Most lesz az első cicám. Tudnátok segíteni abban, hogy mire is lenne szüksége?
Gondolom kicsi cica lesz, olyan 8-10 hetes, amikor megkapod.
Amikor elhozod, célszerű egy hordozót beszerezni előtte (műanyag), ami azért is jó, mert az állatorvoshoz is el kell vinned majd. Párezer forint, és egy cicusnak egy életre kiszolgál.
Ha hazahoztad, tedd le a szobába, nyisd ki a hordozó ajtaját és hagyd, hogy ő maga induljon felfedezni a lakást. Ajtót, ablakot semmi esetre se hagyd nyitva. Ha kézhez szoktatott cica volt, előbb-utóbb keresni fogja a társaságodat, és ő megy oda hozzád. Akkor fel lehet venni, addig nem célszerű gyomrozni, nyúzbálni.
Amire ügyelni kell: szabadon lévő vékony kábelek - megrághatja, elharaphatja (neki is rossz, de neked is) és szobanövények. Sok szobanövény a macsekra halálos is lehet akár, ha megrágja, lenyeli.
Alomtálca: nekem fedél nélküli van (tehát nem olyan, mint egy házikó, csak mint egy nagyobbacska tál), jó magas peremű. Macskaalomból olyat célszerű választani, ami jó csomósodik, a vizeletet összefogja. Kell hozzá egy műanyag lapát is, amivel az alomtálca tartalmát fogod üríteni. Ezek rendszerint szintén kiszolgálnak egy cicát. Az alomtálcára célszerű rátenni óvatosan, ha már engedi magát megfogni, esetleg oda tenni elé, hadd nézze meg. Egy ilyen korú cica már szobatiszta, ezzel nem kell bajlódnod.
Külön tálkában legyen a víz és a kaja, a víz akár több helyen is lehet a lakásban, hadd iszogasson. Mindig legyen friss víz előtte. Jó, ha a tálkák nehezebbek, így nem tolja el a pofácskájával evés közben. Én kölyökmacskáknak való nedves és száraztápot vennék neki, a házikosztot hanyagolnám. Evés közben ne zavarjuk, és ha lehet, úgy helyezzük el az almot is és a kaját is, hogy a lakás nyugodalmasabb részeibe essen, ahol kevesebb a mászkálás.
Cica fekhelyet lehet venni, de van rá jókora esély, hogy nem fogja használni, helyette fotelt, ágyat szemel ki fekvőhelyül. Ki fogja tapasztalni a legjobb helyeket.
KAPARÓFA! Nagyon fontos, hogy legyen, és mutassuk is meg neki, hogy hogyan használja, különben a bútorra fog "rámenni".
Házimacskának (rövid szőrű) egy sűrű fogazású macskafésűt ajánlanék, általában fémből készül. Heti 1-2 alkalommal elég átfésülni.
Én macskafüvet sosem adtam a cicusnak, mert a szőrgombolyagot enélkül is fel tudta öklendezni, de meg lehet próbálni.
Cicajátékra nem költenék, mert remekül elvannak egy darab madzaggal, egy papírgalacsinnal, ilyesmi semmiségekkel, míg a "hivatalos" játékokat lehet, hogy semmibe sem nézik.
Célszerű hétvégére elhozni a cicust, hogy legalább 2 nap egyben legyen, amikor tudsz vele foglalkozni, és jobban megszokja a helyét. Ha már feljön az öledbe, jó ötlet lehet átvizsgálni a kis bundáját bolhák után, mert én annak idején hármat is találtam benne. Pár nappal a hazahozatal után már lehet (és kell!) vinni az állatorvoshoz az első oltásokért, a doki tudni fogja, hogy mi a teendő.
Első: biztosan van macskád???
Kérdezőnek: keféből rövidszűrűnek elég egy soksörtés egyszerű kefe.
Fontos, hogy kb. 12 hetes koráig az anyjánál legyen, ezelőtt ne hozzátok el. Mi 14 hetesen hoztuk el a miénket és még akkor is szopizott.
ALomtálból fedettet vegyél, annak pedig vedd le az ajtaját majd, hogy szellőzzön.
ALomból a Shahot tudom nagyon ajánlani, kitűnően csomósodik, szagtalan és az ára is teljesen jó.
