Mit csináljak, hogy ne rázzam meg a macskát?
Nem a száraz levegő okozza, ekkora bromságot.
Valamelyik ruhád, vagy pl a kanapén lévő szövet anyaga, szőnyeg, etc.
A rázás oka az, hogy a macska vagy te, esetleg mindketten elektrosztatikusan feltöltődtök. Ez a dörzselektromosság nevű jelenség, amit a Van de Graaf generátor is kihasznál. ( [link] )
Amikor két, elérő töltöttségű test közel kerül egymáshoz, a töltések kiegyenlítődnek (az elektronok átkerülnek a másikra), ez a szikra, és ez az, ami fáj. Annál jobban fáj, minél vékonyabb ott a bőrfelület.
Amikor a macskát simogatjuk, a fülén vagy az orrán nincs szőr (kilátszik a bundája alól), itt fog kiegyenlítődni a töltés, ráadásul itt elég vékony a bőre is, szóval megérzi.
A megoldás az, amit már említettek: fixen összekötöd magadat a macskával, így nem tudtok egymáshoz képest feltöltődni. Ezt megteheted úgy is, hogy felveszed. Én azt szoktam, hogy pl. jobb kézzel simizem, a bal kezemet meg bedugom az egyik tappancsa alá. Ott sincs szigetelés, és fixen össze vagyunk kötve.
A másik, amit szintén említettek: a vízpára vezet annyira, hogy a feltöltődést megakadályozza. Párás levegőnél nincs szikra sem. Télen a kinti levegő bejön, felmelegszik, de az abszolút páratartalma nem változik. A levegő a hőmérsékletétől függő vizet képes magában tartani, ugyanaz a vízmennyiség drasztikusan kevesebb relatív páratartalmat jelent a meleg szobában, mint kint. Ez párologtatóval javítható, akkor nincs szikra.
( [link] )
17, elektronikai gyártócégnél volt ilyen esd-karperecünk. Egyik vége a csuklónkon, egy spiróalkóabel, mint a telefonvezeték, a másik végén meg krokodilcsipesz, amit a fém asztalhoz csiptettünk.
Ezt kell a macskára csiptetni, hátha díjazza. 🤣
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!