Kezdőoldal » Családi kapcsolatok » Egyéb kérdések » Mit tesznek, ha a gyerek...

Mit tesznek, ha a gyerek nemet mond a láthatásra? Kikényszerítik? Ha igen, hogyan?

Figyelt kérdés

Nekem nincs gyerekem, csak kíváncsi vagyok, mit tehetnek. Nem a törvényre vagyok kíváncsi, hogy mennie kell és kész.


Legyen ez körülményektől független történet. Pl 6 éves gyerek, anyánál van, sír, toporzékol, makacskodik, hogy ő nem megy az apával. A kérdés lényege, hogy ilyen esetben, ha papír is van róla, hogy a gyereknek mennie kell, de a gyerek megmondta, hogy nem, ki se megy hozzá a nappaliba/ház elé, sőt meg is mondja neki szóban, mit tehetnek? Rendőrséggel elvitetheti az apa, vagy egyéb mód, mert "neki papírja van róla, szóval van látogatás és kész"?


Régebbi kérdéseket olvasgattam, és ott ütött szöget, hogy ilyen esetben mi van? Egy dolog, hogy lett egy papír, a szülőnek láthatása, de a makacs toporzékoló gyereknek az ilyen papír nem több wc papírnál, és gondolom az anya nem fogja azt mondani a gyereknek, hogy törvény kötelez, aztán az apának áldását adni, hogy dobja a gyereket a vállára, mint egy zsák krumplit, aztán négyre hozza haza.


Ilyenkor gondolom mindenki azt írná, hogy kivizsgálnák az okokat, de ezeket most hagyjuk, mert mi van, ha nincs, vagy elhagyta a gyereket, vagy a gyerek sértődött meg nagyon valami miatt. A példa szerint, ítélve lett az egyik szülőnek, hogy van láthatása, nagyobb történet nincs mögötte. Csak komolyan kíváncsi vagyok, ezzel mit kezdenek a nagyemberek.


2022. jún. 13. 19:20
1 2 3
 1/21 anonim ***** válasza:
86%

Igen.

Ld. az elmúlt 2 hónapban 5 gyereket ölt meg láthatáson az apja.

Senkit nem érdekel, csak az, hogy az apa jogai teljesüljenek.

2022. jún. 13. 19:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/21 anonim ***** válasza:
25%
És mi van akkor amikor az anya szándékosan neveli az apa ellen a gyereket? Ilyet is látni szép számmal, aztán a gyerek nem akar az apjával lenni. Mert az anya direkt neveli félre a gyereket.
2022. jún. 13. 19:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/21 A kérdező kommentje:
De azt hogy? Tegyük fel, az anya nem akadályozza a láthatást, a gyerek makacskodik, viszont az apa mérgesedik fel, hogy mi az, hogy nem jön a kölök. Ha kijön a rendőrség, és a gyerek továbbra is makacskodik, bilincsben vihetik el az apához, csak teljesüljön a törvény? Ez így menne?
2022. jún. 13. 19:57
 4/21 anonim ***** válasza:
96%

Kérdező, nem egészen.


A szabály az, hogy 14 éves korig nem tagadhatja meg a láthatást a gyerek. Ez az anya felelőssége. Pontosabban a gyerekkel együtt élő szülő felelőssége, de a rövidség kedvéért a továbbiakban úgy fogalmazok, hogy az anya az együtt élő szülő, az apa a külön élő. Természetesen fordított esetben pontosan ugyanezek a szabályok érvényesek fordított szereposztással. Tehát a jogszabályalkotó abból indul ki, hogy az anya felelőssége, hogy a 14 év alatti gyereket eljuttassa az apához vagy ha az apa odamegy, akkor átadja neki. Ha ez nem történik meg, akkor az apa panaszt tehet a gyermekvédelemnél, hogy az anya akadályozza a láthatást. Ha az anya úgy érzi, hogy a gyereknek ártalmára van az apja, akkor a gyermekvédelemnél kérheti, hogy felügyelt láthatás legyen, vagy egyáltalán ne legyen láthatási joga az apának. A felügyelt láthatás azt jelenti, hogy a hivatal épületében, a hivatal dolgozója előtt lehet csak együtt az apa a gyerekkel. Oda viszi el az anyja és onnan viszi haza. Ez pl. kizárja, hogy közösen fagyizni vagy játszótérre menjenek, tehát egy szigorú szankció. De nem is szankciónak van, hanem a gyerek védelmében, ha tartani lehet attól, hogy a külön élő szülő a gyereket bántalmazná (verné, megerőszakolná stb.). Ez így tök jól hangzik, csak ezek a hivatali gépezetek lassan mozdulnak, így lehet, hogy nem történik meg a láthatás korlátozása időben, és tragédia történik.

Egyébként kár a férfiakra köpködni, mert külön élő anya is ölte már meg láthatáskor a kisgyerekét csak azért, hogy az apának fájdalmat okozzon. És ott is előtte bombázta az apa a hivatalokat beadványokkal, mert voltak egyértelmű jelek, de nem volt foganatja.


