Kezdőoldal » Állatok » Lovak » Mi a legjobb istáló falazatnak...

Mi a legjobb istáló falazatnak? Vályog is megteszi?

Figyelt kérdés

Most akarok istálót építeni. A padlás még nem tudom, szénatárolós legyen-e. Ha az lesz, akkor vasbeton födém lesz, tűzbiztonság érdekében. Akkor viszon nem elég a vályog fal. De ha nem lesz, akkor talán elég lenne 30 cm-es vályogfal? Egy 10 lekötéses istáló lenne, de a lovak csak éjszakára lennének bezárva, nappal egy kb 1500-2000 m2-es karámba lennének. Elletőbox már van, ettől a helytől kb 300 m-re.

Valamint az alja a nagy kérdés. Öregtek szerint a legjobb a döngölt agyag. Persze lejtéssel, meg leszalmázva.


2014. nov. 26. 17:39
1 2
 1/13 anonim ***** válasza:
39%
Tilos lekötve lovat tartani, tök mind1, hogy csak éjjel vannak ott. Egyébként 10 lónak 2000m2 is lóf.sz.
2014. nov. 26. 17:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/13 A kérdező kommentje:
Tilos? Pedig halkan sugom meg, hogy állami ménesekbe is lekötve vannak, méghozzá nem is csak éjszakára. Meg azt is halkan sugom meg, hogy nem ez volt a kérdés. Azt meg érdekességből megkérdem, hogy ha 5000 évig, vagy mégtovább lekötve tartották a lovat, és semmi bajuk nem volt, pedig ha egész télen nem dolgoztak vele, akkor egész télen le volt kötve, mégis simán megélte a huszonpár éves kort. Én láttam már olyan lekötéses istállót, hogy a lovak jobb körülmények között voltak, mint sok ember. MEg láttam már olyan boxot, hogy oda a legyet nem tenném be, nemhogy lovat.
2014. nov. 26. 18:25
 3/13 anonim ***** válasza:
Szerintem ne legyen vályog! Negem kőből van a fele másik fele felfelé széldeszka :)
2014. nov. 26. 18:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/13 A kérdező kommentje:
Amúgy jelenleg 3 lovam van, ezeknek van egyenként egy 4x4 m-es box. De venni akarok még 2-t, amiknek oda már boxot nem tudok építeni (meghaladnám a beépíthetőséget, meg akkor kifutónak nem lenne hely, ha feketén építeném, a szomszédok meg amúgyis az első ásónyom után hoznák az önkormányzatot... Szóval most ide kell építeni, van egy háznyi anyagom, egy komplett házat bontottak nemrég, az anyagot meg megkaptam, mint a segítségért a bontásért. 600 db tégla, vagy 5-6000 db vályog, 120 m2 cserép, komplett faanyag. Ezért gondoltam arra, hogy ebből építem, ha megfelel az anyag, mert ez csak a tervek lennének pénzbe, megépíteni meg család segítene. Alap persze tudom kellene, meg szigetelés, ajtók-ablakok, de így is kijönne max 1 millióból, míg ha új anyagból építem, akkor legalább 3-4x-ese lenne. Miért nem ajánlott amúgy a vályog? Ha vakolva van belül, akkor sem?
2014. nov. 26. 18:41
 5/13 anonim ***** válasza:
76%

súghatsz akármit, de attól még tilos marad az új állatvédelmi törvény értelmében, és ha te nem is látod logikusnak, akkor is feljelenthetnek a szomszédok.


ha úgy is csak istállózod őket feltétlen be kell vinni mindet?


az, hogy télen csak "éjszakára" az du 4-től reggel 7-ig min. mert akkor van sötét, az 15 óra lekötve...


"megsúgom", ahogy az ember, úgy a ló is kibír sokmindent, emberek is élnek 50-60 éveket magán zárkában, vagy rettenetes körülmények között éhezve, vitamin, mozgás szegényen, stb. lehet, hogy van olyan box, ahova nem vinnéd a lovat, de attól, hogy van rosszabb körülmény, még nehogy már az legyen a jó...


az állatvédelmi törvénybe nem véletlenül került be ez a passszus, ahogy kutyát sem szabad rövid láncon tartani, pedig faluhelyen simán elél 14 évig a bodri egy 1 méteres láncon, de attól még az egy szörnyű élet, hogy túléli... a ló is túléli, ráadásul nem csak vele, hanem magaddal is kicseszel, mert a 15 óra állás alatt sokkal könnyebben kólikázik, szűrődik be, jönnek ezek az unatkozás kiváltotta rossz szokások is...


