Voltak Habsburg-párti magyarok 1848-ban?
Persze, a politikában és a hadszíntéren is. Eleve aki a császári haderőben lett kiképezve és hűséget esküdött a császárnak az az életét kockáztatta, ha '48-ban eldobta a fegyvereit és átállt a magyarokhoz, ő gyakorlatilag dezertőr volt és tudták, hogy ha ez a szabadságharcosdi nem jön be, akkor ők is vértanúk lehetnek.
A nemesek között is sokan akadtak akik ellenérdekeltek voltak a forradalomban, hiszen az azt követelte, hogy egyenlő jogokat a parasztságnak - tök megbotránkoztató gondolat, ha a családod évszázadokon át abból élt, hogy kiváltságosak vagytok, nyilván ők azok akik nem jutottak volna be az Országgyűlésbe egy szabad választáson, nekik ez ilyen populista mozgalom volt, ahol épp ellenük hergelnek. Meg volt aki ugyan félig magyarnak tartotta magát, de nem igazán komázta ezt a turbónacionalizmus dolgot amit a Petőfiék képviseltek, vagy végeken pl. sokan inkább horvátként, szerbként vagy szlovákként azonosultak, így egyrészt a magyar forradalom nem hordozott nekik üzenetet, másrészt az elnyomó barbárokat látták a magyarokban, míg az osztrákok azt ígérték nekik, hogy alattuk békességben élhetnek.
Zichy Ödön grófot (aki egyszerű küldönc volt) pl. koholt vádak alapján kivégezték a forradalmárok, mert hazaárulónak tartották (ha úgy tetszik koncepciós per volt).
Apponyi György, aki 1848-ban épp kancellár volt, lemondása után vezette a forradalomellenes magyar főurakat.
Persze h voltak, de nem az osztrákokat támogatták hanem a Habsburg monarchiát, hisz az osztrákok között is volt aki támogatta a forradalmat, sőt Bécsben is kitört.
Ha úgy nézzük sok reformpárti politikus és hű akart maradni a Habsburg házhoz és a forradalomban már sokan inkább nem vettek részt.
Ahogy említették Eszterháziak, Apponyi mellett még a konzervatív párt tagjai is pl Dessewffy Emil, de Bechtold Fülöp császári altábornagy, Benedek Lajos császári táborszernagy, de pl a forradalom akkor tört ki végérvényesen és lehetetlenült el a békés megoldás mikor Pesten a tömeg meggyilkolta Lamberg Ferenc Fülöp császári altábornagyot.
Aulikus csoport tagjai
Cziráky Antal Mózes császári és királyi kamarás
Forintos György
Sennyey Pál
Viszont azért fontos megjegyezni h legtöbbjük nem harcolt a aktívan a magyarok ellen, inkább visszavonultak a közélettől abban az időben, főleg h sokan bizonyos reformokat támogatták csak az uralkodó elárulását nem.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!