Tuudsz valaamit 1848-ban élt őseidről, főleg hogy harcoltak-e a magyar szabadságharcban és miilyen oldalon? Kb. valakiinek ükapja szépapja leehet.
Kb semmit.
Nagymamám 1900-ban született, a testvére 1895-ben.
Emlékszem, rengeteg fénykép lógott a falakon, legtöbb különböző katonai ruhát viselő "valakiket" örökített meg, akiket én nem is ismertem. Alkalmankét szóba jött, hogy egy-egy képen ki is van, de nem különösebben tudtam velük mit kezdeni, számomra idegenek, ismeretlenek voltak, és gyerekként nem is varázsolt el az egyenruhájuk sem.
Persze, azok nem 1848-as képek voltak, de a század végéről már volt néhány huszár kép, de főleg az első nagy háború környéki időkből, portrék, csoport képek.
Felnőttként úgy gondolom, azért is nem avatták be a gyerekeket, nem meséltek nekik a harcokról, hősi tettekről, mert inkább fájdalom volt bennük.
Nagymamám nővérének a fia 18 évesen halt meg, a II világháború előtti "béke időszakban", a bevonulás után állítólag valamilyen "védőoltás" okozta a halálát, szerintem ők sem tudják, mi is történt vele pontosan, de a katonaságról ez volt az, ami leginkább eszébe jutott, a többi katona ős, már neki is távolabbi volt, bár ő tudta, hogy kik vannak a fényképeken.
Ismertem olyan öregeket, akik ég az I. világháborúban is harcoltak.
Ritkán beszéltek róla, sokszor akkor sem vidám történeteket, a Kádár korszak "legvidámabb barakkos" időszakában is tabu volt a két nagy háborúról, de pláne '56-ról mesélni, az 1848-49-et átélők addigra már elmentek, nem volt, aki meséljen, csak az "öregapám", és az "öregapám öregapja" kezdetű történeteket hallottuk, azokat id főleg valódi mese formájában (pl hogyan futamította meg az ellenséget a többiek előtt vágtató huszár, pedig csak a lova vadult meg a riadó miatt félbe szakított ebédjét akasztotta a nyeregkápára, és az átforrósodott csajka sütötte a lovat, ami megvadulva vágtatott az ellenség felé, azok meg azt hihették, az ördög vágtat feléjük)
Annyit tudok, hogy mind anyai és apai ágon a két világháborúban az összes katonakorú fiatal elesett a csatákban, vannak a birtokomban kitüntetések, érdemérmek.
A szabadságharcban ükapám nem vett részt, de a testvére igen.
A 12. KundK Nádor huszárezredben harcolt, amely Ausztrián és Csehországon keresztül verekedte haza magát, mert külföldön állomásoztak, mint a huszárezredek többsége.
Azonban ezekben a harcokban rokonom nem vett részt, mert eredetileg nem volt az ezred állományának tagja. A teljes ezred nem is tudott hazajönni, egy százada osztrák oldalon harcolt, viszont a magyar kormány a nem teljes ezredeket kiegészítette és ezzel a kiegészítéssel lett ő a huszárezred tagja. Korábban ugyanis volt lovaskatona hét, vagy nyolc évig és nem volt tapasztalatlan teljesen.
Túlélte a csatákat, a kardja a bátyám birtokában van egy portréval, ami állítólag őt ábrázolja, de sajnos már elég rossz állapotban van a festmény, nagyon meg van sötétedve.
Nagyapám a II. világháborúban, dédapám az elsően harcolt tisztként. A '48-as szabadságharcról dédapám mesélt, hogy több rokonunk harcolt tisztként.
Nemesi címet Apafi Mihály adott "a harcokban tanúsított bátorságáért".
https://www.gyakorikerdesek.hu/politika__torvenyek-jog__9622..
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!