Kezdőoldal » Állatok » Madarak » Verébfiókát találtam, mit tegyek?

Verébfiókát találtam, mit tegyek?

Figyelt kérdés

Tegnap este 10 körül találtam egy verébfiókát. Az egyik macskám játszott vele, de elvettem tőle. A kismadár már nagyobbacska, szinte teljesen megtollasodott már, de repülni még nem tud.

Az éjszakát sikeresen átvészelte, és én ma dél körül el viszem a mályi madármentőkhöz.

Az a baj, hogy nem akar enni. Hiába tettem a feje fölé az ételt, nem nyitogatta úgy a csőrét, mint ahogy a kisebb fiókák szokták.

Az lenne a kérdésem,hogy az ilyen nagyobb fiókák etetese is úgy kellene, hogy történjen, mint a piciké, vagy ő már tud magától is enni?

Ha valaki jobban ért ehhez és esetleg megosztaná velem a tudását, nagyon hálás lennék.

Még az is érdekelne,hogyha esetleg délig nem sikerül megetetni, akkor lehet-e emiatt baja? Meddig bírja az éhezést?

Előre is köszönöm a válaszokat!



2023. jún. 23. 08:49
1 2
 1/20 A kérdező kommentje:
Az is lehet, hogy már tud repülni, csak megsérült. :(
2023. jún. 23. 08:57
 2/20 anonim ***** válasza:
5%

Valószínűleg azért lökték ki a fészekből, mert nem életképes...- nem elszomorítani szeretnélek, a természetben ez a spártai valóság... :(

Esetleg fecskendőből adj neki egy kis vizet...


Én egyszer egy egészen pici - még nem nyílt ki a szeme - de relatíve ,,nagy" fiókát találtam - szerintem szajkó volt: két napig sikerült életben tartani.. Diót pépesítettem vízzel, kézi mixerrel, kvázi ,,diótej", azt adtam neki fecskendővel, elfogadta. Vannak ezek a bio növényi tejek a boltban... de szerintem nincs esélye megmaradni a madárkának. Sajnálom :(

2023. jún. 23. 09:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/20 anonim válasza:
0%
Add a macskádnak.
2023. jún. 23. 09:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/20 anonim ***** válasza:
93%
2023. jún. 23. 09:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/20 anonim ***** válasza:
85%

Mivel etessük az elárvult fiókát?

A rigók, rozsdafarkúak, cinegék, poszáták, füzikék, légykapók, fülemülék, fecskék, harkályfélék rovarevők, őket lehet (megfelelő méretű és mennyiségű) lisztkukaccal etetni. (Adhatunk egyéb kisebb rovarokat, legyeket, sáskát, szöcskét, hangyabábot is. Csontkukacot ne adjunk, mert tenyésztési módja miatt súlyos fertőzéseket terjeszthet!) Jónéhány magevő madár a fiókáit részben vagy egészben szintén rovarokkal eteti. (Az apró magevő madárkákat onnan ismerhetjük fel, hogy nem hosszúkás, hanem kúpos a csőrük.) A verebek, a sármányok, az erdei pintyek főleg rovarokkal etetnek. A tengelic, a zöldike, a csicsörke, a csíz, a kenderike, a meggyvágó a fiókáknak rovarokat is hord, de begyben puhított magvakkal is eteti őket. Ezeknek a fiókáknak tehát valamilyen begytej-utánzatot is kell adni.

Könnyebb a gondozó dolga, ha a fióka önként nagyra nyitja a csőrét. Ha nem, és picike a fióka, akkor bizony türelemjáték, hogy a mozgékony fióka pirinyó csőrét óvatosan kifeszítve, csipesszel bele-ügyeskedjük a falatot. A lisztkukacot célszerű kettévágni, vízbe, majd porrá tört tojáshéjba mártogatva részben a kismadár vízigényét és kalcium-igényét is kielégíthetjük. A lisztkukac energiadús, a fehérjék mellett sok zsiradékot tartalmaz. Vitamin- és ásványi anyag-pótlásról is mindig gondoskodni kell. Én az ivóvízbe (amelyet műanyag szemcseppentővel vagy injekciós fecskendővel juttatunk óvatosan a madárka csőrébe) Gastroferm M+C port (vitaminok + probiotikum), vízben oldható kalciumot, meg Chicktonicot szoktam adni (utóbbi vitaminokon kívül egy sereg különböző aminosavat tartalmaz oldott állapotban – ezek a fehérjék építőkövei, így elkerülhetjük az egyoldalú táplálás veszélyét).



NE MENTSÜK MEG A SZÜLEITŐL!

Mostanában úton-útfélen botlunk a fűben, bokrokban bújkáló, örökké éhes madárfiókákba. Nem lehet azonban eleget hangsúlyozni: ha a talált fióka már tollas, nem sérült, egészséges, élénken mozog, szalad, bújkál, akkor – rosszul értelmezett sajnálatból, segíteni akarásból – el ne hozzuk!! (Legfeljebb, ha alkalmatlan helyen, pl. a forró betonon találjuk, akkor vigyük kissé odébb a zöldbe, közeli bokorra vagy bokor alá; a szülők meg fogják találni!) Ugyanis a verébalkatúakhoz tartozó fajok legtöbbjének fiókái kitollasodás után, de még nem röpképesen, 10-15 napos korukban kiugrálnak a fészekből és talajközelben rejtőzködve várják, hogy szüleik tovább etessék őket. A viselkedés értelme, hogy így a rájuk bukkanó ragadozó nem tudja egyszerre az egész fészekaljat elpusztítani. (Meg valószínűleg hamar „ki is növik” a fészket…) Így viselkednek pl. a rigók, a pacsirták, a poszáták, a billegetők, a füzikék, a fülemülék, a sármányok, az erdei pinty, a tengelic, a csíz, a zöldike, a meggyvágó, a verebek fiókái.