MAcskaeledelből érdemes netről rendelni: www.acanashop.hu Boltokban nagyon drága. Tápból kiidnuló kategória legyen a Cat Chow, ez olcsó, de viszonylag jó. Ezen a honlapon lehet rendelni olyat, hogy Cimiciao, ez csak most jött be Mo-ra, én már próbáltam, nagyon jó, ahogyan az ára is jó. Szóba jöhet még az Acana, Orijen, vagy a ROyal Canin. Az a lényeg, hogy mindig a hústartalmát nézd az eledeleknek. Whiskast, Kitekatot és egyéb tévében reklámozott "szupertápokat" felejtsd el, egy kategória a teszkóssal, csak szebb a csomagolása. Macskatáp esetében aranyszabály: soha nem veszünk meg olyat, amit tévében reklámoznak.
Amit még megtehetsz: faros csirkecomb kilója 500 körül van, vagy még annyi sem néhol. Kicsontozod, kicsit átfőzöd és adagonként kis zacsikban le lehet fagyasztani. Ez sokkal olcsóbb bármelyik tápnál, mégis húst kapna.
ALmot érdemes jól szellőző helyre rakni. Erkéllyel, ablakokkal vigyázni, nehogy kiugorjon.
Oltatni már pár hetes korában kell, aztán ismétló oltás, valamint féreghajtások. Ha az eredeti helyén nem kp oltást és féreghajtást, AZONNAL vidd dokihoz, hogy pótolja ezeket. Hogy mi ellen, azt majd a doki úgyis tudja. Beviszed, megmondod, hogy oltatni hoztad, ő meg már tudni fogja, mi kell neki.
Nem tudom, honnan hozod, de mindenképpen nézd majd át, nem bolhás-e. Ha betelepszik a bolha a lakásba, nagyon nehéz lesz kiírtani.
Mi is panelban lakunk, első cicások szintén és a nulláról kezdtük a tapasztalat szerzést.
alomtálca: Mi olyan alomtálcát vettünk aminek teteje is van és van benne egy szűrőbetét, joval kevesebb szag jön ki!Egy házi cicához elég egy kisebb avgy közepes méretű wc is. ( maine coon-om van, előre gondolkodtunk és megvettük a legnagyobbat..hát kellett is:)
alomlapát: jó mély, öblös lapátot vegyél amivel a pisit/kakit könnyen ki tudod venni
alom: csomosodóra esküszök, sokkal higénikusabb, egyben kitudod venni mint egy betongolyót:))Van aminek diszkrét illata is van, ami pluszban elnyomja a kellemetlen szagokat.
alom kilépő: amikor kijön az alomtálcából a mancsán akaratlanul is rajta marad jopár alomdarab (kicsi szemcsék), de ha erre lép rá akkor a legtöbbjét leszedi a mancsáról és enm szórja szét a lakásban.
tálka: a fressnapf-ban kapható kavics alakú etetőt/itatót vettük kinunkban, mert a játékban vagy csak úgy néha felborította a könnyü müanyag tálakat, de ebbe a kavics alakúba homokot kell tenni a belső rekeszébe nehezéknek és probléma megoldva.
tálkák alá ajánlatos egy tányéralátét tenni( van direkt cicás mintával, angyon édi) hogy a tálból kikotort kajadarabok ne a prakettán végezzék elkenve..
kaparofa és ahogy korábban irták az első eprctől mutasd meg neki hogy kell rajta kaparni, én is igy csináltam és azonnal leutánozta, nem igy nyul a butorokhoz sose:)
fésű nagyon fontos: furminátor nevüt ajánlom ( Ebay-ről kb 3 ezerért meg lehet szerezni szállítással, itthon drágább).kiválő, az összecsomosodott szörszálakat seperc alatt kibontja.
Macskakajából a jobb minöségüeket ajánlom, nézd mindig hogy mennyi a hús tartalma. és lehetőleg minél kisebb legyen a gabona tartalma. Szakállat kereskedésekben vegyél kaját szerintem, a spar és társaiban kapható whiskas,kitekat és társait kerüld, nem egészségesek! Vicc hogy az aldi Shah macskakajájában több a fehérje és vitamin mint a whiskasban..ez mindent elmond!
Cicafekhellyel probálkoztunk..felesleges pénzkidobás, ugyis az ágyadon fog kikötni!
Én ajánlanék egy nagyobb cicabutort is, ahol tud mászkálni mint egy fán ( nekünk 2 méter magas van mindenflée lépcsökkel-szintén Ebay 15ezer, itthon 50ezerért láttuk..)kaparó is van rajta, és imádja, rajta mászkál, kapar, alszik napközben.
