Kezdőoldal » Családi kapcsolatok » Családfa » Szerintetek családon belül a...

Szerintetek családon belül a szeretetet ki kell érdemelni, vagy alanyi jogon jár?

Figyelt kérdés

2017. aug. 10. 19:56
1 2 3
 21/30 anonim ***** válasza:
42%
A tisztelet jár alanyi jogon. A szeretet kialakulhat, mivel az érzéseknek nem lehet parancsolni.
2017. aug. 12. 10:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 22/30 A kérdező kommentje:
Továbbra is szeretném kühangsúlyozni,hogy nem a házastársi,vagy élettársi kapcsolatokra gondolok,hanem a szülő- gyerek,nagyszülő-unoka kapcsolatokra.
2017. aug. 12. 18:09
 23/30 A kérdező kommentje:
Kihangsúlyozni
2017. aug. 12. 18:12
 24/30 anonim ***** válasza:
72%

Szerintem, nem különbözik, hogy kire vonatkoztatjuk. A szeretet érzése nem erőltethető még ha gyerekről is van szó. Ha megjátsszák vagy lelkiismeretből mutatják, csak rosszabb lesz.

Az valami más, amit "ki kell érdemelni", jutalom, elismerés, akármi, de nem szeretet.


Ami jár, az a törődés, a gondoskodás.

2017. aug. 12. 18:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 25/30 anonim ***** válasza:
54%
Ezek szerint a gyereknek is ki kell érdemelnie a szülei szeretetét? Mert csak akkor szerethető ha megfelel nekik? Ha van gyerekem alapból szeretem mert az enyém, az én vérem, belőlem van és az én génjeimet örökli, engem tükröz. Soha nem tudod elkülönböztetni magad a családodtól, mert te is egy része vagy. És ezért szereted őket alapból jobban mint egy idegent.
2017. aug. 12. 20:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 26/30 anonim ***** válasza:
68%

20.00.


Szerintem, lehet, hogy a szeretet szó alatt nem mindenki ugyanazt érti.


A másik; hogy előfordul, hogy pl a gyerek teljesen valaki másra, nem a szülőkre üt.

2017. aug. 12. 20:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 27/30 anonim ***** válasza:
15%
Ezért van a sok válás, munkakerülés, széthúzás. Mert a szülők túlzásba viszik a szeretetet. Ezáltal hisztis felnőttekké válnak, azaz nem kitartással munkával akarja elérni céljait, hanem lelki, érzelmi zsarolással és lehúzással. Nem tudják értékelni más munkáját, csak rombolnak és úgy érzik, hogy csak úgy jár nekik a szeretet. És irigylik azokat akik munkával, kitartással elérik, amit ők sosem fognak. Végül nem tudják elfogadni, hogy milyen a világ és alkoholizmusba, gyógyszerek élvezetébe menekülnek. És örülhet a szülő, hogy magának nevelte a gyereket nem a társadalomnak. Mert nem tud tőle elszakadni a gyerek, mert nem tud egyedül boldogulni, mert kiszolgáltatott, mert felnőttként is gyerek maradt.
2017. aug. 13. 07:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 28/30 Röcsögei Péter ***** válasza:
Szerintem a szülő-gyerek között automatikusan jön. Aztán el lehet puskázni mindkét irányból. Pl, ha valaki felnőtt, és még gyerekként kezelik. Ha a párjára rosszat mondanak a szülei, meg rá azt mondják, hogy nincsen ítélőképessége, meg mindenkinek mindent elhisz, mindenkiben megbízik, és ezzel az illetővel szóba sem kéne állnia, mert mások megbámulják miatta. Szégyen, hogy hagyja magát kihasználni ettől a kullancs nőtől. Ha ezt a szerelmére mondják a gyereknek a szülők, azzal hamar semlegessé teszik a szeretet szó jelentését is a gyerekben. Egy új kapcsolatot találunk, ezzel két értékeset elveszítünk, majd a szerelem is elmúlik. Nem marad más, csak egy magányos, érzéketlen roncs. Másik oldal, ha a gyerek drogozik, bűnözővé válik, esetleg gyilkol is, már nem nehéz kitagadni és elfelejteni, hogy van.
2017. aug. 17. 05:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 29/30 anonim ***** válasza:
45%

Szia!


A valódi válasz az egyik sem. Nem is jár alanyi jogon és nem is kell kiérdemelni.


