Frízt első lónak?
Sziasztok! Lóvásárlásra került a sor (mármint nyáron) és az a kérdésem, hogy jó lenne e fríz első lónak. Minden nap ki tudnék menni a lóhoz, mivel ott fogunk lakni 800-900 méterre a lovitól. Tudom, hogy sörénye, farka, pataszőrzete sok ápolást igényel, de azt is simán megoldom. Hobbi lovaglásra használnám. Sokat tudok a lovakról.
Várom a válaszokat! 😊
szerintem nyugottan a fírz lórol:
Portré
Ez a szeretetre méltó, pompás fekete ló nagyrészt szokatlan, büszke fejtartásának köszönheti a szépségét. A fríz lovak nagyon drágák, de hódolóik mindenre készek, hogy sajátjuknak tudhassanak egyet.
Tartalomjegyzék [elrejtés]
1 Története
2 Jellemzői 2.1 Hatása más lovakra
3 Hasznosítása 3.1 Érdekességek
4 Fríz
5 Jegyzetek 5.1 Források
Története[szerkesztés | forrásszöveg szerkesztése]
A mai fríz őseit az elsők között háziasították Európában. A II. században, a Hadrianus római császár idején szolgáló fríz katonákkal már ezek a lovak is részt vettek a nagy-britanniai hadjáratokban. Bizonyos szakemberek szerint a shire fajta elődei is ezek a lovak voltak. A fríz lóállományt a 16-17. században andalúz ménekkel keresztezték. Ennek köszönhető, hogy a fajtát ma a melegvérűek között tartják számon. A fajtát, az andalúz hatás ellenére főként a mezőgazdaságban hasznosították, de a frízek a spanyol hatás következtében egy idő után túl könnyűvé váltak ahhoz, hogy továbbra is érdemes legyen őket a gazdaságban dolgoztatni. Ekkor már elterjedt a groningeni fajta is, amely kiváló munkaló volt. A fríz emiatt majdnem kihalt az 1900-as évek elején: mindössze három fedezőmén maradt meg. A gyönyörű feketék kedvelői azonban sikeresen regenerálták a frízt, és az 1900-as évek második felében a fajta addig ki nem használt tulajdonságai is előtérbe kerültek.
Jellemzői[szerkesztés | forrásszöveg szerkesztése]
A szögletes alkat a lejellemzőbb.A fríz ló máig megőrizte fajtája ősi jellegzetességeit, kitartását és kiegyensúlyozottságát. Elismerésre méltó testfelépítése, robusztus megjelenésű, a betegségekre, huzatra, nagyon érzékeny lófajta. Egészséges, dinamikus mozgású. Térölelő, lendületes jármódja, vérmérséklete, mozgékonysága, a hátsó lábak tolóereje és az ügetésben megmutatkozó erőteljes térdmunka rendkívül magával ragadó. A kis termetű fríz ló korrekt gerincvonalát jól hangsúlyozza az ívelt és büszkén hordott nyak, amely fejlett, széles mellkasba és erős, hosszú vállakba megy át. A far csapott, a mar kidomborodó, a fej hosszú, de nemes. A szemek nagyok és élénk pillantásúak, a fülek mozgékonyak, finom szabásúak. A törzs tömeges, erős és mély. A hát rövid, íve kissé megtört. A sörény és a farok szőre sűrű, hosszú, enyhén hullámos, ritkítani vagy befonni csak ritkán szokták. A végtagok rövidek, erősek, jó csontozatúak. Hosszú, sűrű bokaszőre van. A paták kemények és jól formáltak. Megsínyli a (gyakori) ló, lovas, élőhely változást.[1]
Hatása más lovakra[szerkesztés | forrásszöveg szerkesztése]
A fríz lovat szárazföldön és tengeren egyaránt szállították az északi-tengeri kikötőkből sok más vidékre. Rokonsága a dales pónival és fell pónival azonnal szembetűnik. A tőle származó angol lovon keresztül hatott az angol „nagy lóra” (great horse) és a mai shire-ra, de felhasználták új fajták tenyésztésénél is, főleg Németországban és Norvégiában: az oldenburgi, a württembergi és a døle lovaknál.
Hasznosítása[szerkesztés | forrásszöveg szerkesztése]
A fríz, spanyol őseiből adódóan sok mindenben hasonlít a lipicaira: mindkét fajta erős farral, természetes feligazítottsággal és magas, akciós mozgással rendelkezik. A frízek a lipicaihoz hasonlóan megtaníthatók nagydíj szintű díjlovas feladatokra, és képesek teljesíteni a föld feletti iskola nehéz gyakorlatait is. A fríz emellett jó minőségű ügetéssel is rendelkezik, amely keresetté teszi a fogathajtásban is. Hámoslóként elsősorban bemutatókon szerepel, a hagyományos holland fogatban (Sjees). Mesébe illő külleme és intelligenciája miatt cirkuszi lóként sem ritka. Karaktere és emberhez való ragaszkodása hobbicélokra is ideálissá teszi.