14 éves kortól maga a gyerek megtagadhatja a láthatást. Ekkor semmi nem történik: a külön élő szülő a feje tetejére is állhat, akkor se tudja rákényszeríteni sem a gyerekét, sem a másik szülőt, hogy találkozhasson a gyerekkel.

2022. jún. 13. 20:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/21 anonim ***** válasza:
85%

Szerintem a legtöbb (kis)gyerekre ha rászólnak, hogy "márpedig mész, a hisztit pedig jobb ha befejezed", akkor nagy duzzogva úgyis megy. Ha a toporzékolás és a "nem akarok menni" elég lenne, akkor óvodából, iskolából is elég gyakran kimaradnának... De amit muszáj azt muszáj, és a szülő szava dönt, valószínűleg így van ez a láthatással is.

Azt is reális forgatókönyvek látom, hogy ha a gyerek visítva tiltakozik a láthatás ellen, akkor az apának is elmegy tőle a kedve, és van amelyik ilyenkor inkább ráhagyja, és nem ragaszkodik annyira a gyerekhez, nem viszi el.

2022. jún. 13. 20:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/21 anonim ***** válasza:
100%

Megerősítem 4 válaszát. Az aszódon meghalt testvérpár sem akart menni, de nem tehettek mást, különben az anyától vették volna el őket.


Viszont azt én sem tudom, hogy miért és hol akadnak el azok a beadványok, ahol az egyik szülő köztudottan veszélyes? Például az a kisfiú, akit Olaszországba vitt az anyja és aztán halva tette a Lidl futószalgjára, meg az aszódi esetnél stb.? Miért nem blokkolja azonnal egy olyan beadvány a láthatást?

2022. jún. 13. 20:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/21 anonim ***** válasza:
82%

#4 vagyok.

6-os, az aszódi esetnél az volt az igazán rossz, hogy az egyik lány pont 14 év alatt volt, neki muszáj volt mennie. A másik 16 éves volt, tehát neki nem volt muszáj, de pont, mivel tartottak mindketten az apjuktól, a nagy azért ment vele, hogy megvédje, ha tudja. Persze nem tudta megvédeni, ő is áldozattá vált. Igaz, szerintem, ha otthon maradt volna, utána egy életen át vádolta volna magát, hogy miért nem ment el a testvérével.


Egy mondatodra még reagálnék:


"Miért nem blokkolja azonnal egy olyan beadvány a láthatást?"


Mert ezzel természetesen vissza is lehetne élni. Anyuka szívatni akarja apukát, gyorsan készít egy ilyen beadványt, és az apa, aki boldogan várná a következő hétvégét, most hetekig, hónapokig nem látná a gyerekét - csupán az anyuka kicsinyes bosszúja miatt. Ha közben az anya azt szajkózza a kisgyerek előtt, hogy őrajta nem múlna, de az apja nem akar vele találkozni, mire hónapok múlva tisztázódna a helyzet és végre jöhetne láthatásra a gyerek, már az apa ellen lesz vadítva. Hiszen hónapokig nem akart találkozni a gyerekével - legalábbis a gyerek így tudná.


Nagyon kényes helyzetek ezek, és elég, ha az egyik fél nem korrekt, máris tud a gyereken keresztül rosszat tenni a volt párjának.

2022. jún. 13. 20:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/21 anonim ***** válasza:
86%

7 de a visszaélést is szankcionálhatná a törvény.

Vagy egyszerűen ilyen esetben kellene gyorsan egy igazságügyi orvosszakértői látlelet.

2022. jún. 13. 20:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/21 anonim ***** válasza:
86%
2: És erre az a megoldás, hogy üti-veri vagy megöli a láthatáson... Minden világos. :P
2022. jún. 13. 20:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/21 anonim ***** válasza:
100%

#8: Az igazi gond, hogy nincs semmi gyorsan. Elképesztően túlterhelt mind a gyermekvédelem, mind a gyermekpszichiátriai ellátás (Budapesten akár hónapokat kell várni kórházi felvételre), így ha érkezik is sürgős jelzés, a legjobb szándék mellett is sokáig húzódhat az intézkedés (mert van még negyven másik sürgős jelzés, és nyilván mindet alaposan ki kell vizsgáni).


Az ideális eset az lenne, hogy ha a gyerek ellenkezik és vita van a szülők között, akkor felhívnak egy gyámügyi forródrótot, ahol rögzítik az esetet (akár videóhívás mellett), a következő héten pedig szakember meghallgatja a gyereket és a szülőket. Egy "hiszti" az lehet simán rosszkedv hatása is, de utalhat a legutóbbi láthatáson történt abúzusra, amit a gyerek nem is tud megfogalmazni, csak érzi, hogy nem helyes és a maga módján tiltakozik ellene.


Ehhez persze az kéne, hogy megfelelő létszámú és képzettségű szakember dolgozzon a gyermekvédelemben, de erre úgy tűnik, nincs igazán kormányzati szándék.

2022. jún. 13. 20:59
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!