értem, hogy nem ez volt a kérdés, de akkor mégis nem lehetne, hogy csak párat hordasz be boxba pár meg kint marad egy beállóval éjszakára is?


(ellető box minek, állásban is leellik a tehén is)

2014. nov. 26. 19:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/13 anonim ***** válasza:

Vályoggal kapcsolatosan szerintem a legjobb, ha itt olvasgatsz, esetleg kérdezel. Sok hasznos tanács van már leírva.

[link]

2014. nov. 26. 21:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/13 anonim ***** válasza:

A vályog tökéletes megoldás, nyáron hűvös, télen meleg, én visszasírom a régi jó vályog istállónkat. Abban viszont egyetértek az egyik előttem szólóval, hogy a lekötés miatt is feljelenthetnek, ha olyanok a szomszédok. Szerintem is értelmesebb dolog akkor már beállót építeni a lovaknak, amely 3 oldalról zárt - ha mindezt fából csinálod, alap nélkül, akkor még építési engedély sem kell rá, nem számít a beépíthetőség - legalábbis így tudom, de érdemes rákérdezni. Azt a lovat tartsd bokszban, amelyik keményebben dolgozik (pl. versenyzik), mert annak éjjelre meg hidegben edzések utáni leszáradáshoz jobb a nyugis boksz, a többiek tökéletesen fogják magukat érezni beállóval is. A sérülésveszély is kisebb, nincs kötélbe lépés, sokkal kevesebb a lábprobléma is, hiszen korlátlanul mozoghat a ló, kólikára is jóval kevesebb az esély. Szóval én is átgondolnám ezt a kérdést.

Viszont: tudom, hogy nem ezt kérdezted, de azért átgondolásra érdemes, hogy ha nagyon kevés a helyed (10 lóra 2000m2) akkor vagy kevesebb ló kellene, vagy inkább más helyben gondolkodnék, ha van lehetőség. Nem mondom, elvannak ekkora karámban, de számíts rá, hogy a 10 lovad nem biztos, hogy jól kijön egymással, lehet, hogy fel kell osztanod a rendelkezésre álló területet, akkor pedig már nem túl nagy... Neked is könnyebb és a lovaknak is jobb, ha megfelelő méretű karámban lehetnek.

2014. nov. 27. 06:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/13 A kérdező kommentje:
Értem. Nem lehet kinthagyni éjszakára. Tehenet már loptak a környékről. Nyáron együtt voltak az egyikkel, amelyiket most meg akarom venni, a másik mondjuk ismeretlen, de nem hiszem, hogy akkora helyen nem férnének el. Éjszakára nem hiszem, hogy valaki is kijönne ellenőrizni, hogy kötve vannak-e. Nappal meg kint vannak. Nem mondom hogy hú de jól megy, de azt se, hogy nincs pénz. De azért lekötést csinálni sokkal olcsóbb, egyszerűbb, és kevesebb szalma is kell alájuk. Persze 10 lónál a szalma a legkevesebb. De sajnos termőföldem nincs. Így azt venni kell. Szénát eddig tudtam eleget elrakni, mostmár majd venni is kell, de 2 ló téli takarmányát levágtam, és elraktam. Hol a kertet kaszáltam le, hol az út szélét, amit ideadtak, mert nekik nyűg volt. A zabot meg megveszem. A támogatásból meg ha 2-3 évente ad egy csikót, megvan a tartásának az ára. És saját ló, akkor megyek amikor akarok, ha neadjisten egyik problémás, van másik, amivel lehet menni. Végülis ki áttervezéssel 2,5x2,5-es boxot tudnék csinálni 5-öt. De ezt nem értem, kiállításokon is, sőt, Európai hírű telepeken is le vannak kötve! Tehát valami kiskapunak lenni kell!
2014. nov. 27. 17:00
 9/13 anonim ***** válasza:

Nem tudom, milyen Európa hírű telepről beszélsz, de az eu nagyon pontosan szabályozza a lótartás feltételeit. Egyébként a minimum bokszméret 3X4 ha jól tudom, bár szerintem egy 3X3-ban jól elfér a ló.

