Hogy találhatnék meg Németországban olyan rokont, akit 1946-ban kitelepítettek, és azóta sem tudunk róla semmit?
Figyelt kérdés
1909-ben született, tehát már biztos nem él. 1946-ban kitelepítették Németországba feleségével, 3 gyermekével és idős apjával együtt. Gondolom egy darabig tarthatták a kapcsolatot az itthon maradottakkal, bár nem tudom milyen lehetőségek voltak akkor. Semmi infót nem tudok már róluk nagyon rég, az idősebbek is már meghaltak akiktől kérdezni lehetne. Hogy bukkanhatnék rájuk? A gyerekek ha még élnek, most 70 és 80 év közöttiek.2014. jan. 21. 10:43
1/9 anonim válasza:
Nyilván van Németországban is olyan népesség-nyilvántartó hivatal, ahol tudnak az ilyenben segíteni. Meg tudtommal a Vöröskeresztnek is volt régebben ilyen tevékenysége.
2/9 anonim válasza:
Az ország mely részéről telepítették ki? Németországon belül hova telepítették?
3/9 anonim válasza:
a második világháborúban résztvevő magyar hadifoglyok egy részének felajánlották,hogy letelepedhetnek,gondolom kaptak kedvezményesen földet,munkát találhattak...volt aki élt ezzel a lehetőséggel.Volt aki hazajött,élni a megszokott életét,persze ahol már volt gyerek,asszony,annak nehéz is volt ott ragadni (nyelvtudás nélkül).
4/9 anonim válasza:
Második válaszoló vagyok. Én úgy értelmeztem a kérdést, hogy mivel azt írtad, hogy 46-ban kitelepítették, hogy magyarországi sváb volt.
Amiket írtam, úgy csak akkor van értelme keresni, ha svábként telepítették ki, ők tudnak egymásról, sokszor még a leszármazottak is. Mi békásmegyeri svábok vagyunk, nagymamám családja visszaszökött a zöld határon, akkor mamam még gyerek volt. Nagypapámék is visszajöttek.
5/9 A kérdező kommentje:
Igen svábok voltak, annyi volt a bűnük, hogy az 1941-es népszámláláson németnek vallották magukat. Egyébként egy bakonyi faluból vitték el őket. A népességnyilvántartó jó ötlet, talán ők tudnának segíteni, hiszen nagyon ritka nevük volt.
2014. jan. 21. 12:42
6/9 anonim válasza:
Mivel nem telepítettek ki mindenkit, akik német anyanyelvűnek vallották magukat, illetve sokan visszajöttek. Érdemes felkeresni a faluban azokat akik svában vallják magukat. Általában nekik vannak információik, ha más nem tudják melyik várisba vitték őket.
7/9 A kérdező kommentje:
Volt aki visszajött, de a többség nem. Sajnos a faluban már nem élnek olyanok akik hitelesen el tudnák mesélni az akkor történteket. Amúgy sem mertek nagyon beszélni róla, főleg a rendszerváltás előtt.
2014. jan. 21. 13:21
8/9 anonim válasza:
A faluban ahol laktak érdemes lenne kérdezgetni, hogy milyen településekre emlékeznek. Általában egy környezetben telepítették le az adott falu lakóit. Esetleg a sokat szídott facebook-on is nézegetheted (gondolom jellegzetes nevük van), én találtam olyan rokont, akit 30 éve láttam utoljára. Ő szintén kitelepített szülők már kint született gyereke.
9/9 A kérdező kommentje:
Köszönöm, megpróbálok mindent!
2014. jan. 21. 15:33
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!