Introvertált, vagy csak egyszerűen lusta 20 éves?
Kommentjeimből talán ismerős vagyok sokaknak. Ezúttal én szeretnék tanácsot kérni. Megpróbálom röviden, aztán legfeljebb még kommentelek, ahogy a válaszok alakulnak.
20 éves (örökbefogadott) fiamról van szó. SNI-s volt (-lexia, -gráfia súlyos fokú). Sok segítséggel informatika szakon leérettségizett, majd önállóan megcsinálta az ötödévet. 3 hónapig tudták alkalmazni 25 éven aluli pályakezdő- programon belül. Szívesen járt be dolgozni, de kerülte a társaságot. Visszahallottam, meg voltak elégedve a munkájával, tisztelettudó volt mindenkivel szemben, de elvonult inkább, mintsem együtt legyen a többiekkel. Így volt ez mindig. Sose járt/jár szórakozni.
Most munkát keres, több helyre beadta az önéletrajzát, 1 helyre behívták állásinterjúra, eddig semmi visszajelzés. Falun élünk, kevés a munkalehetőség. Jogosítványa nincs. Próbálta megszerezni, de 5x bukott a Kresz-en (ez visszavezethető a diszre). Letelt a 2 év, noszogatjuk, hogy próbálja meg újra. Jogosítvánnyal mehetne távolabb munkát keresni. Elköltözni nem akar. Itthon egyébként bevonható a feladatokba, segít, lehet rá számítani.
Nem tudom, mit tegyek. Biztosan nevelési hiba is, nem fogom tagadni. Megoldás lenne, ha rákényszerítenénk arra, hogy akár messzebb keressen munkát, és menjen albérletbe vagy munkásszállóra? Így ugyanis az ő érdekében hosszú távon nem tartható fenn ez az állapot.
Sziasztok!
Sorrendben visszafelé fogok reagálni, ha nem bánjátok.
Nem akarom elküldeni itthonról, írtam, az lenne a legjobb, ha a környéken találna munkát, de ebben a régióban a munkalehetőség, még rendszergazdaként is nagyon kevés, egyelőre a ninccsel egyenlő. És nem tudom belőni azt az időintervallumot, ami még úgymond egészségesnek nevezhető úgy, hogy nem mozdul ki itthonról. Legalább szórakozni járna el. Anyagilag nem vagyunk ráutalva, hogy hú, de hamar elhelyezkedjen, csak a lelki egészsége, és a kapcsolatok hiánya miatt aggódunk érte. Mivel nem járt/jár sehova, neki is van megtakarítása, amihez nem is nyúl hozzá (ahogyan mi sem, az az övé).
Beszélgetünk vele sokat. És igen, vannak vállvonogatásai, illetve általában azzal zárja le a témát, hogy ő még ráér. Ha a nők kerülnek szóba, mereven elzárkózik. Innentől kezdve pedig egy darabig semmiről sem hajlandó beszélni. Mindig biztattuk, próbáltuk erősíteni az önbizalmát. Kisiskolásként 2 évig járt karatéra, saját ötlete volt, de feladta. Fél évig lovagolt, azt is abbahagyta. Ennyi volt a sporttal való kapcsolata.
Anonymous.
A te életed sem volt könnyü. Minden elismerésem, hogy talpra tudtál állni. A te példád ad egyfajta erőt és reményt számomra, hogy ez neki is sikerülhet. Köszönöm!
Ami a párkapcsolatot illeti, ne add fel. Az írásod alapján, okos, intelligens ember benyomását kelted. Miért ne sikerülne?
Sokmindenben igazad van, sok mondatod betalált. A két fiunk élethelyzete között az a legnagyobb különbség, hogy míg a kicsi szerető nevelőcsaládból érkezett 9 hónapos korában, addig a nagy nevelóanyja a pénzért nevelte (és nem szerette!) 16 hónapig. Nehéz volt megtanítani szeretetet adni és elfogadni. Azt gondoltuk, sikerült, de úgy tűnik, mégsem, vagy legalábbis nem hiánytalanul.
Valószínű az is, hogy azért ragaszkodik a 3 "öccséhez", mert szövetségest, sorstársat lát bennük, akik ugyanúgy érkeztek, mint ő, akik ugyanúgy nem kellettek a szüleiknek, ahogyan ő. Nem tudom. A tanácsaid (mindenkiét) igyekszem megfogadni, bàr nem tudom, hogy veszem rá a táncra, ami nagyon jó ötlet egyébként.