Kezdjük a joggal:

Jogból kétféle típust kell elkülöníteni. Egyik a valódi jog, amit az adott állam, ország, szövetség (stb.), jogalkotó szerve hoz létre, és a joggyakorló szerve gyakorol. Persze, egy adott állam jogain kívül még tartozhat más, jog, vagy jogszerű célzat, cél (stb.) és egyéb eszközöket megosztó nagyobb létesítmény, únió, szövetség (stb.) keretei közé, aminek a tagországokon felül is alkot jogot. (Lásd EU-s jogok.)

Jelenleg a szeretetre egyik keretén belül sincs jog megfogalmazva. Jogod van élni, szabadon, boldogan, de ennek a jognak nem igen veszed hasznát, mivel sem a szabad, sem a boldog nincs benne jobban definiálva. Tehát a törvényi értelmezés szerint a szeretet, mint érzés, nem jogod. Sem mások felé, sem másoktól. Legyen szó családon belül, vagy azon kívül. Ugyan az egyenlőségi jogok alapján mindenkinek ugyan az jár ki, viszont ez se túl konkrét. Attól még, hogy neked mondjuk jó a családod, és megkapod a kellő szeretetet, másnak lehet rossz is. Ezt sem szabályozza semmi sem.


A másik jogtípus a hit által alkotott jogok. Gyakorlatilag itt már az összes, jelenleg aktuális és űzött és elfogadott vallást kéne figyelembe venni. Viszont jogként, tehát társadalmilag elismert, kötelező, akár kölcsönös, akár egyoldalú szeretethez jogod nincs. Bár több egyistenhitű vallás alapja az emberek szeretete, kölcsönös tisztelete, megértése és elfogadása, de ezek filozófia feltevések. "Szeresd felebarátod..." Ez egyfajta útmutatás, felszólítás. Mivel semmi sem kényszerít, hogy kövess egyetlen egy vallást sem, így ebből sem következik valódi szeretet erejű érzés, vagy kapcsolat. Régebben (pl középkor) a vallásnak sokkal nagyobb szerepe volt, mégsem volt kötelező a szeretet.

Persze jó dolog egy vallás vagy ideológiai eszmét követni (legyen szó, akár tudományról, akár ateizmusról, sőt még sátánizmusról is), hogy jobban értsd a másikat, és legyen valami, ami szerint élsz, cselekedsz, de a szeretet érzését neked kell megélned.


A másik nagy gond a szeretettel van.


Gyakorlatilag definiálták már eléggé sokan. Filozófusok, költők, tudósok, államemberek,...stb., de teljesen pontosan senki sem tudja meghatározni.

Régen szeretetből verték a gyereket nádpálcával. A szeretet fájdalomhoz vezetett. Nos, akkor a fájdalom szeretet?


Inkább az egész kérdésre egyfajta általánosítást lehet alkalmazni.


Nem jár, nem kötelező, de megéri.

Miért? Mert a normális szeret nyugalmat szül a családon belül. Könnyebb megértést és elfogadást. Nem jó, ha túl kevés, de az sem ha túl sok. Szeretetet adni és kapni egyformán fontos, oda-vissza, ami gyakorlatilag kamatozik is, ha valóban kétoldalú. Viszont olyan ember felé adni a szeretet, aki nem tőled, vagy egyáltalán nem érdemli meg, annak nem jó. Neked sem és neki sem.


Legidealistábban nézve a szeretet érzése, csak komplikációkhoz vezet. Legpesszimistábban nézve a szeret hiány magányhoz és más bajokhoz vezet. Realisztikusan viszont kell is és nem is. Megvan rá a hely, idő és méret is. (Sajnos persze a mai világban ez nincs egyenletesen elosztva pont úgy, ahogy a vagyon sem.)

2017. aug. 17. 07:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 30/30 anonim ***** válasza:

A szeretet olyan, mint a fing. Ha nagyon erőlteted, lehet, hogy szar lesz... :-))

Viccet félretéve még az emberbaráti szeretet is alanyi jogon JÁR. Hogy aztán mennyi JUT belőle, az már más kérdés. Pedig minél többet ad belőle valaki, neki magának annál több lesz. (Ez nem holmi vallásos maszlag!)

Családon belül (itt elsősorban szülő-gyermek kapcsolatra gondolok) alanyi jogon jár a szeretet. Jó esetben jut is, hiszen az egymással való törődés, gondoskodás, a rengeteg testi kontaktus, ezt idézi elő. De mint fentebb nagyon helyesen írták, sok esetben sérül ez a jog, és ahhoz, hogy a szeretet újra működni tudjon, már ki kell érdemelni.

2017. aug. 17. 11:48
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!