Kezdőoldal » Állatok » Vadállatok » A természetnek szüksége van a...

A természetnek szüksége van a sakálokra, vadkutyákra, és társaikra?

Figyelt kérdés
Ezek tudtommal nem vesződnek azzal, hogy megöljék a zsákmányt, egyszerűen elkezdik enni, amikor még él. Hallottam, hogy egyes fajok egyedszáma erősen fogyatkozik, és valahogy nem tudom ezt sajnálni. Nem vagyok túl járatos a zoológiában, az is nagyon valószínű, hogy a többi sem sajnálatból, vagy együttérzésből esik neki inkább a torkuknak, de legalább úgy kevesebbet szenvednek. Az sem kizárt, hogy más állatoknak is vannak ilyen szokásai, azok is kihalhatnak felőlem.
2023. dec. 19. 15:02
1 2
 11/15 anonim ***** válasza:
100%
A természetnek minden élőlényre "szüksége van". Egészen a meztelencsigáktól a kékbálnákig. Ha nem lett volna rájuk szükség, már rég kihaltak volna. Hidd el hogy nem véletlenül élnek most azok az állatok, amik.
2023. dec. 19. 17:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/15 anonim ***** válasza:
74%

11

"Hidd el hogy nem véletlenül élnek most azok az állatok, amik."

De bizony, véletlenül. :)

Pont az az egyik lényege az egésznek, a véletlen. A fizikai, kémiai, stb. szükségszerűségeken kívül.

Ha a macska pont nem az egyik egeret kapja el, hanem a másikat, a millióból, akkor lehet, hogy emiatt pont az a genetikai változat nem fog kialakulni, ami ellent tudna állni egy extrafertőző vírusnak, és így kipusztul az összes egér. Így működnek a dolgok.

2023. dec. 19. 18:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/15 Grimfox ***** válasza:
100%

Ami természetes úton fejlődött ki, arra a természetnek szüksége van. Az élőlények ökológiai ablakok kitöltésére fejlődnek ki. Ha az ablak megszűnik, vagy egy alkalmasabb élőlény tölti be, akkor az élőlény kiszorul az adott élőhelyről, vagy kihal.

A vadászati stratégia az élőlény adottságaitól függ, de mindig igyekszik biztosítani, hogy a ragadozó a legkevesebb energia befektetéssel a legtöbbet nyerje az elejtett zsákmányból. A kutyafélék esetén, mint amilyen a sakál, és vadkutya, a nagy prédák megölése nehéz, és nagyon fárasztó dolog. Ezért ha nem szükséges, nem vesződnek vele. Amint a zsákmány mozgásképtelen, az elegendő, hogy táplálkozni kezdjenek. A zsákmány mindenféleképpen elpusztul. Nincs olyan, hogy megnyomorodva továbbél.

A sakáloknak nagyon fontos a szerepe a dögeltakarításban, és az apró állatok, például rovarok, és rágcsálók kordában tartásában. A sakál például szívesen fogyaszt sásákat, csökkentve a veszélyét egy sáskajárásnak. Ugyanígy egereket, patkányt, pockot is eszik, amik szintén hajlamosak túlszaporodni, ha nincsenek kontrollálva.

A vadkutyák csúcsragadozók, ami azt jelenti, hogy olyan állatok szaporulatát tartják kordában, amikre nem nagyon vadászik semmi más. És más csúcsragadozók populációját is szinten tartják, mint konkurencia. Ezek nélkül a nagy legelő állatok túlszaporodnának, tarra legelnének hatalmas területeket, ami más élőlények számára éhezést jelent, valamint elősegíti a füves puszták elsivatagosodását.

2023. dec. 19. 21:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/15 A kérdező kommentje:
Köszönöm a további és jövőbeli válaszokat is. Amúgy érthető, egy többször akkora állattal szemben máshogy nem lenne esélye, és valószínűleg a kisebbek elfogytak.
2023. dec. 19. 22:08
 15/15 Grimfox ***** válasza:
A ragadozók ritkán válogatnak. Főképp a kutyafélék. Azt eszik, amit el tudnak kapni. Ha nincs nagy zsákmány, megeszik a kicsit. Ha az sincs, a mégkisebbet. A vadkutyák is megeszik a rágcsálókat, rovarokat, ha nincs más. Az energiatakarékosság nagyon fontos a ragadozók számára. Jónak kell lenniük matekból is. Kockázat/nyereség arányt kell számítaniuk. Egy ötfős vadkutya falka számára hosszú időre elég lenne egy vízibivaly, de túl veszélyes lenne egy ekkora falkával megtámadni. A megölés módszerével sem válogathatnak. Ha túl nagy, hogy megöljék, széttépik élve. Ha esetleg felállna, és elmenekülne, a sérülése miatt így is elpusztul, a ragadozóknak pedig csak követni kell, amíg ez meg nem történik. Ha lehet, ezt is elkerülik, mert ez is sok kockázattal jár.
2023. dec. 19. 23:34
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!