Még egyszer nagyon köszönöm kivétel nélkül mindenkinek.
Beszélgetünk vele sokat. És igen, vannak vállvonogatásai, illetve általában azzal zárja le a témát, hogy ő még ráér. Ha a nők kerülnek szóba, mereven elzárkózik. Innentől kezdve pedig egy darabig semmiről sem hajlandó beszélni.
Ó, de ismerős. 😥 Na, ez qwa nagy kamu a sráctól. Anyám is elkezdte ezt a dumát nyomni 15-16 éves koromban. Miért nem csajozol? Miért nem mész a városba [szombat este]? Stb. Akkor ezt rohadt nagy csesztetésnek éreztem kissebbrészt, baromira szégyelltem nagyobbrészt, hogy FOGALMAM SINCS MIT KELL CSINÁLNI. Kiba.sz.ottul féltem az egész csajozás helyzettől, pedig az osztályban 4 fiú, 16 lány volt, és milyen szépek. Ezért azt válaszoltam, hogy tanulni kell, ráérek, ne most, stb. Azt, hogy féltem, szégyelltem, csak 2 éve értettem meg, és mertem bevallani. Apám semmilyen idevonatkozó tekintetben nem tudott, nem is igen akart, példával szolgálni. Sose láttam köztük semmiféle gyengédségi megnyilvánulást. Apám érzelmi fogyatékos volt, ezt kimondhatjuk. Anyámmal sem volt meg a megfelelő bizalmas viszony, mert egyrész, amikor kicsi voltam, éppen elégszer hajtott el a konyhából, amikor beszélni akartam vele, másrész sokszor sokáig dolgozott, és pont ebben az időben állt be a kriptacsönd a házban a szüleim közt. Ha mindketten otthon voltak, mindenki máshova húzódott.
A csajozásról nem értettem meg még akkor, hogy vannak bizonyos dolgok, amiket bizonyos kor(osztály)ban meg kell tenni, hogy más, későbbi kor(osztály)ban már kellő tapasztalattal és önbizalommal és saját igényeink ismeretével lehessen komolyabb dolgokat tenni. Nekem bitang szerencsém volt ezzel a 10 évvel fiatalabb csajjal. Nem.hiszem, hogy sok nő szóba álna 38 éves szű férfi(?)val.
Biztattuk, próbáltuk erősíteni az önbizalmát. Kisiskolásként 2 évig járt karatéra, saját ötlete volt, de feladta. Fél évig lovagolt, azt is abbahagyta. Ennyi volt a sporttal való kapcsolata.
Kár. A karate nagyon hasznos lett volna. Én taekwondoztam ugyanígy. 2 hónapig. Hiba volt abbahagyni.
Ami a párkapcsolatot illeti, ne add fel.
Dehogy adom. Most gondolkozok, hogy fel kellene menni a Tinderre.
Az írásod alapján, okos, intelligens ember benyomását kelted. Miért ne sikerülne?
Fog, de ahhoz még lazulnom kell.
Még egy kis kiegészítés.
A nagyfiunk 3,5 éves koràban sajnos az első férjemmel megromlott a kapcsolatunk, békésen, civilizáltan elváltunk. Az örökbefogadó apukájával azóta is tartja a kapcsolatot, sokszor vannak együtt a mai napig. Míg gyerek volt, mentek együtt nyaralni, szerveztek apás programokat.
7,5 éves volt, mikor megismerkedtem a mostani férjemmel, akit csak akkor mutattam be neki (illetve őket egymásnak), mikor éreztük, hogy igen, együtt szeretnénk leélni az életünket. Illetve azt is megbeszéltük előtte, hogy ha köztük nem működik a kémia, akkor nem erőltetjük. Izgatottan készültünk a napra mindhárman. Az akkor 8 éves fiam persze tudta az elejétől, hogy találkozgatok valakivel, sokat beszélgettünk róla. Nagyon jól sikerült az első találkozás, aznap este már a férjem olvasott neki mesét. Azóta is jó a kapcsolatuk.
10 éves volt, mikor örökbefogadtuk a közös fiunkat. Erről is rengeteget beszélgettünk vele előtte. Várta, végigkísérte a folyamatot, jött velünk látogatni. Beszéltünk arról is, hogy vele is ugyanígy zajlott az egész. A férjem nem tett ès nem tesz különbséget kettejük között, sőt a nevelt babák is teljes értékű tagjai a családnak mindenki számára.