Fogalmam sincs, milyen támogatásról beszélsz, létezik állami támogatás némely lófajtára, de a támogatás összege felemészti a ló oltásait, vérvizsgálatát, ha szerencséd van, még a körmölések ára belefér. Minél több lovad van, annál nagyobb eséllyel fordul elő betegség, kólika, sérülés, amely állatorvosi ellátást igényel, az pedig igen magas összegre rúghat. Évi minimum két féreghajtást is igazolnod kell, minden papírjának rendben kell lennie a lónak, ha a támogatást fel akarod venni. Plusz ugye eleve magasabb áron veszel meg egy olyan lovat, amelyik nyereghelyen sütött, márpedig a támogatás feltétele a fajtatisztaság.

A csikó árából nem tudom, mit szeretnél, nincs ára a lónak, tegyük fel, hogy nyereghelyen bélyegzett csikód születik (ugye fajtatiszta kancáról beszéltünk), ha levonod a fedeztetés költségét (utazás a kancával, kancapanzió a fedeztetés ideje alatt plusz maga a fedezés díja, ami állami mén esetén is 28 ezer Ft, vagy az inszemináció költségei, akkor a választott csikóért nem fogod megkapni a bekerülési értéket. Ha tartod, képezed, versenyen indítod a csikódat és még baromi szerencsés is vagy mert kiderül, hogy baromi tehetséges a ló, akkor már jobb pénzt kaphatsz érte, de egy csikó felnevelése, belovaglása, versenyeztetési költsége olyan összegre rúg még akkor is, ha állatorvos csak a kötelező oltásokkor látta, hogy irtó szerencsés vagy, ha nullára kijössz. Mert az egészséges csikóneveléshez azért több kell, mint 2000 m2 területen való bóklászás egy rakás másik ló között. Ha veszed a takarmányt és nagyon olcsón jutsz hozzá mindenhez, akkor egy lovad havi költsége csak a tartást nézve 10 ezer Ft (ekkor önköltségen vetted a szénát meg a szalmát is és nem abrakoltál). Normális tartás mellett, ha nem fizetsz lovászt, hanem mindent magad csinálsz, 15 ezerből ki lehet hozni havi szinten a lovat. 10 lónál ez 150 ezer Ft havonta. Évi 1.8 milláról beszélünk alaphangon és akkor még nem voltak a lovaid oltva, nem voltak betegek és nem körmölted őket. A kanca nem kapott kiegészítő vitaminokat a vehem kihordásához, a csikó nem kapott csikótápot, nem béreltél legelőt, ami elengedhetetlen az egészséges csikóneveléshez... Ha mind a 10 lovad leellik, nincs komplikációd, egyáltalán nem kellett állatorvos és olyan mákod van, hogy el is adod választott korában az összeset, még jó árat is kapsz, a választott csikókat darabonként 100 ezerért eladod (és akkor te vagy a világon a legmázlistább ember) akkor bejön egy millád, mínusz fedezési költségek, mínusz csikó egyéb költségei, lásd oltás, körmölések ára, akkor marad zsebben 500 ezer jóindulattal. De amúgy nem is marad annyi. Neked gyakorlatilag két millád áll benne évente. És mivel te gondozod a lovakat, nyilván nincs más bevételi forrásod, vagyis nincs egyéb fizetésed. Gratulálok az éhen haláshoz.

2014. nov. 28. 03:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/13 A kérdező kommentje:

Utolsó! Épp azt írtam le, mint amit te... Az említett lovardáról nem találok képet, pedig minden magyar lovasember tud róla. Annyi, hogy nem a bemutató részlegen, hanem egy kicsit eldugottabb helyen van, ahol le vannak kötve.

