnának vagy velem van a gond?

Figyelt kérdés

18 vagyok, lány, idén érettségiztem, bejutottam egyetemre, de a szüleim állandóan elvannak azzal, hogy kereshetnék már.

Apámnak vannak ismerősei, akiktől megkérdezhetné azt, hogy nem kellene neki alkalmazott, de nem kérdi meg.

Kb. 2 hónapja keresek munkát, sehol nem igazoltak vissza eddig semmit.


Én tényleg próbálok valamit csinálni, hogy pénzt keressek, de fogalmam sincs, hogy mit tegyek. Szüleim el tudnának tartani, de nekik így könnyebb lenne.

Itthon minden nap főzök, takarítok és végzem a házimunkát, egy héten max. 2,000 költök el.

Ez akkora nagy dolog lenne számukra, ha nem minden nap azt hangoztatnak?


2010. szept. 22. 21:04
1 2 3
 11/25 anonim ***** válasza:
100%
Szerintem abszolút Neked van igazad! Én is egyetemista vagyok, sőt, a szülőktől nagyon messze tanulok. Persze az én érdekem,hogy elvégezzem a sulit, de ők is azon voltak,hogy igenis tanulni kell,és amíg tudnak,mindenben támogatnak. A munka amúgy sem összeegyeztethető az egyetemmel,tapasztalatból mondom, hacsak nem 10 év alatt akarod elvégezni,meg persze,ha nem valami büfé szakra jársz. Sok itt a sérült ember, aki azt vallja, hogy a szülőnek nem kötelessége támogatni a gyerekét 18 felett. Ez nevetséges, csak 18 évre bérelték ők ki azt a gyereket időkitöltésnek,vagy hogy valaki majd meglátogassa őket a szocotthonban? Meg aki nem járt egyetemre,és dolgozott mellette,az könnyen beszél,úgyhogy ne érezd rosszul magadat,próbálj beszélni a szülőkkel, hogy mit akarnak elérni ezzel a hozzáállással.
2010. szept. 23. 00:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/25 anonim ***** válasza:
87%

Természetesen a szüleidnek KÖTELESSÉGE eltartani téged. Mármint valóban, ajog szerint is. Nézz utána a jogszabályoknka. Ha továbbtanulsz, akkor kötelesek rá, abszurd esetben perrel is kényszerithetőek rá, különköltözöl és fizetniük kell a létfenntartásodat (iskola, lakhatás, kaja, stb.). Komolyan.

Szóval visszavehetnének a szüleid...

2010. szept. 23. 09:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/25 anonim ***** válasza:
100%

Talán ha ezt kinyomtatod és a kezükbe nyomod szó nélkül, akkor visszább vennének az arcukból csöppet:


Az általános szabályok rokontartásra a CSJT (családjogi tv.) szerint:

Rokonaival szemben, az jogosult tartásra, aki magát eltartani nem tudja, és akinek tartásra kötelezhető házastársa sincs. Tartásra a munkaképes leszármazó is jogosult, ha erre szükséges tanulmányai folytatása érdekében rászorul. Amennyiben a tartásra jogosultnak tartásra kötelezhető leszármazói nincsenek, eltartása felmenő rokonait terheli.

(1) A tartás módjára és mértékére vonatkozóan elsősorban a jogosult és a kötelezett megállapodása az irányadó. Ennek hiányában a jogosult a tartás bírósági megállapítását kérheti.

(2) A bíróság a tartás mértékét a jogosult indokolt szükségletei és a kötelezett teljesítőképessége alapján állapítja meg.

(3) A jogosult indokolt szükségletei körében megélhetésének ésszerű költségeit kell figyelembe venni.

(4) A leszármazó és a kiskorú testvér eltartása a nevelés és a szükséges taníttatás költségeinek viselésére is kiterjed.

(5) A tartást a kötelezett – ha a törvény eltérően nem rendelkezik – elsősorban pénzben szolgáltatja (tartásdíj).

(6) Bármelyik fél kérelmére a bíróság a tartás szolgáltatásának más módját is elrendelheti, ha az a felek körülményeire tekintettel indokolt és az ellen a másik fél nem tiltakozik.

(7) A tartásdíjat időszakonként előre kell fizetni.


CSJT III. fejezet

A továbbtanuló nagykorú gyermek tartása

23. §

A nagykorú gyermek tartására a rokontartás közös szabályait, valamint a kiskorú gyermek tartására vonatkozó rendelkezéseket e fejezetben foglalt eltérésekkel kell alkalmazni.

