Kezdőoldal » Családi kapcsolatok » Egyéb kérdések » Miért szeretik egyre többen...

Miért szeretik egyre többen azt a nevet, amit nem lehet becézni?

Figyelt kérdés

Számomra érthetetlen dolog, hogy mostanában sokan előnyben részesítik azokat a neveket, amelyeket nem, vagy nehezen lehet becézni -s általában ezekből alakulnak ki a kacifántosabbnál kacifántosabb becenevek. Hogy miért? Mert az ember nyelve automatikusan rááll, aki számára kedves, azt becézi.

Miért jó mégis a becenév-nélküliség?

Az én nevem Kornélia. A családom Korinak hív, a Nellire nem hallgatok, hiába az a hivatalos becézője, mivel sosem hívtak így. Kezdettől fogva Kori voltam. Amikor gimnáziumba kerültem, rengeteg túlkapás és igazságtalanság volt a kollégiumi nevelők részéről, szidtak, mint a bokrot, megszégyenítettek, mert tanulni merészeltem, és így lett 2 nevem: Kori voltam nekik, amikor épp jó hangulatukban voltak, és amikor meghallottam a teljes nevemet, hogy Kornéliaaaa!!! na akkor volt nemulass. Sokszor napokig is úgy büntettek, hogy mindenki előtt a teljes nevemen hívtak, végül teljesen elhagyták a becézésemet.

Anyu vigasztalt, hogy végülis ez a nevem, és szép (nekem is tetszik, mindig is tetszett), hát hadd mondják, ahogy akarják. Nekem mégis a "büntetés", a távolságtartás maradt meg belőle.

Most hogy felnőttem, hivatalos helyeken, hivatalos kapcsolatokban szólítanak így, hogy Kornélia, ez teljesen természetes. Alakuló magánéleti kapcsolatokban pedig először Kornélia, és amikor vált az illető a Kori-ra, én a fellegekben járok a boldogságtól, mert tudom, hogy az illető egy lépéssel közelebb került.

Tehát úgy érzem, hogy akivel közvetlenebb kapcsolatban állunk, főleg családban, azt becézzük, és nem hivataloskodunk vele, hogy a teljes nevén szólítjuk. Az olyan távolságtartó. Én minden barátnőmet és ismerősömet a becenevén szólítok, és persze ezt el is várják. Nagyon meglepődne mindenki, ha egyszer így mondanám, hogy Andrea, gyere, légyszi, az Andi, gyere, légyszi helyett. Sőt még az Andikámat is elbírja :-)) Én is szeretem a Korikát, Korikámat, de még hogy...!

Nyilván nem a tolakodó emberekre értem ezt, mert azokra rászólok, hogy nem vagyunk bizalmas viszonyban. Na de családon belül??...

Miért tűnik el a kedveskedő becézés? Nem távolodnak ezáltal az ember egymástól, akár észrevétlenül is?

Nekem ez a meglátásom. Szerintetek?


25/L


2010. szept. 17. 20:31
1 2
 1/17 A kérdező kommentje:
Pl most is egy csapat lánnyal lakom együtt egy kollégiumban, és teljesen természetes, hogy egyből mindenki (fiktív neveket mondok most): Viki, Andi, Dóri, Kati, stb. Én meg vagyok a Kornélia. Soha senki nem mer vagy nem akar becézni. Direkt kiírtam már, hogy a becenevem Kori, és szabad így szólítani!! :-))
2010. szept. 17. 20:35
 2/17 anonim ***** válasza:
78%

Nekem a Kori nem tetszik, mert az a korcsolya rövidítése. Akkor inkább valami elferdített változat, pl Lia.

De vannak rosszabbul becézhető nevek, pl Andor. Arra nem lehet Andi-t mondani, mert az lány név.

2010. szept. 17. 20:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/17 anonim ***** válasza:
89%
Szia! Engem Fanninak hívnak, és soha nem zavart, hogy nincs külön becenevem, maximum héba-hóba rácsodálkoztam, hogy jééé télleg nekem nincs, másoknak meg van, de kb ennyi... Szerintem nincs ezzel baj :) Engem inkább az zavar, amikor valaki elnevezi a gyerekét mittudomén Tamás, és leordítja mindenkinek a fejét, ha Tominak merik szólítani, merthogy "az a neve, hogy Tamás, minek kell becézgetni?"... Pedig ez divat most :S
2010. szept. 17. 20:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/17 anonim ***** válasza:
100%

Valóban így van, ahogy mondod, a teljes név kimondása többnyire "hivatalosan" hangzik!