Érdekességek[szerkesztés | forrásszöveg szerkesztése]
A 20. század elejéig a frízek fele pej volt, ma viszont kizárólag fekete frízeket tenyésztenek tovább. Ezek általában jegytelenek: a fehér csillag a homlokon az egyetlen jegy, ami engedélyezett. A fajta egyedei ragaszkodnak az emberhez, mégis rosszul viselik a büntetést: nem ritka, hogy hónapokig nem nyerik vissza a bizalmukat, ha bántják őket. Egygazdás ló. A gazdáját mindenen keresztülsegíti, vigyáz rá, nagyon ragaszkodik hozzá. Ha jól bánnak vele, nagyon hálás, gazdája hangját bármikor felismeri: hangos nyerítéssel üget, illetve vágtázik hívójához. Tökéletes díjlovaglás céljából.
Fríz[szerkesztés | forrásszöveg szerkesztése]
A fríz ló feltűnő jelenség: egész teste korom fekete,és a szőre olyan fényes mintha lakkozták volna. Sűrű, hosszú sörény és farok egészíti ki az összképet. Szépségét már-már kötelező mutogatni, ezért igen kedvelt bemutatókon. Vörös és fehér kiegészítőkkel fekete színe még jobban kiemelhető.
Jegyzetek[szerkesztés | forrásszöveg szerkesztése]
1.Jump up ↑ Fríz lófajta leírása
Források[szerkesztés | forrásszöveg szerkesztése]
Mihók Sándor, Pataki Balázs: Lófajták, Mezőgazda Kft., 2003.ISBN 978-963-286-471-6
Josee Hermsen, Lovak enciklopédiája, Ventus Libro Kiadó, 2006. Fordító, Horváth Ildikó, ISBN 978-963-9546-74-5
1000 Lófajta Alexandra-kiadó 2010.
Fríz Lótenyésztők Magyarországi Egyesülete
Fríz.lap.hu
Képek az interneten a fajról
Fríz, a büszke holland
Commons
A Wikimédia Commons tartalmaz Fríz ló témájú médiaállományokat.
lovas Lovasportál • összefoglaló, színes tartalomajánló lap
Kategória: Lófajták
Hidegvérű lovak
Hollandia állatvilága
Navigációs menü
Fiók létrehozása
Bejelentkezés
Szócikk
Vitalap
Olvasás
Szerkesztés
Forrásszöveg szerkesztése
Laptörténet
Kezdőlap
Tartalom
Kiemelt szócikkek
Friss változtatások
Lap találomra
Tudakozó
Részvétel
Kezdőknek
Segítség
Közösségi portál
Kapcsolatfelvétel
Adományok
Nyomtatás/ exportálás
Könyv készítése
Letöltés PDF-ként
Nyomtatható változat
Eszközök
Mi hivatkozik erre
Kapcsolódó változtatások
Speciális lapok
Hivatkozás erre a változatra
Lapinformációk
Wikidata
Hogyan hivatkozz erre a lapra
Más nyelveken
English
العربية
Беларуская
Català
Čeština
Dansk
Deutsch
Español
Eesti
Suomi
Français
Frysk
Italiano
Lietuvių
Nederlands
Norsk bokmål
Polski
Português
Română
Русский
Slovenčina
Slovenščina
Svenska
szerkesztés
A lap utolsó módosítása: 2014. szeptember 24., 06:42
A lap szövege Creative Commons Nevezd meg! – Így add tovább! 3.0 licenc alatt van; egyes esetekben más módon is felhasználható. Részletekért lásd a felhasználási feltételeket.
Adatvédelmi irányelvek
A Wikipédiáról
Jogi nyilatkozat
Fejlesztők
Mobil nézet
Ha az első lóra fel vagy készülve, tulajdonképpen mindegy, hogy az egy fríz, egy lipicai, vagy egy játszótéri magyar félvér, a bokaszőr ápolgatáson túl nincs nagyobb igénye egy fríznek, mint más lovaknak, legfeljebb a bőrbetegségekre való hajlam miatt (meg mert az országban található fríz állomány jelentős része selejt) gyakrabban kell orvost hívni.
Ez nem olyan, mint hogy kezdő kutyásnak nem ajánlják az akitát, mert hujjujuj, ha a fríz a fejedre nő, ugyanúgy fejedre nőne más ló is.
Bár én nem vagyok oda a fajtáért, ismertem többet is, olyan szempontból még jó is első lónak, hogy egy tanulékony, fogékony, alapvetően nyugodt fajta. Szóval hajrá!
Viszont a vásárlásnál fokozottan kell figyelni!
Ha hobbira pénzkidobás, akkor mire NEM pénzkidobás? Sportra? :D
Akinek ez a szíve vágya, anyagilag belefér, hát legyen olyan lova, ami neki tetszik. A lényeg, hogy a kiválasztott kora, eü állapota, képzettsége, temperamentuma neki való legyen.
Én hobbi lovaglásra nem vennék frízt! 1.:nagyon drága
2.:ha pl.ugrani is szeretnél arra nem a legmegfelelőbb ló! Bár nagyon gyönyörű!
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!