Kezdőoldal » Állatok » Lovak » Melyik jobb? Angol stílus,...

Melyik jobb? Angol stílus, vagy parellizés?

Figyelt kérdés
Ha engem kérdeztek (és mivel én írtam ki a kérdést, ezért illik egy saját véleményt mondanom) láttam én már Parellis lovast (nem is ismeretlen a lovasok között), aki jól meggyepálta a lovat, és angol stílusban lovaglók közt is előfordult már hasonló, ahogyan ezeknek az ellenkezője is. Az is nagy igazság, hogy noha elvileg a természetes lókiképzés sokkal lóbarátabb módszer, de a klasszikus lovaglók között is vannak, akik egy hihetetlenül szoros kapcsolatot tudnak kialakítaniuk a lovukkal. Kis taknyosok és laikusok hangoztatják, hogy aki zablával lovagol, az lókínzó, de emitt meg észre sem veszik, hogy ők se különbek, csak épp a szájuk nagy. Nincs ellenemre a parellizés, hiszen én is belekezdtem, már csak a lovam végett is, de azt büszkén kijelenthetem, hogy az nélkül is tökéletesen szinkronizáltunk a lovammal. Mégis kicsit bosszant, amikor egy laikus (mert ezzel a feltevésével igencsak annak állítja be magát) azzal jön, hogy állatkínzó vagyok, mert egy egyszerű csikózablával lovagolok. Az edzőm kis híján gyilkolni tudott, ha kemény kézzel fogtam a szárat még kezdő lovasként, úgyhogy nagy gondot fordított arra, hogy puha kezem legyen. Amúgy sem vagyok benne biztos, hogy jó ötlet pl. egy csődört csak egy nyakkötél segítségével lovagolni.Ha az is rajta, de a biztonság kedvéért még a kantár is fenn van, ha a helyzet úgy hozza, akkor tudjak rá kellően reagálni. Van egyik és másik felén is aki hibázik, akarva, vagy akaratlanul. Egy hobbilovas tőlem lovagolhat kantár nélkül, de egy versenyen a pontosság miatt elengedhetetlen a zabla. Mivel nem vagyok egyik oldal ellen se, ezért én amolyan parellis-aklasszikus lovas vagyok.
2011. szept. 29. 03:17
1 2
 1/17 anonim ***** válasza:
43%
Oké, de mi a kérdés?
2011. szept. 29. 05:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/17 anonim ***** válasza:
50%
Igen, azért sokan "átesnek a ló túlsó oldalára". Azt sem értem, hogy miért mindig szőrén lovagolják a lovat, mikor egy jó nyereg tulajdonképpen éppen a ló hátát kíméli. Én mondjuk westernes vagyok, ott amúgy sem nagyon használunk zablát, mert többnyire a szárak helyzetével, illetve egyéb "testjelekkel" (most nem jutott jobb eszembe) irányítjuk a lovat. Egy jobb westernlovas mellett a sliding stop esetében is csak minimális a zabla szerepe.
2011. szept. 29. 07:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/17 A kérdező kommentje:

Első hozzászóló:

Legfelső sor, fekete, vastagabb betűk! Csak annyi a teendőd, hogy elolvasod.

2011. szept. 29. 10:16
 4/17 anonim ***** válasza:
31%

Igazából itt olvastam hogy híres parellis bemutató után úgy elverte a lovát hogy nagyon..

Én Szőrén lovaglok kantárral de annyira puhán hogy ismerősök (4 ló+csikók annak idején csikósok voltak most versenyszerűen hajtanak és lovagolnak, tehát nem laikusok) hogy nem is látszik ahogy irányítom a lovat.

De kötőfékben is úgy meglehet rántani hogy akár vérezzen is az orra.

De mondjuk a mostani lovak nagy része jól el van cseszve(elnézést a kifejezésért)és a régi lovak amiket valóságosan betörtek azok szóra dolgoztak..