Ha a jószándékú, de tudatlan ember „kimenti”, hazaviszi az ilyen fiókát, az esetek nagy többségében a halálnak mentette meg! Egy madárfiókát a leggyakorlottabb ember sem tud olyan jól gondozni, majd a természetes környezetbe visszavezetni, mint a tulajdon szülője. Minél kisebb egy madárfióka, annál gyakoribb etetésre van szüksége, annál nehezebb a mégoly lelkiismeretes gondozó dolga! Hol találni olyan embert, aki hajlandó és képes hajnaltól késő estig óránként vagy kétóránként etetni a pici fiókát? (A madárszülők már hajnali öt óra körül kezdik a munkát, és csak napnyugtakor hagyják abba.) Minél kisebb a fióka és minél magasabb a normális testhőmérséklete (egy kismadár hőmérséklete 40 fok vagy még magasabb!), annál gyakoribb etetésre van szüksége. Ha a fióka akár csak egy napig éhezik, vagy nem kap elegendő eleséget, akkor annyira legyengülhet, hogy már nem képes megemészteni a táplálékot, és menthetetlenül elpusztul.

Ráadásul nem minden madárfaj tűri egyformán az ember közelségét, nem minden fióka fogadja el az embert pótszülőnek. Minden állatfaj kicsinyeinél van egy ún. szocializációs időszak, amely alatt a kölyök vagy fióka megtanulja, kik a fajtársai, kihez kell ragaszkodni, kitől kell óvakodni. Ha ez a szocializációs időszak véget ér, akkor a fióka (vagy fiatal felnőtt) többnyire rémülten menekül az ember közeléből is, nem fogadja el a segítségét.

2023. jún. 23. 09:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/20 anonim ***** válasza:
66%

Ezerszer le lett írva ezen az oldalon is, mindenhol felhívják rá a figyelmet, hogy ha egészséges, tollas fiókát találsz, ami teljesen természetes, hogy még röpképtelen, vagy nem repül jól, nem szorul a segítségedre. A szülei is etetik! Tedd vissza oda, ahol találtad. A macskáidat meg tartsd bent, vagy építs nekik kifutót...


[link]

2023. jún. 23. 10:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/20 A kérdező kommentje:

5, először is nagyon köszönöm a részletes választ.

Az utolsó bekezdésben leírtak alapján lehetséges, hogy azért nem hajlandó elfogadni tőlem a táplálékot, mert már túl idős ahhoz, hogy megbízzon bennem? Elég rémültnek tűnik, amikor a közelében vagyok.

2023. jún. 23. 10:02
 8/20 anonim ***** válasza:
100%
2023. jún. 23. 11:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/20 anonim ***** válasza:
48%

Sikerült már Mályira vinni?

Sajnos ilyenkor kényszeretetés a megoldás, de azt inkább szakértő kellene csinálja, ha neked nem volt ezzel kapcsolatban tapasztalatod. A veréb nem könnyű eset.

A macskák számára lehet macskakertet csinálni, nálunk a családban is vannak macskabolondok (15 macskával), de miután folyamatosan elpusztultak, macskakert készült nekik (behálózva felülről is). Sokan pedig a házban tartják.

Nem tudjátok elképzelni, milyen mértékű pusztulást okoznak a felelőtlenül tartott macskák az állatvilágban. Íme a lista azokról a fajokról csak

Ausztráliából, amik a macskák miatt haltak ki:

Short-tailed hopping-mouse

Long-tailed hopping-mouse

Broad-faced potoroo

South-eastern striped bandicoot

Marl

Liverpool Plains striped bandicoot

Large-eared hopping-mouse

Capricorn rabbit-rat

Darling Downs hopping-mouse

Long-eared mouse

Nullarbor dwarf bettong

Lesser stick-nest rat

White-footed rabbit-rat

Broad-cheeked hopping-mouse

Yallara (lesser bilby)

Blue-grey mouse

Desert bandicoot

Yirratji (northern pig-footed bandicoot)

Pig-footed bandicoot

Kuluwarri (central hare-wallaby)

Nullabor barred bandicoot

Desert rat-kangaroo

Desert bettong

Eastern hare-wallaby

Crescent nailtail wallaby

Paradise parrot

White-chested white-eye


Illetve csak az USA-ban évi 3,6 BILLIÓ madarat és 22,3 BILLIÓ kisemlőst ölnek meg! És ez csak egy saccolás, a valóság ennél durvább lehet!

2023. jún. 23. 11:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/20 anonim ***** válasza:
74%

Szegeny árva lélek , meg van ijedve...

nem mer bízni még

Isten kuldte utadba, hogy segítsed es mutasd meg mekkora a lelked

2023. jún. 23. 11:29
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!