Kezdőoldal » Állatok » Lovak » Miért mondják a természetes...

Miért mondják a természetes lókiképzésre, hogy kíméletesebb a többinél, amikor ott sokkal többet bántják a lovat?

Figyelt kérdés
Volt alkalmam belenézni Pat Parelli dvd-jébe és elég keményen rángatják és cibálják több, mint fél órát a lovat. Akkor ez mitől "természetes"?
2013. febr. 8. 20:35
1 2
 1/20 anonim ***** válasza:
68%

Reklám...

Valójában ha valaki a legmodarnebb kiképzési módot akarja megismerni, akkor leginkább a vakvezető pónik képzésést kell megnéznie.

2013. febr. 8. 20:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/20 anonim ***** válasza:
100%
Ugyan nem láttam Parelli DVD-jét, de ő sem egy szent, és nem csak róla szól a természetes lókiképzés. Elterjedt az erőszakmentes lókiképzés kifejezés is, ami konkrét hülyeség, mert nem így van, néha oda kell csapni a lónak, mivel egy 500 kilós állat, és ha felé akarsz kerülni a rangsorban, azt az igényedet jelezni kell valahogy. A lovak egymás közt is tudnak durvák lenni, sőt, meg is ölhetik egymást, és nem csak a mének! Ismertem csődit is, akit tarkón rúgott egy kanca... Azért jó mégis, mert a dolgot fokozatosan csinálod. Először csak csúnyán nézel a pacira, felé legyintesz, jelzed, hogy "ha tényleg nem figyelsz, oda fogok csapni", és csak akkor csapsz oda. És persze nem véresre vered a lovat, csak figyelmezteted, hogy bocsi, ez nem illik bele a játékszabályaimba. A ló elég hamar rájön, hogy jobban megéri, ha az első figyelmeztetésre megcsinálja, amit kell. A dolog lényege, hogy a ló el tudja kerülni az ütést, ha akarja. Mellesleg azt hiszem, egy normális ember emellett nem ítéli el az angol kiképzést sem, és semmi baja a zablával, maximum annak helytelen használatával, persze szélsőségek mindenhol vannak.
2013. febr. 8. 21:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/20 anonim ***** válasza:
100%

Mindenféle képzésnél van erőszak, akár fizikai akár pszichikai, egy ekkora állat képzését nem lehet megoldani büntetés, vagy negatív megerősítés nélkül, mert ha nyereg alatt hibázik a ló az a lovas életébe kerülhet.


Ez az egész arról szól, hogy egyre többen kikiáltják a zablát, a pálcát, a kantárt, a nyerget lókínzónak (utóbbit főleg a nagyokos kislányok), majd minden erejükkel azon dolgoznak, hogy anélkül is működjön a lovuk. Veszik a felszereléseket, mert az olcsó csomózott kötőfék az nem olyan, mint a DVD-n, mennek a drága kurzusokra, stb, közben ugyan úgy nyomást gyakorolnak a lóra, fizikailag is és pszichikailag is, mint a többi lovas, ráadásul többségüknek attól is dagad a melle ha egy kört tud menni a karámban kantár nélkül.


Szerintem ennek már semmi köze mondjuk Monty Robertshez. Ő óriási nyomás alá teszi a lovat mikor csatlakozásra bírja, majd amikor a ló megtörik, rögtön feltesz rá minden felszerelést. Szerintem ez egy jó módszer, de ma már nagyon sokan átestek a ló túlsó oldalára, elfelejtik, hogy a lovuk mást sem tud, mint lefeküdni meg körbebattyogni a karámban, meg követni őket, mint egy kutya, de valódi lovaglás, az nincs.


Itt egy videó a világ egyik legjobb modern díjlovasáról, Isabell Werth-ről, amint nagydíjas feladatokat lovagol egyetlen nyakszíjjal, ezzel bizonyítva, hogy aki jó lovas, az nem a felszerelésektől válik jó lovassá, hanem azoktól függetlenül is csodálatosan tudja kontrollálni a lovát. Ha ez lenne a természetes lókiképzés célja (vagyis kiképzés, nem szórakozás), akkor elismerném a létjogosultságát:

http://www.youtube.com/watch?v=FMo-w69I0WA

2013. febr. 9. 09:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/20 anonim ***** válasza:
Bocsánat, Isabell kötőfékkel lovagol, nem nyakszíjjal, rosszul emlékeztem.
2013. febr. 9. 09:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/20 anonim ***** válasza:
100%
khmm...nem bántják őket. Rángatni rángatják mondjuk, de nem agresszióból, meg hozzá nem értésből. A Parelli a természetességen alapul. Olyan mintha egy másik ló lennél. Egy állatnál simogatással semmilyen eredményt nem tudsz elérni. Max. egy ideig. A megkedvelésig, de aztán jön a sorrendiség. Ki legyen a főnök a csapatban, ha itt tovább simogatod, puszilgatod egyértelmű, hogy ő lesz. Így lóvá kell válnod. Ha egy ló nem tiszteli a nála feljebb lévőt vagy a helyére pályázik, akkor erre a másik az esetünkben dominánsabb egyed (merthogy annak kell lennünk) mit csinál? Odaharap, odarúg. Hát neked is ezt kell tenned. Valamilyen módon fájdalmat kell okoznod, ha elsőre vagy másodjára nem figyel a száméra egyértelmű jelekre. De a büntetést mindig következetesen kell adni egy lónak. És Parelli kövekezetesen adja. És ha ezt a következetességet nem látod akkor nem értesz annyira a lóhoz, hogy az alapvető testbeszését megértsd, ami elkerülhetetlen , mert különben baleset lesz a vége. A Parelli a "ha te nem tisztelsz én se tisztellek, ha te tisztelsz akkor neked jó lesz" elven alapul. De a tisztelet nem azt jelenti, hogy most már mehet a a puszi meg az ész nélküli répa. Meg van a te tered, ő ebbe nem léphet be engedély nélkül, ha belép megy a büntetés, aminek fájnia kell, egy azonnali reakció, hogy vegye már észre magát. És akkor most nézd meg újra a videót, hogy lásd, ez egy állat és úgy kell vele viselkedni, mint egy állattal.
2013. febr. 9. 14:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/20 anonim ***** válasza:

Attól természetes hogy az ember a lovát LÓként kezeli, megtanul lovak módján gondolkodni,viselkedni. A lovak nyelvén kommunikálni.

"Hagyják hogy a lovak lovak lehessenek, még az emberek mellet is".

Persze a lovak között is vannak veszekedések,rangsor harcok ez természetes dolog ha 'lóvá válsz' akkor ezt a harcot neked vállalnod kell. "sokkal többet bántják a lovat" ez így nem igaz. Pont az a lényege az egésznek h amit lezajlik a rangsor harc, eltűnik minden erőszak, részedről és a ló részéről is. Ezután társként kezeled a lovat nem alárendeltként. DE ez nem egy örökre szóló dolog, van amikor a ló újra kóstolgatni próbál és neked akkor újra meg kell mutatnod neki h még mindig TE vagy a főnök és nem ő.


Aztán ne tessék össze keverni a természetes lókiképzést a szabad idomítással mert nem egy a kettő. "A szabadidomítás egy olyan válfaja a természetes lókiképzésnek, ahol szerepet kapnak az extra, show-szerű elemek is, de ugyanakkor az alapvető képzési skála és ló-ember közti bizalmi kapcsolat is meg van, sőt tökéletesedik. "


https://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=xIjD.. erre a videóra gondolsz? Közlöm hogy ez NEM természetes lókiképzés még csak szabad idomítás sem. A parellihez meg végképp semmi köze, nem is értem ilyet hogy lehet bele tenni egy OKTATÓ dvd-be. Undorító, süt róla hogy bármit csinál a ló ha jót ha rosszat ugyanúgy rángatja a kötelet ez nagyon helytelen. Ha a ló enged mi is engedünk, ha megcsinálja amit kérünk tőle a nyomás megszűnik,jutalma hogy békén hagyjuk nem rángatjuk tovább. Na itt ilyenről szó sincs, szegény ló azt sem tudja most mi van. Szóval hangsúlyozom ha ezt a videót láttad ez NEM TERMÉSZETES LÓ KIKÉPZÉS! (alatta a 451 lefelé kéz amúgy is mindent elárul,ez kb senki szerint sem az aminek hirdetve van.)


Ajánlom ezt olvad el: [link]

2013. febr. 9. 14:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/20 anonim ***** válasza:

A természetes lókiképzés arról szól hogy mivel a ló nem képes a mi nyelvünkön kommunikálni, nem képes emberként viselkedni így nekünk kell megtanulni az ő nyelvét. Ha pedig logikusan végiggondolod akkor rájöhetsz hogy a ló szereti ezt.

