Kezdőoldal » Családi kapcsolatok » Egyéb kérdések » Mi a véleményetek?

Mi a véleményetek?

Figyelt kérdés

Sziasztok!


Bocsi, kicsit hosszú lesz.


25 éves vagyok, már öt éve nem élek otthon, de jó a kapcsolatom a családdal.

Van egy öcsém, aki két évvel fiatalabb nálam. Sajnos születése óta enyhén szellemi fogyatékos, ami nála azt jelenti, hogy úgy ellátja magát, hogy fürdik, beszél, mindent megért, kommunikál, főzni is tud, de pl. a számolással alapvető gondjai voltak mindig is és vannak, pl. kétszámjegyű szám összeadásához fejben minimum 5 perc kell neki, de papíron le tudja jól vezetni. Így a pénzzel sincs igazán tisztában, szokott vásárolni, de azt mindig bankkártyával.

Meg pl. a föodrajzi ismereteivel vannak nagy bajok, most kiderült, hogy nem tudja internet nélkül megmondani, merre van a Felvidék. Autizmus nincs.

Ő még a szüleinkkel lakik, kb. nulla az esély rá, hogy valaha elköltözik.

Öcsémet a szüleink eddig próbálták minél tovább iskolában tartani, mert a sulit mindig nagyon szerette. Szakközépbe járt eddig, van három szakmája, de egyikben sem dolgozott még, egyszer nyolc hónapig volt takarító egy kávézóban.

A szakközépben jól is teljesít, és most az egyik tanára arra bíztatja, hogy estin tegye le az érettségit. Erre a szüleink is bátorítják. Engem is megkérdeztek, én viszont nem ajánlom a dolgot, erre most én vagyok a gonosz...

Nem ajánlom, mert: 1. öcsém a főzésben, sütésben otthon van, ezzel legalább meg lehetne valamit próbálni. 2. Az érettségi arra van kitalálva, hogy továbbtanuljon az ember utána fősulin vagy egyetemen, ami öcsémnél az említettek miatt nem játszik. 3. Az érettségi, ha nem is olyan nehéz, mint pl. 40 évvel ezelőtt, azért nem egyszerű dolog, sok stressz, sok tanulás, több tárgy, és nem annyi, hogy megfőzöl 3 fogást vagy sütsz egy tortát (nem leszólásból mondom ezt).


Plusz öcsém gyógyszert szed epillepsziára, évek óta rohammentes, de ki tudja... És ennek sem tenne jót az érettélségis stressz. Meg nagyon a szokások rabja, pl. minden este Éjjel-nappal Budapest. Sok tanulás mellett mennyire férne mindig bele...

És hát a matematika, nem lesz idő arra, hogy egy összeadással perceket eltöltsön az érettségi azon részében, ahol nem lehet számológépet használni.


Ezeket a családnak is elmondtam, de ők tömik az öcsém fejét azzal, hogy mekkora buli az érettségi... Nagymamám, aki szintén velük él, meg egyenesen azt vágta a fejemhez, hogy én az öcsémet valami agynélküli baromnak tartom...


2021. febr. 3. 17:55
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
96%

Majd ő tudja hogx mit szeretne dolgozni.

"kb. nulla az esély rá, hogy valaha elköltözik." Miből is gondolod???

2021. febr. 3. 18:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 anonim ***** válasza:
93%

Szerintem te irigy vagy hogy mivel ő más mint egy átlagos ember, a szüleitek sokat foglalkoznak vele.

Mivel sejtik hogy nem fog majd teljes, önálló életet élni, úgy vannak vele hogy legalább foglalja el magát, tanuljon, legyen élete, sikerélménye, feladata, napirendje.

Az érettségiről pedig téves elképzeléseid vannak.

Amúgy a leírásod alapján úgy hangzik mintha sima diszkalkulia lenne, az pedig nem számít fogyatékosságnak.

2021. febr. 3. 18:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 anonim ***** válasza:
100%
Részben igazad van, de ebbe sok beleszolasod nincs. Azert a fejben szamolos feladatok kevesebb pontot ernek, szoval meglehet az a matekerettsegi is, ha amugy van logikaja, tudja ertelmezni a feladatot es tudja a szamologepet is rendesen hasznalni.
2021. febr. 3. 18:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 anonim ***** válasza:
100%

"Az érettségi arra van kitalálva, hogy továbbtanuljon az ember"

ja meg arra hogy kb utcaseprő se lehetsz már nélküle


"És hát a matematika"

amiből felmentést kaphat. innentől gyakorlatilag magolás az egész. se magyarhoz, se törihez nem kell sok agy (közép szinten, magolással simán megugorható a kettes szint), nyelvet ha nem tud tanulni kaphat felmentést, választott tárgya pedig az lehet ami a legjobban megy neki.


szóval én nem értek egyet veled, szerintem menjem és próbálja meg az érettségit öcséd. az külön jó hogy a családod így támogatja.

