Macskák (túl) fiatalon "próbálkoznak" egymással, lehet -e belőle probléma?
Másfél éves kora előtt a nőstény cica fialtatása kegyetlenség! Sem testileg, sem lelkileg nem érett az anyaságra. A fejletlensége okán akár bele is pusztulhat, de az is lehet, hogy a megszülető kölykökkel nem tud majd mit kezdeni, vagy koraszülöttek lesznek, így ők pusztulnak el.
A kandúr elviekben még nagyon fiatal, most még nem valószínű, hogy meg tudja termékenyíteni a nőstényt, de pár hónap múlva (5-6 hónaposan) már sikerülhet neki!
Ha tenyészteni szeretnétek, akkor tudd, hogy évente maximum kétszer szabad egy nősténynek fialni. Ennél még szerencsésebb, ha csak egyszer fial. Ennél azonban jóval többször fog tüzelni. Tehát hacsak nem szándékozod tönkretenni a nőstényedet, de szeretnél tenyészteni, meg kell oldanod, hogy külön tudd zárni a kandúrtól, akár hetekre is!
Himalájacicákkal foglalkozom, idén nem terveztünk kiscicákat. A nőstényem 4 (!!!) hónapja folyamatosan tüzel, mivel nem termékenyült meg, nem is hagyta abba a tüzelést. Nagyon sok gond cicákat tenyészteni, ha fajtiszta állatokról van szó, ezt a ti tenyésztőitek is el kellett volna, hogy mondják nektek. Ez nem úgy működik, hogy "fogok egy kandúrt, meg egy nőstényt, aztán majd jönnek a kiscicák csőstül", ennél sokkal összetettebb dolog. Anyagilag sem kis teher, hacsak nem akarod bővíteni a szaporítók táborát. (Tehát, ha regisztrálsz egy egyesületbe, törzskönyvezteted a kölyköket, megszűreted a felnőtt cicákat az alapvető betegségekre, prémium táppal etesz, megválogatod, hogy kinek adsz el macskát, pl. azzal ahogy szerződést írsz, nyomon követed a kölykök életét felnőtt korukban is, stb.)
Minden kölyökért felelős leszel, aki megszületik! Többek közt ezért ilyen "drágák" a fajtiszta állatok. Ez egy non-stop szolgálat, és a végére nincs anyagi haszon, és nem is ez a cél.
Javaslom, konzultálj azokkal, akiktől a saját cicáidat vásároltad, ők sokat segíthetnek neked, ha bele szeretnél vágni.
A két cicát pedig lassanként próbáld meg külön csukni, mert ebből így nagy bajok lehetnek.
Csak egy kerdes: "5 honapos ivarerett" ? Ez most eliras, vagy melyik fajta macska kezd ilyen koran ivarzani?
Amugy nem hinnem, hogy egy 3 honapos kandurka barmifelekeppen is kepes lenne utodokat nemzeni. De mint leirtak bolcsen, kesobb igen.
00:17:
Nem elírás, valóban előfordulhat, hogy egy ilyen fiatal nőstény ivarzani kezd. Nálunk is volt már rá példa, amikor az egyik kis nőstényem sokáig nálunk maradt, mert nem találtunk neki megfelelő gazdit. (Illetve jelentkezők lettek volna, csak én őt nem szerettem volna kedvencnek adni, mivel nagyon szép volt.)
Még nem volt fél éves, de külön kellett zárnom az apukájától, mert nekiállt tüzelni. :S
A himalájacicás vagyok.
Kérdező, 23:30:
Attól még, hogy törzskönyvesek a cicáid, a születendő kölykök nem lesznek automatikusan szintén azok. Csak akkor, ha te regisztrálsz egy tenyésztői egyesületbe, ott honosíttatod a cicáid törzskönyvét, évente tagdíjat fizetsz, és némely egyesületben az is elvárás, hogy időnként kiállításra vidd a tenyészcicáidat. (Mondjuk nem mindenhol az, pl. az én egyesületemben sem.)
A tenyészcicákat illik megszűretni a legáltalánosabb genetikailag örökölhető betegségekre is (ez sem két forintba kerül, de csak egyszer kell kifizetni), és a születendő kölyköket illik szerződéssel eladni, ami többek között tartalmazza, hogy ha bármi adódik, te segítesz a gazdáknak a cica elhelyezésében, vagy akár vissza is vásárolod őt.
Illik minőségitáppal etetni a cicákat, és ha bármi adódik, mindig kell, hogy legyen pénzed állatorvosra. A kicsiket kéthetes koruktól féregteleníteni kell, van, ahol még az első oltásokat is a tenyésztő adatja be nekik.
Ezek az alapvető dolgok, amik nélkül nem lehetsz tenyésztő, csak szaporító.
Mindezek mellett viszont bennem felmerül a kérdés, hogy hogy lehet az, hogy törzskönyves cicákat vettél, és a tenyésztők, akiktől vetted őket, nem avattak be téged az alapvető tenyésztői tudnivalókba?
Sejtem a választ is. Te olcsóbban vásárolt, hobbi célra eladott cicákkal szeretnél tenyészteni, ami nem valószínű, hogy a fajta érdekeit szolgálja.
Nem tudhatod, hogy az adott cica esetenként milyen rendellenességeket örökít, és nem úgy válogattad össze a tenyészpárodat, hogy egymás előnyeit kiegészítsék, és tompítsák egymás hátrányait, hanem véletlenszerűen. Ez így lutri, és sok meglepetés érhet a születendő kölykökkel kapcsolatban, pl. himaláják esetén ilyen lehet a felszínre bukkanó állkapocsferdeség, amelynek nincsenek előzetes jelei a szülőkön, de ha mindkét szülő hordozó, szinte biztos, hogy a kiscicáknál előjön.
Javaslom, gondold ezt végig, mielőtt belevágsz! A tenyésztők egyáltalán nem elfogadóak a szaporítókkal szemben, de a legtöbb gazdijelölt sem az! Arról nem is beszélve, hogy ha szereted a cicákat, nem hiszem, hogy szükséged van arra a lelkifurdalásra, amit azért érezhetsz, mert némely kölyköd elpusztul betegségekben, a másik meg esetleg menhelyen köt ki. (Tapasztalat, hogy minél drágább egy cica, annál jobban megbecsüli a gazdája, és annál valószínűbb, hogy akkor is költ a cicára, ha megbetegszik, vagy baleset éri. Szaporítóként azonban csak olcsón adhatsz el kölyköt, és túl sok elvárást sem támaszthatsz a vásárlóiddal szemben sem, mert akkor az összes kölyök a nyakadon fog maradni.)
Olvasgass tenyésztői oldalakat a neten, hidd el, sokat lehet belőlük tanulni.
Könyörgöm, gondold ezeket át! Ne növeld a szaporítók számát, vannak így is elegen! Miattuk pedig rengeteg az elkorcsosult, beteges, rövid életű cica is, pedig a menhelyek így is tele vannak.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!