1) A patkóra hogyan teszik fel a patkósarkat? 2) Milyen esetben kell patkósarok?
1) Látom hogy a patkósarok menetes, de a patkón nincs ilyen hely. Ezt hogyan rögzítik?
2) Van aki azt mondja, hogy a patkósarok kell, mert nélküle nem ér a patkó semmit, sőt akárhány patkolt lovat nézek, mindnek van patkósarka. Van ki viszont azt mondja, hogy ez hosszútávon ártalmas, csak versenyre kell feltenni, egyébként meg felesleges és árt. Akkor most mi az igazság kell -e vagy sem?
a patkóba fúrnak menetet, tehát az a patkó, amibe sarok kerül lyukas. egyébként ki-be lehet csavarni, tehát ha nem kell a sarok kiszedheted, de azért nem olyan egyszerű. nekem volt olyan pl. hogy hosszabb túrára mentem, ahol sáros volt a talaj, a túra előtt 1 héttel patkolták a lovat, de a sarkakt csak indulás előtt raktam be, amikor hazajöttem kicsavartam.
az van, hogy terepen, sárban, fűben, jégen jól jön a sarok, mert anélkül jobban csúszik a patkó, mint ha meg se lenne patkolva. ha homokos karámban él a ló, akkor nem okoz gondot, viszont ha boxban van, vagy kő kemény agyagos a talaj a karámjában, akkor abban álldogálni hosszú távon nem tesz jót.
gondolom akiket látod, hogy versenyre használják azoknak boxban van a lovuk és ugró versenyre gondolsz. különösen füves talajon ugrásnál szerintem elengedhetetlen.
egyébként van egy szolidabb megoldás is, én nyáron azt használom (télen meg sarkat) a stift, ezek csak pici tüske félék a patkón, de azért pl nyirkos füvön nem csúszik úgy ki a lába, mintha csak simán lenne rajta a vas.
Olyan patkót kell kérni - ha szeretnél bele sarkat - amire bele lehet tenni a sarkat, vagy a stiftet.
A patkó eredeti funckója az lenne, hogy a pata túlkopását megakadályozza, ennek ellenére rengetegen patkoltatnak alig mozgó hobbilovakat is. Amit versenyen látsz, az egy hobbilovas számára nem releváns. Ha a ló nem mozog kemény talajon, vagy bírja mezítláb, ahogy az illene ideális esetben, egyáltalán nem is kell patkolni. Ha olyan körülmények között dolgozol a lóval, hogy csúszós talajon nagy iramot mész, akkor ha már patkolva van, be lehet csavarni a stiftet. Én karámban, vagy homokos pályán való munkához biztosan nem hagynám rajta, és ha eddig nem érezted szükségét, az azért lehet, mert valószínűleg nincs is rá szükség.
Minél kevesebb mesterséges dolog, felszerelés van a lovon, annál jobb. Ha a te lovad azon körülmények között, ahogy dolgozol vele, jól teljesít, teljesen felesleges rátenni valami extrát csupán azért, mert mások használják.
A patkóba a kovács fúr egy lyukat és oda lehet becsavarni.
Nálunk dombos a terep, eső után sár van, pár fogatos tesz bele sarkat, meg ugrólovasoknál látom, mert ott fognia kell. Mi stiftet használunk, nem olyan nagy,mint a sarok.
Ebből is annyi féle van. Melyik a megfelelő napi lovagláshoz?
NA mi pont ilyeneket használunk. A hengeres megy a patkó első részére, a gombaalakú, meg a hátra a sarok helyére.
Nem olyan ormótlan és nehéz, mint a sarok, de azért tud fogni még sárban is. Ezzel lehet közlekedni betonon és nem korcsolyázik vele a ló.
Napi szintű lovaglásra, túrázásra is tökéletes. Jah és nem kell ki-be csavargatni, mint a sarkot. Utóbbi hátránya, hogy ha már lábon van a vas, akkor nehéz kipucolni a menetet, hogy becsavard, meg sokszor meg is szakad a menet, na akkor meg cseszheted.
Napi lovagláshoz ha betonon, aszfalton mész, akkor elég a kis patkó stift, ha sárban, füvön vagy csúszós talajon, akkor nem sokat ér a kis stift, ebben az esetben valami komolyabb, nagyobb sarok kell. De ezeknek a sarkoknak csak a patkolásnál van jelentősége, ha nem jársz olyan talajon, akkor egyáltalán nem kell rá se patkó, ezáltal sarok sem.
A kis patkó stiftek között szerintem nincs különbség, bár én csak a sima vídiásat használom. A vídiás annyiból jobb, hogy nem kopik (illetve nagyon lassan kopik), mert nagyon kemény anyag a vídia. Ami nem vídiás, az nem sok mindent ér, mert kb. 2-3 alkalom után semmi nem marad belőle, nullára elkopik, ezért nem is tudom, hogy létezik e olyan stift ami nem vídia. Sarokból biztos, hogy van nem vídiás, mert én egyszer véletlen olyat vettem, de hamar lenulláztam. Én általában nem lovagolok, hanem fogatban használom a lovat, de patkóban, sarok nélkül (esetleg csak stift nélkül) betonon nem is tudnék közlekedni, mert szinte meg sem bírna állni a négy lábán, annyira csúszik a vas a betonon (főleg a fehér aszfalton). Tehát nekem úgy néz ki egy lábán a patkó, hogy a patkó elejében két stift van belefúrva, a patkó hátuljában két sarok van becsavarva. Egyébként a stiftek nem kivehetőek (legalábbis nem tudok kivehető stiftről), mert egy kicsit kúpos alakúak és akkora lukat kell fúrni neki, hogy pont beleszoruljon, tehát mivel, hogy a ló azon jár, így totál beleszorul a lukba. Csak akkor lehet kivenni, kicserélni ha a patkó lekerül a lóról és hátulról ki lehet kalapálni. Remélem tudtam segíteni.
További kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!