Az almot mi az elöszobába tettük, el lehet férni az ajtónál böven így is! tálkák egyik szoba félreerő részén ahol nyugodtan tud kajálni. kaparofa/bútor az ablaknál hogy onnan nézelödjön kifelé.
amit még ajánlanék az a cicabiztos szunyogháló. Nagyon erős anyagból készül nem is szövet, hanem müanyag rács kvázi, befúrják az ablakkeretbe így biztos nem esik ki a cica ha nyitva az ablak és a párkányon mászkálhat, lehet szellőztetni gond nélkül és ha felállna a hálóra kibírja és nem szakad ki. Nagyon ajánlom minden szobához egy ablakra van nekünk.
Füvet nem kell neki adni, de a növényekkel vigyázz, bár az enyém ösztönösen csak azokat rágta meg ami nem mérgező. De biztos ami biztos a mérgező növényeket tedd magasabb helyre. Oltani kell ( nem kötelező). több betegség is van amire lehet, elöször kapnak egyet kis korukban utána évente ismétlőt. Ezek ilyen koktélok,ami több betegség ellen is védenek, pl macskanétha.kb 6000/év.
És ilyenkor kap féregtelenítőt is!Én ajánlanám az ivartalanítást is hogy csináljátok meg. kandurnak kb 6-7 ezer a mütét mindennel együtt, nösténynek 15-20 ezer. Ha nincsenek ivartalanítva idősebb korban a rák kockázata megnő. hímeknél gyakoribb a húgyuti betegség, kövesedés, nösténeknél mellrák esélye is nagyobb ha nincs ivartalanítva. Ráaádsul egy kandur spriccel a lakásban, megjelölve a butorokat mint terület..a nöstények meg menstruálnak bizonyos idöközönként ha nincs ivartalanítás, méhgyulladásról nem is beszélve. sokkal nyugodtam, kiegyensúlyozotabbak az ivartalanított macskák.
Sok örömöt a cicushoz!!!
Szia! A lényeget már elmondták, de a macskafű szerintem fontos! Lehet kapni ilyen néven, a fűrészporból tedd át egy részét cserépbe földdel és így tovább fog megmaradni. Természetesen segíti a szőrgombócok oldását, emésztését.
Alomtálca ízlés kérdése- és azé, hova tudod tenni. Ha elöl van, akkor fedelest, de olcsóbb a sima.Kaparófa mindenképpen -vagy kaparószőnyeg a falra szerelve előszobába, de tényleg szeretnek fenntről lenézni.
Én nem műanyag etetőtálat vennék, hanem kerámiát-nálunk külön van nedvesnek és külön a száraznak. Víz több edényben 1-2, és ne a kaja mellett.
Szállítódoboz-és szoktasd bele fokozatosan, ne csak az orvoshoz vidd benne, mert negatív élmény kötődik hozzá.Nálunk többször benne is alszanak,mert elöl van- ajtó leszedve.
Oltás lakásmacskának is kell, mert behurcolhatsz a cipőddel, kezeddel olyan betegségeket, amik veszélyesek rájuk, féregtelenítés pici korban nagyon-nagyon sürgős, de orvos majd megcsinálja.Utána 3-4 havonta pasztával te is meg tudod csinálni majd. Számolj az első évben kb 8 ezer Ft minimum az oltások,/többször kell majd vinni/ de utána elég évente egy oltással ismételni.
Sétálni is leviheted, akkor hám és póráz, de ez nem szükséges,ha otthon játszol vele sokat és ablakon nézegethet. De előző válaszolóhoz csatlakozva, ablakon kieshet/nem mindig esnek talpra, és el is lophatják sajna/,így tényleg kell háló a bukóablakra is /abba meg beszorulhatnak/.
Táplálásról: érdemes jó minőségű, drágább táp, mert keveset esznek, és elhangzott már: tilos gabona benne, állati melléktermék,cukor, ízfokozók, szinezékek, stb.
Adhatsz tejen kívül kefír,joghurt,tejföl, sajt, túró,zöldségek, gyümölcs-ha megeszi és nyers hús- disznó kivételével. Maradék nem jó, mert fűszeres. Konzerv is mehet, ha min 50-60% hústartalma van, gabona és a felsoroltak nélkül.
Játék házilag készíthető, vagy KIK-ben olcsón vehetsz.
HA szabad ajánlanom, az interneten sokmindent találsz, olvass, de kritikával!Jó cicázást!
Szia!
Először is gratulálok a cicához!
Alomhelyet érdemes fedettet venni (billenő ajtós). Ott helyezzétek el, ahol a legkevésbé zavar a szag (pl fürdőszoba), bár a fedett csak akkor büdös, ha éppen belekakil. Takarítani mi reggel és este is szoktuk, bár nálunk 2 cica van. Napi 1szer azért szedd ki a cuccot belőle, mert ha koszosnak találja a wc--jét, máshová fog piszkítani. Almot mi az Aldiból veszünk, eddigi tapasztalatom szerint az a legjobb minőségű, ugyanakkor olcsó! Jól összeáll benne a pisi, egy nagy gombócban ki lehet venni.