24. §

(1) A nagykorú, munkaképes gyermek az 19.§ (1) bekezdésében foglalt eseten kívül is jogosult a tartásra, ha szükséges tanulmányai ésszerű időn belüli folytatása érdekében arra rászorul. A szülőt a továbbtanulási szándékról megfelelő időben tájékoztatni kell.

(2) Az (1) bekezdés szerinti tanulmánynak minősül az életpályára előkészítő szakképzettség megszerzéséhez szükséges képzés vagy tanfolyam, továbbá az első alapképzésnek minősülő főiskolai és egyetemi tanulmányok folyamatos végzése. Nem érinti a tanulmányok folyamatosságát az a megszakítás, amely a jogosultnak nem róható fel.

(3)A szülő nem köteles nagykorú, továbbtanuló gyermekét eltartani

a/ ha a gyermek a tartásra érdemtelen; érdemtelen a nagykorú gyermek akkor is, ha a tartásra kötelezettel kellő indok nélkül nem tart kapcsolatot,

b/ ha a gyermek tanulmányi- és vizsgakötelezettségének rendszeresen, önhibájából nem tesz eleget, vagy

c/ ha ezáltal a szülő saját szükséges tartását vagy kiskorú gyermekének tartását veszélyeztetné.

(3) A szülő a 25. életévét betöltött gyermekének tartására csak rendkívül indokolt esetben kötelezhető.

25. §

A tartásdíj mértékének megállapításánál a továbbtanuló gyermek indokolt szükségleteit, saját jövedelmét, vagyoni helyzetét, a tanulmányai folytatásához jogszabály által biztosított kedvezményeket, támogatásokat és a szülők teherbíró képességét kell figyelembe venni.

26. §

A tartásdíj fizetésére kötelezett szülőt a továbbtanuló gyermek képzését, tanulmányait biztosító intézmény – kérelmére – köteles tájékoztatni a tanulmányok végzésének fennállásáról vagy megszűnéséről.

2010. szept. 23. 09:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/25 anonim ***** válasza:
14%

Hogy az eletbe nem talalsz munkat? Hetente kb. ot allaslehetoseget kapok e-mailben a diakszovtol, ahol tag vagyok.

Budapesti vagy?

2010. szept. 23. 15:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/25 anonim ***** válasza:
0%

Ma 9.05-nek

Te el vagy tévedve. 18 éves koráig köteles a szülő eltartani a gyerekét. Ilyen felfogással téged biztos nem tartanálak el.

2010. szept. 23. 16:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/25 anonim ***** válasza:
100%

Kedves utolsó, a megszólitott, 9,05-ös válaszom után beidéztem a hatályos törvényt is, ami bizonyitja, hogy minden szavam igaz. Ezek után miért gondolod, hogy el vagyok tévedve???

Ha nem tartanál el, szépen elmennék a biróságra és szépen köteleznének téged az eltartásomra. Még ha ez neked nem is tetszik, akkor is.

A gyereket nem csak kipottyantani kell, hanem biztositani is kötelességed a jogait, a tanuláshoz való jogot, stb.


Ennyi, és legközelebb tanulj meg olvasni, mielőtt hőbölögni kezdesz. Vagy hát tulajdonképpen bátran vitatkozhatsz a jogszabályokkal, csak nekem ne szólogass be. Köszike.


Ui: amint a GYIK szabályzat mondja: ne reagálj válaszokra és ne sértegess, mert azért kitiltás jár.

2010. szept. 24. 08:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/25 A kérdező kommentje:
Ma reggel már megint veszekedtünk, mert kertem 1.000 Ft-ot a hétvégére, és fejemhez vágta h már a múlt hétvégén is adott ennyit, minek kell megint ennyi.
2010. szept. 24. 09:57
 18/25 anonim ***** válasza:
0%
Még mindig nem dolgozol???
2010. szept. 24. 10:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/25 A kérdező kommentje:
Nem nem dolgozom, egy kisvárosban élek, ahol nincs is igazán sok munkalehetőség. El szerettem volna menni külföldre de nem engedtek.
2010. szept. 24. 12:11
 20/25 A kérdező kommentje:
Itthon én vagyok a házvezetőnő, gondolom egy hétre 1.000 Ft-ot megérdemlek, már ott tartok, hogy egy nap egyszer eszem és azt is csak azért, mert már nagyon éhes vagyok. érzem, hogy rosszul leszek ha nem eszem. Ha szeretnék valamit enni akkor rámámorosodnak, hogy abból ne egyek, egyem meg inkább a maradékot. Én nem kértem, hogy legyek, nem én csináltam saját magam, hanem a "drága szüleim "
2010. szept. 24. 12:15
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!