Kezdőoldal » Családi kapcsolatok » Egyéb kérdések » Miért szeretik egyre többen...

Miért szeretik egyre többen azt a nevet, amit nem lehet becézni?

Figyelt kérdés

Számomra érthetetlen dolog, hogy mostanában sokan előnyben részesítik azokat a neveket, amelyeket nem, vagy nehezen lehet becézni -s általában ezekből alakulnak ki a kacifántosabbnál kacifántosabb becenevek. Hogy miért? Mert az ember nyelve automatikusan rááll, aki számára kedves, azt becézi.

Miért jó mégis a becenév-nélküliség?

Az én nevem Kornélia. A családom Korinak hív, a Nellire nem hallgatok, hiába az a hivatalos becézője, mivel sosem hívtak így. Kezdettől fogva Kori voltam. Amikor gimnáziumba kerültem, rengeteg túlkapás és igazságtalanság volt a kollégiumi nevelők részéről, szidtak, mint a bokrot, megszégyenítettek, mert tanulni merészeltem, és így lett 2 nevem: Kori voltam nekik, amikor épp jó hangulatukban voltak, és amikor meghallottam a teljes nevemet, hogy Kornéliaaaa!!! na akkor volt nemulass. Sokszor napokig is úgy büntettek, hogy mindenki előtt a teljes nevemen hívtak, végül teljesen elhagyták a becézésemet.

Anyu vigasztalt, hogy végülis ez a nevem, és szép (nekem is tetszik, mindig is tetszett), hát hadd mondják, ahogy akarják. Nekem mégis a "büntetés", a távolságtartás maradt meg belőle.

Most hogy felnőttem, hivatalos helyeken, hivatalos kapcsolatokban szólítanak így, hogy Kornélia, ez teljesen természetes. Alakuló magánéleti kapcsolatokban pedig először Kornélia, és amikor vált az illető a Kori-ra, én a fellegekben járok a boldogságtól, mert tudom, hogy az illető egy lépéssel közelebb került.

Tehát úgy érzem, hogy akivel közvetlenebb kapcsolatban állunk, főleg családban, azt becézzük, és nem hivataloskodunk vele, hogy a teljes nevén szólítjuk. Az olyan távolságtartó. Én minden barátnőmet és ismerősömet a becenevén szólítok, és persze ezt el is várják. Nagyon meglepődne mindenki, ha egyszer így mondanám, hogy Andrea, gyere, légyszi, az Andi, gyere, légyszi helyett. Sőt még az Andikámat is elbírja :-)) Én is szeretem a Korikát, Korikámat, de még hogy...!

Nyilván nem a tolakodó emberekre értem ezt, mert azokra rászólok, hogy nem vagyunk bizalmas viszonyban. Na de családon belül??...

Miért tűnik el a kedveskedő becézés? Nem távolodnak ezáltal az ember egymástól, akár észrevétlenül is?

Nekem ez a meglátásom. Szerintetek?


25/L


2010. szept. 17. 20:31
1 2
 11/17 anonim ***** válasza:
Nézd, Kori minden ember más. Én például nem szeretem ha becéznek, és a gyerekeimnek is olyan nevük lesz, amit nem kell becézni. Juditnak hívnak, a Jutkáért ölni tudnék a nézésemmel, nem is mer senki sem így szólítani, a Juci, Jucus...egyéb undorítóságokért meg kinyílik a bicska a zsebemben, ismételten nem mer senki sem így szólítani. A munkahelyemen például két Judit van, én vagyok a fiatalabb jó 2 évvel ezért mindenki Juditkának hív. Ezt még talán el tudom viselni, de azért nem rajongok érte.
2010. szept. 17. 21:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/17 anonim ***** válasza:

Nem kell vérszemet kapni, ez csak egy szimpla kérdés, ami a kérdező nézőpontjának a felvázolásáról majd megvitatásáról szól. Nem akar senki sem rád erőltetni semmit sem kedves előttem szóló.


Judit voltam

2010. szept. 17. 21:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/17 anonim ***** válasza:
Én pl Adrienn vagyok és rosszul vagyok ha becéznek. Adri, Adrika pfuj! Adrienn vagyok és kész. Ez a nevem. Aki kedveskedni akar, az Nyuszinak, Hógolyónak, Picúrnak, Kicsimnek vagy akárminek is hív, de a nevem Adrienn.
2010. szept. 18. 00:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/17 anonim ***** válasza:

nem értem mit vagy ezen kiakadva. mindenkinek más tetszik.

az én fiam pl azért lett Máté, mert tetszik ez a név, és kész. és nem fogok semmiféle hülye becenevet aggatni rá, azok a nevek, amiket nem lehet becézni, így jók, és kész. miért kell mindenképpen becézni valakit??

2010. szept. 18. 06:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/17 anonim ***** válasza:
Nekem éppen az tetszik, ha egy nevet nem lehet becézni. Az indoklás: a gyerekeimnek keresek egy nevet, ami szép, illik a családi nevéhez, meg a gyerekhez is. Ha ezt elkezdk becézni, akkor egy szép névböl lesz valami - legtöbbször idétlen - torzitás, aminek alig van köze az eredeti névhez. Négy gyerekem van, mindnek nehezen becézhetö neve van, de ha valaki mégis megpróbálja, akkor udvariasan de határozottan kijavitják, hogy nekem X a nevem, légy szives igy szólits. Még soha nem volt belöle probléma vagy sértödés, ha valaki meg becézni akarja öket, akkor egy személyes megszólitást alkalmaz.
2010. szept. 18. 07:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/17 anonim ***** válasza:

én sem kedvelem a becézéseket. Én kitaláltam magamnak külön becenevet, amin a barátok stb. hívnak, amúgy más meg szólítson a hivatalos nevemen. A lányomnak is direkt olyan nevet adtam, ami rövid, és nem lehet becézni.

De mindenkinek más a véleménye és ezt el kell fogadni.

22/L

2010. szept. 18. 08:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/17 anonim ***** válasza:

Az Andi,Viki,Mari stb..itt vannak közöttünk.

Akinek különlegesebb neve van,arról azt gondolják,hogy szerencsétlen,már biztos teli van a hócipője és ha megfigyeled,általánban kitalálnak neki egy teljesen"független" becenevet.(pl Kármen nevű ismerősöm a Gömbire "hallgatott")

Na meg ugye az hogy "Kori"az disszonáns hasonló okokból a füleknek.Tényleg nem egy lány ugrik be első hallomásra...ha a magyar női neveket megnézed,annyira dallamosak,annyira "nőiesek",nincs kétség egy Erzsiről,Katiról...

Szóval,ha azt akarod,hogy így hívjanak,akkor ismételgesd minnél többször,majd megszokja a fülük...

2010. szept. 18. 12:57
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!