Én egyébként szeretem a teljes nevemet is :) de a szeretteim körében természetes, hogy becéznek.

Másrészt, én is szoktam mondani pl a barátomnak, hogy "Csabám", holott Csabinak nevezem úgy általában.

És még egy érdekesség: akiket szeretek, összesítő neveken szoktam szólítani (pl kutyámat, kedves, aranyos embereket, dolgokat stb.), úgy mint: manó, drága, édi :) Ez tökéletesen kiváltja a becenevet :D

2010. szept. 17. 20:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/17 A kérdező kommentje:
A Lia azért nem tetszik nekem, mert az egy csomó más névnek is becézője, és végülis nem derül ki belőle, hogy hogy hívnak valójában. Olyan általános kis -bocs- semmitmondó becenév, lehetnék akár Cecília, Orália is...
2010. szept. 17. 20:45
 6/17 anonim ***** válasza:
70%
Én személy szerint ki nem állhatom a nevem, bár sokféleképpen lehet becézni..de ha meghallom, hogy Zsuzsanna...na hát ki tudnék futni a világból :S... szeretem, ha Zsu-nak, Ani-nak szólítanak, de az pl. a Zsuzskától is kimegy a hajam :D...sztem is nagyon barátságtalan, és hivatalos teljes nevet mondani...és nem tudom, másnak ez miért tetszik, miért divat.:S Az emberek manapság egyre kevesebb időt töltenek egymással, talán ez állhat emögött.
2010. szept. 17. 20:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/17 anonim ***** válasza:
100%

" Nekem nagyon tetszik, mert én meg Kornélia vagyok, ami ugyebár a női párja. A saját nevemet pedig nagyon szeretem. Sokat gondolkozom azon, hogy ha lesz egy fiam és egy lányom, akkor lehetnének Kornél és Kornélia.


25/L"


Ha tetszik, akkor a hivatalos része is tetszik. Én például szeretem, ha a vezetéknevemen szólítanak, pedig az aztán tényleg formális. Utálom a beceneveket.

2010. szept. 17. 20:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/17 anonim ***** válasza:
100%

Milyen nevekre gondolsz, amiket nem lehet becézni? Szerintem mindet lehet valahogy, ha akarják. Régi nevek közt is lehet olyan, amit nehéz. Én pl. Mária vagyok. Nem egyszerű, otthon Marikának szólítanak, de ha új embereknek (csoporttársak suliban) kell bemutatkozni, akkor nem jön a számra ez, így másként "szólíttatom" magam. Az ilyen esetekben már azon a becenéven mutatkozok be, amelyen szeretném, hogy majd szólítsanak. Vagy úgy is megoldható, hogy mondod a teljes nevedet és utána a becenevedet is, Vagy ha elkezdenek a teljes neveden szólítani, akkor szólsz, hogy a becenevedet használod. Nehéz lehet ez azoknál is, akiket könnyű becézni, mert ott meg nem biztos, hogy elsőre eltalálják azt a formát, amit a név viselője szeret használni. :)

Amúgy tényleg szép neved van. Az egyik tanárunk volt Kornélia és őt Korának becézték. :)

2010. szept. 17. 20:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/17 A kérdező kommentje:

Kedves 20:46! Igen, azt is én írtam egy másik kérdésnél, amúgy pontosan arról a témáról jutott eszembe ez a kérdés, amikor ott is hatszázhuszadszorra olvastam, hogy tetszik, mert nem lehet becézni (ott a Kornélról volt szó). Hát én becézném a Kornélt is.

S szeretem a hivatalos, teljes változatát is, nem mondtam, hogy nem, és azt is megírtam, hogy milyen esetben. De közelebbi emberektől szeretem a becézést is, hiszen nem tartjuk a távolságot.

2010. szept. 17. 20:56
 10/17 anonim ***** válasza:
Talán mert minden ember más? Te becéztesd magad más meg ne, mit zavar? Én nem szeretem ha becéznek. Nekem sértő és ronda. Ez van. Én komoly vagyok és szeretek is komoly lenni.
2010. szept. 17. 21:41
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!