Cicafekhely nekünk van, de kb soha nem használják. Érdemes egy macskabútort venni, amin kaparófa is van és arra rászoktatni (ehhez alkalmazhatsz macskamentát, kapható spray, amit ráfújhatsz az ő dolgaira). A játékokkal szintén úgy vagyunk, hogy rengeteg van nekik, mégsem használják egyiket sem, csak a macskapecát, amihez viszont mi kellünk ugyebár.
Eledelnél azt tudom ajánlani, hogy azon tényleg ne spóroljatok. Whiskas és hasonló "márkásnak" mondott valamit ne vegyetek, azok 90%-a víz, kb 0 tápanyagtartalommal, tele ízfokozókkal. Jó minőségűt vegyetek, pl Felix, Gourmet, Sheba... ezek nedves tápok (konzerv vagy alutasak). Ha kölyök cicád lesz, vehetsz kölyöknek valót. Száraz tápból is érdemes minőségit venni, mert nagy bajt tudnak csinálni a mű kaják. Meg tudod nézni az összetételüket, a lényeg, hogy a fehérje/zsír tartalma magas legyen (ezek a minőségi tápok). Pl nézd meg a Royal caninét, és hasonló értékekkel rendelkező tápot keress, mert az biztos jó minőségű. A mi cicáink reggel és este kapnak nedves tápot, napközbenre pedig ki van nekik szórva a száraz, azt eszegetik, ha megéheznek. Kiscicánál is lehet így, de lehet neki 3szor is adni nedveset, persze kisebb adagokat.
Fésűből mi kefét használunk. Rengeteg féle van, én is tapasztaltam, de a kefével nem foghatsz mellé. De általában feltűntetik, hogy melyik milyen szőrű cicához való, de egyébként az eladókat meg tudod kérdezni, ha pl Fresnapf-ba mész, ott mindent megkapsz. Viszont ami a fésűnél fontosabb, az az olló, mert vágni kell a körmét. Az első vágást intéztesd az állatorvossal, és kérd meg, hogy mutassa meg hogyan kell (nem nagy kunszt csak figyelni kell, hogy meddig szabad levágni).
Egyébként is első körben az állatorvoshoz menjetek, ő csinál neki egyből kiskönyvet és beadja a szükséges oltásokat. Ha kölyök cica, akkor az első évében 3szor 4szer is kell vinni oltásokra, utána pedig évente egyszer, de mindezt el fogja mondani az orvos.
A fű tényleg hasznos, van amelyik cica igényli, de van amelyik nem. Pl nekem az egyik cicám eszi, de a másik a közelébe sem megy. A jó minőségű tápokban van olyan összetevő, ami a fű pótlására van, de kapható olyan paszta is, ami szintén erre való és abból hetente 2hetente egy borsónyit adsz neki, elnyalogatja és máris jó. De a Frasnapf-ban például lehet kapni ilyen füvet, forgács van a tetején egy kis tálcán, azt kell öntözni és pár nap alatt kinő. 1-szer érdemes venni és megnézni, eszi-e egyáltalán, mert ha nem, akkor felesleges és akkor olyan pasztát tudtok venni.
Szóval összegezve: első körben az orvoshoz menjetek vele és gyakorlatilag bármilyen kérdésed van még (pl etetéssel kapcsolatban, hogy mennyit ehet) azt neki fel tudjátok tenni, mindenre szakértő választ tud adni!
Van orvos, amelyik azt mondja házi kosztot adjunk a cicának, van amelyik azt, hogy csak nedveset, van amelyik kizárólag csak minőségi szárazat adatna a cicának. Nyilván ez utóbbi tartalmazza mindazt, ami a cicának kell, de a változatosság miatt érdemes nedves tápot is adni neki.
Fekhelyből inkább macskabútor legyen, aminek van kaparófája és fekvő része is.
Remélem tudtam segíteni!
A legfontosabbat nem írtam!
Ivartalanítsd, amint ivaréretté válik! Ez lánynál és fiúnál is éppúgy fontos, mert lánynál, ha havonta elkezd tüzelni, meg fogtok kattanni - és persze neki is szenvedés, a fiú pedig elképzelhető, hogy elkezdi jelölgetni a területét - tehát odapisil helyekre. Úgyhogy amint lehet, ivartalaníttatni kell őket, de ezt is a legelső orvoslátogatásotok alkalmával meg tudjátok beszélni a dokival.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!