Hogy kezdejem futószáron dolgoztatni a lovamat?
Először is megfelelően kell felszerszámozni. Tegyél rá alátétet, futószárazó hevedert (vagy ha jól tűri, akkor nyerget), kantározd fel és használj kikötőszárakat. Ne vedd őket szorosra, csak laza támaszkodást találjon rajta a ló.
Ezek után helyesen csatold fel a futószárat. Ennek több lehetséges módja is van, legegyszerűbb, ha úgynevezett "szakáll" segítségével mindkét zablakarikába csatolod. Ez azért is jó, mert kézváltáskor nem kell átcsatolni a futószárat is.
Vezesd ki a lovat körkarámba, ha ez nincs, akkor a normál lovaglókarám sarkába, mert a karám oldalai nagyon sokat segítenek, vezetik a lovat. Ha bal kézre kezdesz, vedd a bal kezedbe a futószárat, jobb kezedbe a futószárazó ostort. Vezesd meg a lovat, hogy elinduljon, közben fokozatosan engedd ki egyre nagyobb körre. Picit mindig mögötte maradj, az ostor pedig mutasson a csánkja felé. Ha megáll, mindig a ló mögé mozdulj, így azt érzi, szabad a terep előre. Ha folyamatos az előrehajtás, nem fog tudni befordulni. Ha mégis, akkor menj oda hozzá és vezesd újra a járásra. Még jobb, ha tud segíteni valaki, aki kivezeti és szükség esetén pár lépést a ló mellett is marad, hogy segítsen megértetni vele, mi a feladata.
Hacsak a ló magától nem ajánlja fel, ne vágtáztasd, csak lépjen, ügessen. Ha ezeket megtanulta, akkor jöhet a vágta.
Mindig dicsérd meg, a szóbeli dicséretet is érti, kézváltáskor símogasd meg, munka végén pedig pár finom falattal is jutalmazhatod.
Figyelj rá, hogy egyenlő mennyiséget dolgozzon mindkét kézen.
Érdemes már a kezdetektől ínvédőt használni futószárazáskor, hogy védd a lábait.
A merev kikötőt felejtsd el, a világ legnagyobb hülyesége - egy lónak rugalmasan kell támaszkodnia a kikötőn is, hiszen - normál esetben - a lovas keze sem merev. Létezik gumikarikás kikötőszár, azt használd. Ha nem tudod, milyen, keress rá a neten lovasboltok kínálatában és egyértelmű lesz. Gyakorlatilag arról van szó, hogy egy bőr vagy gurtni szár, középen gumikarikával megy a zablától a hevederig mindkét oldalon.
Nyúlbarát említette a belső állítást, én nem szorgalmaznám, de ártani nem fogsz vele, bár az én kiképzés-elméletem szerint a külső-belső állítás tanulása későbbi esemény. Amúgy leegyszerűsítve az enyhe belső állítás úgy néz ki, hogy a belső oldali kikötőszárat egy lyukkal rövidebbre állítod, így a ló enyhén befelé néz. Ennél persze többről van szó, de kezdetnek elég ennyi a megértéshez.
HA egyébként részletesen érdekel, csak kérdezz és válaszolok szívesen.
Futószárazó heveder + merev kikötő
minek akarsz ilyet csinálni, ha nem ismered a szakkifejezéseket sem?
szerinted ezt el lehet sajátítani egy fórumról???
jobbat tennél a lovaddal, ha inkább egy szakembertől kérnél segítséget élőben, aki neked is megmutatja hogyan kell futószárazni.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!