A két örökbefogadott fiunk közt persze voltak súrlódások, feszültségek, generációs problémák, hiszen több mint 10 év van köztük.
Egyedüli érdekesség és furcsaság az az, hogy mikor szóba került a közös gyerek örökbefogadása, és sok évvel később a nevelőszülőség gondolata, a nagyfiunk mindkettőnek örült, de mindig hozzátette, akkor örülne még inkább, ha fiúk érkeznének. Sose kötöttük ki, hogy milyen nemű gyerekeket szeretnénk örökbefogadni, majd befogadni. Úgy alakult, hogy mindig fiúk érkeztek.
Na, ez megint hosszú lett. Lőjjetek le nyugodtan!😃
Ez igaz, Anonymous. Ha a gyerek rossz példát lát a szülei párkapcsolatában, a későbbiekben gondot okoz az övéiben. Lehet, hogy a válásunk volt rá ilyen hatással, bár ritka szépen váltunk el figyelve a gyerek érzéseire.
Utána 5 évig a szüleimnél, de független nőként egyedül neveltem őt. A szüleim nem voltak épp az ideális párkapcsolat mintaszobrai. Édesapám alkoholista volt, de soha nem bántotta a gyereket, rajongásig szerette (első unoka), sokat foglalkozott vele (az öcsémmel és velem gyerekként semmit). Édesanyám egy nagyon erős, csupalélek ember. Rá a mai napig bárki számíthat. Olyan "mindenkinek segít, de nem nyomulósan"- típus.
A mostani férjemmel a párkapcsolatunk jó. Tehát 8 éves korától már egy jól működő kapcsolatot látott/lát maga előtt. Látta, látja azt is, hogy igen, vannak, voltak, lesznek rosszabb napok, mosolyszünetek, de mindig megbeszélünk mindent, nem félünk kimutatni nemcsak a pozitív érzéseinket, hanem a negatívakat is. Kommunikálunk. Szeretünk, és igen, néha vitázunk is. Erről szól az élet, erről szól a párkapcsolat.
Akkor hol lehet a hiba?
Ezt innen nem tudom megalapozottan megbecsülni sem. Annyi bizonyos, hogy aki ennyire zárkózott, az vagy úgy is - akár egyedül - marad vagy valami nagyon elcseszett kapcsolatba kerül (és jobb esetben csak papucs lesz, ha egyáltalán). Az nem esélyes, hogy valami csoda történik, és megjavul. Sok terápiás találkozó kell majd neki.
Valószínűleg sokmindent meg fog majd kérdőjelezni a nevelési módszereideb stb. Ha azerencséd van, akkor csak a terápián vagy magában. Ha beszélgettek majd, jó eséllyel számos kijelentését késszúrásnak véled majd. Ez is mutatja, hogy érdemben gondolkodik a dolgokról.
A szülők sok mindenbe nem gondolnak bele. Pl. az öcsém megdézsmálta a banánomat, a csokimat 30 éve. A szépszó nem használt se tőlem, se a szüleimtől. Ráadásul apám azt mondta, miért nem vigyáztam jobban, anyám azt, hogy legyek türelmesebb. Amikor meg akartam verni öcsémet akkor azt mondta anyám, hogy ne bántsam a kisebbet, okos enged, szamár szenved. Engedtem, neglopott. Megtanultam, hogy nem szabad kiállni magamért, mert ha megtette, akkor haragudott rám anyám. Aztán 28 évvel később, amikor erről beszéltünk, azt mondta anyám, hogy "Hát nem gondoltam, hogy nem vered meg, amikor nem látom." Szuper! Még azért is én vagyok a hibás, hogy szót fogadtam.
Nagyanyám valamit nem tudott/akart érteni rajtam. Havi egyszer mondta, hogy "Olyan hibás [= hülye] vagy.". Nem tudom miért, ezt 38 év alatt nem mondtam el anyámnak. Amikor mondtam, megdöbbent, és azt mondta, ha ezt tudja, lerendezte volna - az apám szerint is fatengelyes - nagyanyámat.
Ezzel arra akarok rámutatni, hogy a szülők által semmiségnek tartott dolgoknak hatalmas lehet a jelentőségük.
Terápia! Terápia! Terápia! Inkább most százezreket kifizetni, mint elvesztegetett évek miatt sírni.
Mindenképp elküldöm terápiára.
Az a pszichológus, akihez járt, záráskor azt mondta neki is, és nekem is, hogy bármikor visszamehet hozzá, akár felnőttként is. Felveszem vele a kapcsolatot. Köszönöm.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!