Mennyire kell félnem a cicáktól?
Van rá esély hogy a kis karmukkal megtámadnak vagy ilyesmi?
Ők is félnek tőlem meg én is félek tőlük.
Csakhogy nem a cicáknak van embere hanem az embernek van cicája. Vagy nem?
A (felnőtt) fiamnak volt egy fekete cicája... Eleinte nem különösebben szerettem, mert 'haszonleső dög'-nek tartottam, de éveken keresztül én adtam neki a kaját. Egy idő után megfigyeltem, hogy amikor megkapta a kaját, először mindig megbökött az orrával, mintegy köszönésképpen, és csak akkor esett neki a kajának... Azt is megfigyeltem, hogy mindig odajött, ha tehette, csakhogy velem lehessen.
Mostanában költöztek el mindketten... A fiam is hiányzik, bár ő sosem bökött meg az orrával, köszönésképpen... A macska is hiányzik... Egyszóval rengeteget változott a véleményem a macskákról... (Egyébként sosem támadott meg... Sőt, amikor játszottunk, mindig figyelt, hogy a karmaival ne sebesítsen meg...)
A cica ragadozó, húsevő állat. Közismert, hogy az oroszlánnal, leopárddal, jaguárral, pumával közeli rokonok.
Emiatt lehetséges, hogy zsákmányként tekint rád, elkapja a nyakadat (remekül ugrik, tehát fel tud ugrani a nyakadhoz), átharapja a nyaki ütőeredet és utána eszik is belőled. Mint oroszlán a zebrából.
Ezért, ha biztosra akarsz menni, cica jelenlétében mindig csak tetőtől talpig páncélozott ruhában tartózkodj. Mivel cicák felbukkanása bárhol várható, akár utcán vagy parkban is, ezért javaslom, hogy lakásodból mostantól fogva csakis tetőtől talpig páncélban lépjél ki.
Ez az óvintézkedés csupán azok számára lehet túlzó, akik Afrikában oroszlánra is vadásztak már (vagy leopárdra, vagy Indiában tigrisre, Amerikában jaguárra stb.), szóval nem éri váratlanul őket, ha egy macskaféle rájuk támad, és vadászpuskájuk mindig töltve a kezük ügyében van.
Macskánként változó, függően, mik a cica élettapasztalatai. Mert ugye az egyik vadabb, különösen a kóborcicák közül, a másik meg szelídebb. A cicákba se kell azonnal megbízni, főleg ha karodban tartod, nagyon tud egy macska karmolni, ha megijed hangtól, kutyától stb. Az arcod se tedd közel a macskákhoz, mert esetleg véletlen néha megkarmolhat. Legfeljebb ha már rég ismered, és megbízol benne, de ekor is legyen meg a lehetőséged hirtelen hátrálni, ha valamitől megijed, tehát védd az arcod, szemeid.
Minden élőlényhez és dologhoz ajánlatos fokozatosan közelíteni. Nem félelemmel, hanem barátsággal közelítsd meg, de még akkor is jobb a fokozatosság, óvatosság. Ahogy elkezdesz bízni egy adott macsekban, úgy lehetsz vele bátrabb, de az ördög nem alszik, ne feled: ha megijed a cica, ösztönösen durván megkarmolhat.
Ettől függetlenül érzi a macska az ember lelkét, így máris van esélyed jól kijönni vele, ha szeretettel közelíted meg az állatot.
Fejér György: "amikor megkapta a kaját, először mindig megbökött az orrával, mintegy köszönésképpen, és csak akkor esett neki a kajának..."
A mi cicánk, mikor odamegy a tálkához, amibe apám rak neki jutalomfalatot, először ránéz apámra, az megsimogatja a cica fejét, és a cica csak utána kezd enni.
Korábban apám se volt nagyon oda a macskákért, de az együttlakás óta nagyon megszerette. Felveszi a cicát mint egy babát és dédelgeti, a cica meg imádja ezt és hozzádörzsöli a fejét a fater borostájához.
Nagyon kedves kis állatok, nagyon sok szeretetet tudnak adni.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!