Hiába mondanak bármit, ha csak negatívan állunk neki a dolgoknak, soha semmink nem lesz. Elmegyünk pár tízezerforintért havonta csicskának, engedelmeskedünk, és úgy halunk meg, hogy nem is éltünk... Ez így nem nekem való. Éhen nem fogok halni, mert önellátó vagyok. Már. Annyi takarmány terem, hogy pár állatka megnő rajta, sparheltem van, gyümölcsösöm, ott megterem szinte minden zöldségféle is, minimális idő, és semmi pénzráfordítással. Aztán átalakul befőttnek, lekvárnak, a maradék meg pálinkának. Minden csakis önmagába, se cukor, se tartósító, se semmi. Színtiszta gyümölcs. Úgyhogy ha éhenhalok, éhenhalok. Mondtam, hogy nem megélni akarok a lovakból. Csak egy hobbi. És hogy ne legyen veszteséges. Ha évi 20.000 Ft-ot hoz, akkor is boldog leszek, mert azt csinálom, amit szeretek. Szénával nincs baj, olcsón megvan, egy nagybálát veszek 5.000 Ft-ért, 6.000 Ft mire itthonvan. Télen esznek meg egy egész bálányit, fejenként, de tavasz közepétől ősz közepéig nem, mert akkor már kapják mellé ami kerül, (retek zöldje, szőlő kacsok, fű, kimegyünk a gyümölcsösbe legelni, ott is iseadják ami nem kell. PErsze ezt 2 lóval meglehet, de 10-el nem, de akkor is, ha úgy számolok, hogy 10 lóra évi 100 bálát (mert azért 2 bálányit "kispórolnak" nekem azzal, hogy tavasszal legelnek, nyáron minden ismerőstől hozzám kerül a zöldhulladék, összel meg megeszik még a levelet is, pedig ott van előttük a jászolba a széna is, de a cseresznye, meggylevelet előnybe részesítik. Most még 1 hete is lehetett kaszálni, persze tudom van, hogy már októberbe se lehet. De ha 600.000 Ft a széna, de legyen 700.000, 120 bálával (ami ilyen nagy tételbe valószínű olcsóbb is) napi 5 kg az abrak (1 lónak kb 2 liter, 1 kg, 4 mázsa/év, a 10-nek 40 mázsa) kb 150.000 Ft, állatorvosi költséggel csak beszerzési árral kell számolni, mert van állatorvos a családba. Körmölni meg jelenleg barátnőm nagybátyja, aki kovács szokta, és egy kis toroköblögetőért cserébe. Azt a heti 2x 3 km aszfaltot kibírják patkó nélkül, ha lovagolok meg a földúton megyünk, csak szekérrel megyünk úton. Úgyhogy ha legrosszabb esetbe is úgy számolok, hogy évi 50.000 az állatorvosi és körmölési munkákra, akkor sokat mondtam. 10 lónál legyen 500.000. Ennyiből vadidegennek megvan. ÖSszesen 700.000+150.000+500.000=1.350.000 Ft. 10 lóra a támogatás 1.500.000 Ft. Igen, fajtalovakba gondolkodom, jelenleg is azok vannak. Egy csikót olyan 150.000 Ft-ért lehet eladni, ebből 50-et számoljunk a fedeztetésre, meg a csikóra, választási korig. Nem rossz papírú lovak, és rendkívül jó fejűek amik vannak, olyan feje van, hogy amit egyszer megcsinálok vele, legközelebb már tudja. Nagyon meglepő nekem is, de így van. Ha több lenne, és esetleg lenne ismerettségi kör is, akkor már lehet, hogy nem 150-ért, hanem akár 250-ért is el tudnám adni. (Még mielőtt jönne, hogy 50-ből csak a szomszéd zugcsődör fedezi be mondanám, hogy egyesületi tagságú, államilag elismert ménről beszélek, és 50 ezerből a csikó 6-7-8 hónapos koráig a takarmánya is megvan belőle) De mondom, hogy nem a pénzéhesség miatt, mert nem akarok mindig csikót, csak évente 2-nek, mert annyi hely van. 5 évente kerülne egy sorra, azért az nem hiszem, hogy megviselné. Max ha még ott lesz egy 3. box, akkor meg 3 évente. Szóval én úgy gondolom, hogy mindent meg kell próbálni. Imádom a lovakat, ezt aki ismer tudja is. Szabadidőm van, úgyhogy a napi 2x2 óra simán belefér, legalább addig is értelmes dolgot csinálok.

2014. nov. 30. 20:00
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!