Te a saját nyelveden beszélsz inkább vagy egy mások által betanított idegen nyelven?

A ló is szívesebben kommunikál a saját jelzéseivel és könnyebben is érti meg azokat.

2013. febr. 9. 14:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/20 anonim ***** válasza:

"Odaharap, odarúg. Hát neked is ezt kell tenned. Valamilyen módon fájdalmat kell okoznod, ha elsőre vagy másodjára nem figyel a száméra egyértelmű jelekre. De a büntetést mindig következetesen kell adni egy lónak. És Parelli kövekezetesen adja."


És mégis mi a különbség eközött és a klasszikus képzés között? Először megkérjük a lovat, majd ha nem reagál, erősebb segítséget kap, ha arra sem reagál, pálcát kap. Ezt nem nevezzük rúgásnak meg harapásnak, mert nem az, a parellis sem rúg vagy harap, csak okoz némi kellemetlenséget a lónak. Ugyanolyan szinten viselkedik lóként, mint a klasszikus lovas. Szóval én még mindig nem látom ennek az egésznek a lényegét, csak egy divatirányzatot.

2013. febr. 9. 14:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/20 anonim ***** válasza:
A klasszikus képzés is testbeszéden, jeleken alapul, nem emberi nyelven tanítjuk meg a lovat, szerintem ez világos. Akkor mégis mi a különbség a felszereléseken kívül? És miért jobb?
2013. febr. 9. 14:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/20 anonim ***** válasza:

Sajnos a legtöbb lovasember hajlamos emberként kezelni a lovát, emberi gondolkodást, és viselkedésformákat vár tőle, és csodálkozik, hogy nem jut el a várt eredményig.


Pl.: ha a ló megijed nem az a megoldás h szét pálcázzuk,(nem egy ilyet láttam már) vagy ha valamit nem akar megcsinálni akkor sem minden esetben az a megoldás h rákényszerítjük, hanem türelemmel rávezetjük. Ok nélkül, tök fölöslegesen nem pálcázzuk a lovat (pl.: nem is olyan rég terepen a terep vezető lépésben el kezdte püfölni a lovat majd a ló elindult ügetésben az meg beletépett a szájába és ezzel visszarántotta lépésbe,mind azt azért mert nem szerette a lovat amit kapott, és ezt így 3x egymás után). stb..

Na ilyeneket vagy ehhez hasonlókat NEM csinál egy természetes lókiképző. Neki a célja nem az hogy a ló kényszerből csináljon meg valamit mert ha nem csinálja akkor jól megverjük, neki az a célja hogy a ló önakaratából,örömmel végezze a dolgát.

Ez LENNE az alapvető 'szabály' lovagláskor/lóképzéskor de nagyon sokat elfelejtik ezt(tisztelet a kivételnek) és csak azt nézik h minél pontosabban,szebben ugorja át az 1m-es akadályt vagy minél ügyesebben teljesítsen egy díjlovas programot, akármilyen eszköz igénybe vételével,akármilyen módszert alkalmazva a lényeg h csinálja,úgy ahogy én az elvárom tőle. Megfelejtkezve arról hogy a ló az ló, egy élőlény és nem egy sport eszköz vagy bármi más. Nem törődve vele, a ló lelkével hogy ezt ő tényleg azért csinálja mert szeretni vagy mert nincs más választása.

A természetes lókiképző megadja a lova szabadságát és hagy neki választást nem kényszeríti a dolgokra hanem természetes módon rávezeti.

Mint a ménesben a vezető mén sem kényszeríti a többi lovat hogy kövessék őt, mégis követik.(!) Megadja nekik a választást h vagy mennek vele és a többiekkel vagy ott maradnak egyedül valaminek a közepén. Nyilván követni fogja a többit, de a választás akkor is ott van ,ha ott marad vagy leszakad a ménestől semelyik ló sem fogja kényszeríteni hogy ugyan gyere már velünk, mert megtámadlak ha nem,jó esetben észre sem veszik h már nincs velük. jössz?!nem jössz? jó szia.


SZERINTEM ez a különbség, javítsatok ki ha tévedek!

2013. febr. 9. 17:50
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!