Hogy lehetett Ferenc József törvényes magyar uralkodó, ha nem Székesfehérváron koronázták meg?
3
1867-től változott a helyzet, ugyanis addig egy birodalom része voltunk, de 1867-től már - legalábbis névben - egyenrangú felek voltunk az osztrákokkal: Ausztria-Magyarország (Osztrák-Magyar Monarchia). A kiegyezés után meg lett koronázva magyar királyként is, csakhogy nem az előírásoknak megfelelően.
Nagy vonalakban:
Amiről te beszélsz az a középkori koronázási rend. A “hagyományos” koronázási rendnek az ország három részre szakadása vetett véget. Székesfehérvár a Török Hódoltság fennhatósága alá tartozott. Buda eleste után pedig a Magyar Királyság központja Pozsony lett, V.Ferdinándot is Pozsonyban koronázták meg és törvényes uralkodó volt. A török megszállás pedig 150 évig tartott, nem volt sem értelme, sem pedig lehetőség arra, hogy visszaállítsák a régi rendet, hiszen a politikai viszonyok is változtak és beléptünk az újkorba. Az egyház idővel külön vált az államtól. Így pedig a rendi állam létrejöttével már nem egyházi feladat volt a koronázás.
Törvényesség és előírások alatt gondolom a középkori magyar szokásjogot érted, ami a 19. században már évszázadok óta legfeljebb történelmi érdekesség volt, nem pedig törvény. Az általad említett kitétel Székesfehérvár török kézre kerülésével értelemszerűen tarthatatlanná vált, és a kiűzés után senki nem tartotta fontosnak hagyományőrzősdiből visszatérni az addigra jelentőségéből sokat vesztett Székesfehérvárra.
De talán majd egyszer, egy szép napon, újra igaz magyar királyt koronázunk a Vidi-stadionban...
A székesfehérvári koronázás csak egy hagyomány volt, nem törvény.
Ha jobban megvizsgálod, akkor feltűnhet, hogy az Árpád-ház idején nem volt egységes a trónutódlás kérdése, sok esetben belviszály is volt. Ezért alakult ki ez a három feltételes legitimálás hagyománya. A kihalásukat követően pedig egy dinasztia sem tudott kialakulni és ott volt a nemesek szabad királyválasztási joga is. Ezek úgymond kikényszerítették a hagyomány betartását.
A Habsburgok esetén viszont egyértelmű volt a primogenitúra szabályai szerinti trónutódlás, az 1600-as évek végén pedig a magyar nemesség le is mondott a szabad királyválasztás jogáról.
Valamint: Magyarország soha nem volt a birodalom tartományi része, ugyan úgy szükséges volt a magyar királyi koronázásra is a Habsburgoknak. Az olmützi alkotmány süllyesztette volna tartományi rangra csak az országot, de azt hatályon kívül is helyezték..
Tényleg 150 év távlatából akarsz egymáshoz hasonlítani két uralkodót, akik között majdnem 500 év volt?
Ha ennyire érdekel a téma, olvass el egy Magyar Jog- és Alkotmánytörténetről szóló könyvet, abban mindent kifejtenek megfelelően.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!