2021. febr. 3. 18:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 anonim ***** válasza:
100%
Papírral igazolt diszkalkulia esetén mintha lenne valamiféle felmentés, ennek utána kellene nézni. Leírásod alapján az öcséd nem feltétlenül hülye (bár leírásod ezt sejteti), sőt kifejezetten jó képességei vannak bizonyos irányokban. Mintha féltékeny lennél rá, hogy saját (részleteiben nem kifejtett) erényeidet kiemeld. Majd jön egy nő, aki meglátja benne a lehetőségeket és férjül veszi. Nekem volt egy ilyesféle egyetemi évfolyamtársam, akit fiatal felnőtt korában még az anyja borotvált és vágta a körmeit. Aztán jött egy nő, aki férjül vette és ketten írtak egy kandidátusi disszertációt. Az ilyen emberek mellé kell egy vezető személy, aki eligazítja az életben, szemmel tartja, felügyeli. Ennek persze csak érzelmi alapon lehet hosszabb ideig eleget tenni.
2021. febr. 3. 18:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 A kérdező kommentje:

Bár csak diszkalkúlia lenne! Orvosi szakvélemények vannak arról, hogy az egészségromlása 50 százalék feletti, és hogy megváltozott munkaképességű.


Azt is írja a szakvélemény a szüleim elmondása alapján, hogy nem tanácsos az öcsémnek semmiféle időkényszeres, meg úgy semmiféle kényszeres cselekmény, márpedig van nyomás az érettségi alatt, akármennyire is semmibeveszik sokan.


Akik szerint meg féltékeny vagyok... Mire? A szüleink velem is törődtek, magamtól költöztem el, rossz érzések nélkül.

Az erényeimet azért nem fejtettem és nem fejtem ki, mert semmi köze a problémához, nem öndícsőítés a téma.

2021. febr. 3. 18:35
 7/11 anonim ***** válasza:
100%

Azért az nem olyan rossz, ha valakinek van érettségije, manapság már mindenhez elvárás.

Ha lesz papírja diszkalkuliáról, valami felmentést kaphat alóla, ezáltal marad a többi tárgy, amit be tud magolni.


Más kérdés, hogy munkára nem alkalmas a testvéred, vagy a szüleid inkább tutujgatják, taníttatják, addig se kelljen dolgoznia?

Ha ők nem lesznek (igaz, ez gondolom még nem játszik), mi lesz vele? Rád marad?

2021. febr. 3. 19:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 anonim ***** válasza:
85%

nem tudja internet nélkül megmondani, merre van a Felvidék


Hát ez aztán a tragédia.

2021. febr. 3. 19:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 anonim ***** válasza:
54%
Szerintem magának öcsédnek mondd el az érveidet négyszemközt, aztán hagyd rá a döntést.
2021. febr. 3. 20:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 anonim ***** válasza:
Akkor a főzésről meg a sütésről is elkezdheted lebeszélni, mert szakmai szinten rettentő időkényszeres, stresszes dolog. Valóban van felmentés diszkalkulia esetén, nekem is volt. Mást kellett választanom a matek helyett. Azért szerintem nem kellene leírni őt. Első szakmát érettségi után ezereztem, a másodikat pár évre rá, aztán pedig lediplomáztam. Nehézségekkel is lehet építkezni, hogyha a megfelelő iranyba indulsz és főleg akkor, hogyha az ilyen negatív hozzáállású embereket kizárjuk az életünkből. Tudod, aki olyanokat mond, hogy sosem lesz vakaki önálló életre képes, hiába volt képes mondjuk 3 szakmát is szerezni. Lebecsülöd őt. És ez nem helyes. Akkor sem, ha te azt hiszed, hogy jót akarsz neki. Miért fáj, ha megpróbálja? Nem egy szobanövény. A szüleid pedig azért tartják a suliban, hogy minél tovább maradjon jó helyen. Fog még ő eleget kínlódni az életben. Pláne miattad, meg a hozzá való hozzáállásod miatt. Gondolom, te az a jófej tesó vagy, aki bele is vágja szerencsétlen arcába. Hadd tanuljon csak, amit akar, amihez kedve van. Te meg ne pukkadozz, ne károgj, ne beszélj ellene. Elhiszem, hogy ő több figyelmet kapott, ő volt a kedvenc gyerek, de ne húzd le őt. Tedd túl magad rajta, örülj, hogy átlagos vagy, örülj a saját eredményeidnek. Tesód meg fog még neked meglepetéseket okozni, hidd csak el.
2021. febr. 4. 12:46
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!