Kezdőoldal » Állatok » Madarak » Mitől pusztulhatott el a...

Mitől pusztulhatott el a gyurgyalag?

Figyelt kérdés

Van egy homokbánya a határban ahová rendszeresen kijártunk a barátaimmal, de amikor ma kimentünk 3 gyurgyalagot találtunk, kettőt elpusztulva, egyet pedig félholtan.

Mi lehet az oka, hogy egyszerre pusztultak el? /a lövés, állattámadás oka ki van zárva, mert az egyik madár a fészekben volt/


2012. júl. 28. 10:47
1 2 3
 1/21 Platypus ***** válasza:
Mérgezés például lehetett. A gyurgyalag szívesen fogyaszt méheket, a méhek pedig összeszedhetnek mindenféle mezőgazdasági vegyszereket nektárgyűjtés közben. A mérgek pedig a ragadozó szervezetében felhalmozódnak. De a szándékos mérgezés sem kizárt, főleg hogy ennyire egy időben történt több eset. Sajnos a méhészek nagyon utálják a gyurgyalagokat. Mivel fokozottan védett madár, ha felhívod a helyileg illetékes nemzeti parkot, lehet, hogy kivizsgálják a dolgot és egy boncolás értelmesebb választ ad, mint a vakon tippelgetés.
2012. júl. 28. 20:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/21 anonim ***** válasza:
Méheket KIZÁRÓLAG esős, hűvös időben fognak, nem az a fő eleségük, bunkó, két osztályos "méhészek" a fokozottan védett madarakat hibáztatják, ha eltűnnek a méheik. Közben egész Pest megyében zárlat van most is, baktériumos fertőzés miatt! A kaptárakban megrohadt minden.
2012. júl. 28. 23:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/21 anonim ***** válasza:
2012. júl. 28. 23:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/21 anonim ***** válasza:

Az első válaszhoz hozzátenném, hogy sajnos az illetékes Nemzeti Park (nálunk a Duna- Ipoly)sem tehet túl sokat, ha a madarak nem védett, vagy Natura 2000- es területen fészkelnek. Nálunk is van löszfal, benne partifecske- kolónia és néhány pár gyurgyalag költ. Két éve ennek a sokszorosa volt, csak a terület tulajdonosa elhordatta a föld nagy részét az M0 autóút építkezéséhez. Idén pedig az önkormányzat engedélyt adott a maradék falrész bedöntésére is, akkor, amikor már lerakták a madarak a tojásaikat. Szerencsére lakossági tiltakozásra a Nemzeti Park aug. 15- ig megtiltott mindenféle földmunkát. Viszont utána döntik a maradékot, itt többet nem lesz se gyurgyalag, se partifecske.


Bocsánat, hogy nem a kérdésre válaszoltam. Egyébként én is mérgezésre gyanakodnék, még ha nem is szándékosra.

2012. júl. 29. 14:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/21 szabóméhészet ***** válasza:

azok a "két osztályos méhészek"


aha


kb 20éve már be van bizonyitva hogy milyen károkat okoz a méhészetnek a gyurgyalag.tápláléka 80%-ban a méh.százas csapatokban lepik el a méhészetek légterét,egy anyanevelésre szakosodott méhészetnél pl hihetetlen kárt tudnak okozni a párzásra kirepült méhanyák elpusztitásával.db-ja 3000forint.

a gyurgyalag duvad,nagy tömegben elszaporodott,védettségét semmi sem indokolja.kártevő.


méhészetek közelében kivánatos lenne a gyurgyalagtelepek teljes felszámolása.

2013. máj. 31. 15:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/21 Platypus ***** válasza:

A gyurgyalag nemhogy nem szaporodott túl, de töredéke az állomány az 50 évvel ezelőttinek. Ezért FOKOZOTTAN védett madár. És a kutatók szerint nem jelentős tápláléka a méh, alkalmanként fogyasztja, esős időben. Kivéve persze, ha a telep szomszédságába rakják a kaptárakat.

Én a méhészeteket tiltanám a gyurgyalagtelepek mellől. A madaraknak nincs választása, speciális körülmények kellenek a fészkeléshez. Nem mehetnek máshová, mint ahol éppen megfelelő löszfal van. Amiből nincs olyan sok az országban.

És nem azért lett az idei év madara, mert irtandó dúvad.

