Kezdőoldal » Állatok » Lovak » Mi a ló összeszedettségének...

Mi a ló összeszedettségének alapja, hogyan lovagoljam szárra?

Figyelt kérdés
Értem ezalatt: milyen segítségeket kell alkalmaznom, hogy a ló összeszedett állapotba kerüljön, és mi ennek az alapja? :) Előre is köszönöm!
2012. febr. 15. 23:14
 1/3 anonim ***** válasza:
0%
Óvatosan, lassan közelítsd meg, ha odaérsz hozzá akkor kezd el simogatni, szintén lassan óvatosan, esetleg még nyugtatgathatod is, ha nyugtalan kicsit csitítsd, de ne szóld le vagy ordibálj, attól megijedhet. Majd szép lassan próbálj meg rá felülni, lehetőleg legyen ott melletted valaki aki ért a lovakhoz, hogyha netán felmerülne valami probléma
2012. febr. 15. 23:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 anonim ***** válasza:
100%

Kedves első, te milyen kérdésre válaszoltál???


Az összeszedettség elég sok komponensű valami. Kell hozzá a megfelelő ütem és lendület, valamint elengedettség és átengedőség.

Ha a ló képzett és tud száron menni, akkor nincs nagyon nehéz dolgod. A munkát kezdd hosszú száron, úgy lépjetek, majd ügessetek. Fokozatosan lehet picit rövidíteni a száron ügetésben és elkezdeni a különböző alakzatokat lovagolni - nagykörök, átváltás, majd kiskör, átlóváltás, kígyóvonalak, középből, körben válts és hasonlók. A lényeg, hogy a ló minél elengedettebb állapotba kerüljön, lazán és nyugodtan ügessen, lovagold őt előre-lefelé, hadd nyújtogassa a nyakát. Akkor szedd csak össze, amikor már ő maga nyúl le a zabláért, amikor már ő ajánlja fel a - egyelőre kezdeti! - támaszkodást. Ekkor lehet finoman iramváltásokat is lovagolni, a csizma minél pontosabb elfogadtatása érdekében combra való engedést, kör kisebbítést-nagyobbítást, stb. Eddigre a ló valószínűleg tökéletesen elengedett állapotba kerül, átengedi magán a segítségeket, szépen dolgozik a hátuljával, gyakorlatilag tolja magát előre, mozgásait a hátulsó lábak indítják. Így jutsz el az összeszedett, száron lévő állapothoz.

Utána az eredeti edzésterveid szerint jöhetnek a beugratások, az új feladatok tanítása, a cavaletti munka, ugrás, amit éppen aznapra terveztél.

Nagyon jó önellenőrző gyakorlat a szárakat a kézből kirágatni. Érdemes időnként csinálni, ha a ló folyamatosan, finoman megy lefelé, ugyanígy tudod visszavenni is, akkor pontos munkát végeztél.

2012. febr. 16. 07:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 Mailerdeamon ***** válasza:
100%

Az összeszedettség a kiképzési skála csúcsán áll, alapjai (sorban) az ütem, az elengedettség, a támaszkodás, a lendület és az egyenesre igazítás. Ez a sorrend érvényes a ló képzésének egészére csikókorától, illetve minden egyes lovaglóóra alkalmával.


Ha felmerül a kérdés, hogy hogyan lovagold a lovad szárra az összeszedettséget nem biztos, hogy jelenlegi tudásoddal el fogod tudni érni. De jobb később, mint soha. :)


Ez alapján a kérdés alapján, ha a lovad kiegyensúlyozott ütemben jár az első lépcsőfokon álltok. Az előző hozzászóló által leírt gyakorlatokkal el tudod engedtetni a lovad. Onnan tudod hogy sikerült, hogy a ló nyugodt, felveszi az előrehajtó és felvevő segítségeket, lengő háttal a kívánt ütemben mozog, feje előre-lefelé nyúlik, prüszköl.


Itt jön a támaszkodás. A lovat félfelvétellel tudod szárra állítani, vagyis a derekaddal és a csizmáddal belehajtod a megtartó kézbe, ez azonban csak egy pillanatig tart, utána engedni kell, és szükség szerint ismételni. Sokan azt hiszik ezzel elérik az összeszedett állapotot, de ez a feltevés téves. Attól hogy "hátul hajtod, elöl fogod" lehet hogy "feligazodik", de ez csak egy kényszer-keret a lónak. Ahogy írták próbából ki kell rágatni a szárakat.


A következő a lendület. Mindig annyi legyen a kezedben, amennyit belelovagolsz, és mindig többet lovagolj előre, mint amennyit a kezeddel fogsz. Ezzel aktivizálod a hátsó lábakat, azok kezdenek mélyebben a súlypont alá érni.


Ha ferde a ló, állítsd egyenesre, legyen a két csizmád között, egyenes vonalon oldalra ne térjen ki.


És még csak itt jön az összeszedés. Írok néhány feladatot, a melyek fokozzák a ló hátsó lábainak tevékenységét: helyesen végrehajtott félfelvétel, hátraléptetés, hátulja körüli fordulat, átmenetek, fokozások.


Ja és ajánlom Müselertől A lovasoktatás kézikönyvét.

2012. febr. 16. 16:07
Hasznos számodra ez a válasz?

További kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!