Úgyhogy azért akárhogy nézem hagyományos lovaglás.

2011. szept. 29. 13:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/17 x) ***** válasza:
68%
Mindenhol az aranyközépút... én angolban lovagolok, de attól a lovam tud pár parellis számot. Van a kettő között átmenet, nem kell leragadni egyiknél sem :)
2011. szept. 29. 14:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/17 A kérdező kommentje:
Pontosan! Legjobb az arany középút!
2011. szept. 29. 14:14
 7/17 anonim ***** válasza:
70%

Angol lovas vagyok és alkalmazom a parellit is. Az elején nagyon nehéz volt egy igazi domináns kancáról van szó, neki megy az embernek az a köcsögölős típus, amíg meg nem fogod a kötőféket, mert utána egy angyal lesz.

Az elején jól el kellett rendeznem, ahogy a parelli is mondja, annyira bánthatod a lovat, ahogy ő téged, szóval ha rád rúg, rúgj vissza nyugodtan. Nem vagyok rá büszke, de így kellett kivívnom a tiszteletet a lónál, mert állandóan uralkodni akart rajtam, és ahogy a ménesben is szokás helyben hagytam, mint ahogy az erősebb a

ló a gyengébbet. Azóta rend van, jön utánam, követ és egyáltalán nem fél sem pálcától sem ostortól sem nylontól semmitől. Egyszerűen csak ennyi kellett.

Amúgy zablával lovagolok angol stílusban, de kötőfékkel is elmegy szóval gond nincs, csak az elején volt egy nagyobb döccenő ezzel a dacos hatalmaskodással.

Egyszer kellett leépíteni, elismeri a helyét a rangsorban.

2011. szept. 29. 17:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/17 anonim ***** válasza:
33%
Egyetértek az utóbbi válaszolókkal. Én is így használom a parellit. Van egy csikóm, őt kezdtem el most tanítani, de az elején egyszerűen muszáj voltam lerendezni vele, hogy ki a főnök. A ménesben is így működik, a parelli ezt nem változtatja meg. Amúgy meg tud hasznos dolgokat mutatni, a csikó anyját tudom kötőfékkel lovagolni, bár zablával jobban szeretem. De a csikk tökéletesen megérti amire megkérem. :) De vigyázni kell vele, mert ha nagyon komolyan parellizik valaki egy lovat, a ló elkezd erősen kötődni az emberhez, és más lovakkal nem fog kijönni, bántani fogj őket! Tapasztalat!!!
2011. szept. 29. 18:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/17 A kérdező kommentje:
Utolsó hozzászóló: Ezt még nem hallottam. Mesélnél erről kicsit részletesebben?
2011. szept. 29. 18:56
 10/17 anonim ***** válasza:
38%
Persze szívesen elmondom. Ráadásul nem is egy lónál láttam már ilyet. Ahova jártam lovardába, épp egy új ló került oda. Az a ló komolyan volt parellizve, az előző gazdáját is ismerem és nagyon toppon volt ezen a téren. Na, és az a lényeg, hogy a ló kitűnő volt háton, nagyon jól viselkedett az emberekkel, de amint beraktak hozzá egy másik lovat (természetesen szoktatás után), egyből rúgta és bántotta, akármit csináltak vele, kénytelenek voltak eladni. A másik eset pedig az volt, hogy egy barátom az éves csikóját elkezdte parellizni amilyen szinten tudta. Na és az a csikó, aki már előzőleg össze volt szokva egy másik lóval, pár parelli után elkezdte rúgni a másik lovat, és ha a gazdája bement a karámba, nagyon védte, nem engedett oda más lovat. Szóval ezt már a baráti körünkben többen is észre vettük, hogy a parelli egy kicsit agymosás is a lovak számára. De ettől függetlenül én jó dolognak tartom, és csinálom is ezeket a módszereket a csikómmal,de persze nagyon alap szinten. :)
2011. szept. 30. 13:29
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!