[link]

2013. máj. 31. 15:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/21 szabóméhészet ***** válasza:

Tudom,ezen megy a vita a méhészeti szakértők és az ornitológusok között.egyenlőre a madárlobby az erősebb.


De ismétlem a védettséget már semmi sem indokolja kb 15 éve.


Hasonló károkat okoz a gyurgyalag mint a gyümölcstermelőknek és a szőlészeti ágazatnak a seregély.


Az ÁTK-ÁKI is végzett már a 80-as évektől a méhészeti ágazat védelmében begyvizsgálatokat,80% mézelőméh a gyurgyalag tápláléka.


De kiváncsi lennék egy ornitológus véleményére akkor,ha pl a megélhetését biztositó többmilliós méhészetet(egy méhcsalád 50ezer forint) teszi tönkre egy ilyen madárkolónia.


Vagy másik megoldás,a vadkárhoz hasonlóan az ornitológusok fizessék a gyurgyalag okozta károkat.Elég mélyen kéne a zsebükbe nyúlni.


Reméljük hamarosan lekerül ez a duvad az indokolatlan védettség listájáról.

2013. máj. 31. 17:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/21 Platypus ***** válasza:

A védettséget szerintem marhára indokolja, hogy a gyurgyalag állománya 50 éve fogy. Most éppen az a nagy hír, hogy lassuló ütemben. Ezt lehet hogy nehezen hiszi el valaki, aki éppen egy löszfal mellett él, de ettől még ez a tendencia.

A vadásztársaságokkal ellentétben, az ornitológusoknak semmiféle jövedelme nincs a madarakból. A kártalanítás valahol jogos, de ez nem a kutatók felelőssége, hanem a környezetvédelmi sóhivatalé.

2013. máj. 31. 19:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/21 szabóméhészet ***** válasza:

na ez egy jó hir,hogy fogy :) bár a méhészeti szakma épp az ellenkezőjéről tud,azaz kb a 60-as évektől irtózatos mértékben megnőtt az állománya.ezért nem indokolt a védelme.


Dr.Vicze Ernő igazságügyi méhész szakértő már elhunyt sajnos,de kb 4-5 éve irt ezzel kapcsolatban egy cikket,nevezetesen az indokolatlan védelemről és a károkozásról.


azért bizunk benne hogy az FVM-ben végre belátják nem lehet 17000 ember méhészetét és 1millió méhcsaládot veszélyeztetni egy elszaporodott duvaddal.


ha az ornitológusok annyira akarják védeni ezt az invaziv fajt akkor telepitsék állatkertbe,oda való.


haszna nincs,a megporzásért felelős hasznos méheket,vadméheket pusztitja.kártékony madár.


érdekes módon a méhész szakma pl a fecskék ellen nem tesz semmit,pedig azok is fognak el méheket! de a gyurgyalaggal ellentétben nem szoknak rá a méhesekre,nem teszik azt mint a gyurgyalag hogy óra perc pontosan jönnek és nem lehet elriasztani őket.


megoldás: méhészetek közelében a gyurgyalagtelepek felszámolása.

2013. máj. 31. 20:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/21 anonim ***** válasza:

A méheket baktériumos és más fertőző betegségek, valamint az EU-ban már betiltott növényvédőszerek szántóföldi permetezése pusztítja, nem az egyébként ritka gyurgyalagok! Nem lehet 100 évvel ezelőtti DÚVADÍRTÁSI AKCIÓKAT megismételni! Vegyék végre észre a méhészek, hogy egy-egy méh here elpusztítása nem lehet indok a ritka, védett madarak pusztítására! Semmivel sem különben a múlt század eleji nézeteikkel, mint az afrikai orvvadászok, aki meg vannak arról győzödve, az orrszarvú tülke vágyfokozó, emiatt kiítják az állatokat! Egyébként kizárólag valami ázsiai eredetű babona miatt.

Ami a természetvédelmet illeti, a hivatalos sóhivatalok (gondoskodtak róla, hogy azokká tegyék őket) helyett a civilekhez kell fordulni, ha mérgezés vagy pusztítás történik, pl. az MME-hez.

Egyes méhészek pedig jobban teszik, ha hallgatnak, mert ők terjesztik az özöngyom és kiírthatatlan selyemkórót és hirdetik az eladó magját. Kb. ennyire környezet- és természettudotosak.

2013. jún. 1. 18:30
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!