Kezdőoldal » Állatok » Vadállatok » A csimpánzok gonoszok?

A csimpánzok gonoszok?

Figyelt kérdés
Hallottam egy történetet egy Carles Nash nevű nőről akit megtámadott egy csimpánz és úgy tudom hogy csak ok nélkül.

2023. jan. 25. 12:22
1 2 3
 11/27 anonim ***** válasza:
90%
Nem gonosz, csak vadallat, ahogy mar elottem is irtak. Amikor ivarerettek lesznek, a felgyulemlett hormonok agresszivve teszik oket, hiaba voltak elotte "aranyosak".
2023. jan. 25. 16:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/27 anonim ***** válasza:
89%
Nem gonoszak abban az ertelemben, ahogy az ember tud gonosz lenni, de a tobbi emberszabasu majomhoz (gorilla, orangutan, bonobo) kepest valoban joval agresszivabbak, hamarabb kijonnek a sodrukbol, es joval veszelyesebbek az emberre nezve. Ez reszben a csoporton beluli rangsorvitakkal fugg ossze, a him csimpanzok ugyanis nagyon nagy energiat fektetnek bele abba, hogy feljebb keruljenek a rangsorban, tortenjek az nyers erovel vagy eppenseggel szovetsegesek toborzasaval. A Carla Nash-t megtamado csimpanz eppen abban a korban volt, amikor az ivarerette valo himek kezdik ereztetni a folenyuket a nostenyekkel szemben es egyre tobbet rivalizalnak a tobbi himmel. Ezt az osztonos viselkedest nem lehet gyogyszeres kezelessel mersekelni, sot a gyogyszer valoszinuleg meg kiszamithatatlanabba tette Travist. Masfelol a csimpanzok (a tobbi emberszabasuval ellentetben) vadaszni is szoktak majmokra es mas, naluk kisebb emlosokre, es az emberhez hozzaszokott, tole mar nem felo, de tovabbra is termeszeti kornyezetben elo csimpanzok kozott volt pelda ra, hogy egyszer-egyszer kisgyermekeket is megtamadtak, mert nem tettek kulonbseget koztuk es a zsakmanykent ismert majmok kozott. Szoval, azt nem mondhatjuk, hogy ok nelkul tamadnak, de azt igen, hogy naluk nagyobb a tamadas veszelye, mint mas emberszabasuaknal, es ezert normalis ember nem probalja oket hazi kedvenckent tartani. Az sem a csimpanznak, sem az embernek nem jo.
2023. jan. 25. 18:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/27 anonim ***** válasza:
90%
Ezert kene oket beken hagyni a vadonban es nem tutszoknyaba oltoztetni. Ez nem az allat hibaja.
2023. jan. 25. 19:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/27 Darius- ***** válasza:
80%
Az allatok nem ugy gondolkodnak, mint az ember. Empatia pl. nincs bennuk, osztonok vezetik, tehat nem gonoszak, mert nem tudatos az a tett, amelyet, ha ember csinalna bunnek szamitana.
2023. jan. 25. 19:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/27 anonim ***** válasza:
85%

Nem gonosz hanem (vad)állat, nincs háziasítva bármennyire is igyekeznek egyesek "trükkökre" tanítani. Attól még vadállat marad amelyiknek vannak ösztönei és állatként elsősorban azokra "hallgat".

Fogalmazzunk úgy, hogy az állatok egyes konfliktusokat nem éppen békés párbeszéddel szoktak kezelni. Ha két majom pofozkodik valamiért (ami sűrűn előfordul a természetben) nincs semmi mert hasonló szintű a testi erejük (és "ütésálló" képességük). A bökkenő az, hogy a csimpánz sokkal erősebb az embernél s ha ugyanezt az emberrel teszi hát ott bizony elég komoly, maradandó sérülések maradnak - vagy éppen haláleset.

2023. jan. 25. 20:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/27 anonim ***** válasza:
86%
#15: Pontosan. Ha Travis egy masik csimpanznak esett volna neki, az haromfele modon is meguszhatta volna az incidenst sulyos serulesek nelkul: (1) Elmenekulhetett volna. A szerencsetlen Ms. Nashnek viszont nulla eselye lett volna ra, hogy futasban es faramaszasban lekorozze Travist. (2) Elharithatta volna a tamadast. A boldogtalan Ms. Nash fogait es izmait viszont ossze sem lehetett hasonlitani Traviseval. (3) Felvehette volna a megado pozt. Ezt viszont a szerencsetlen Ms. Nash sejthetoleg nem ismerte. Talan akkor sem segitett volna rajta, ha ismeri.
2023. jan. 25. 23:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/27 anonim ***** válasza:
86%
#14: Empatia eppenseggel van az emberszabasu majmokban, mert ha a fajtarsuk (vagy, ritka esetekben, valamilyen mas eloleny) lathatoan szomoru vagy fel, akkor gyakran igyekeznek megnyugtatni, atolelik, megfogjak a kezet. A sajat korukon kivul eso elolenyekkel szemben viszont nincsen bennuk empatia, sot szivesen bosszantjak is oket.
2023. jan. 25. 23:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/27 anonim ***** válasza:
82%
#17 a csoportokban élő állatoknál ez a jellemző - csoporton belüli összetartás ("empátia"), de ettől még a csoporton belüli hatalmi harcok is eredményeznek 1-2 csetepatét. Más csoportok felé viszont kifejezetten támadók, agresszívek.
2023. jan. 26. 10:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/27 anonim ***** válasza:
58%

#18: "a csoportokban élő állatoknál ez a jellemző - csoporton belüli összetartás ("empátia"), de ettől még a csoporton belüli hatalmi harcok is eredményeznek 1-2 csetepatét. Más csoportok felé viszont kifejezetten támadók, agresszívek."


Je, a fideszesekre pont ez a hozzaallas jellemzo!

2023. jan. 26. 11:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/27 anonim ***** válasza:
83%
#17 Azért nem emberi mércével mért empátia van a majmokban. Egy csomó emberszabású elrabolja, éhezteti, meggyilkolja, meg is eszi fajtársának is a kicsinyét, ha neki abból előnye származik. Pont azért van más állatokhoz képest komoly szociális kapcsolat a nőstények meg a hímek között akkor is, amikor a nőstény ciklusa nem indokolná, hogy ezt megelőzzék.
2023. jan. 26. 12:25
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!