Akinek OTTHON van saját lova, annak mennyibe kerül? ( Bővebben lent! )
Na tehát. Aki otthon tartja saját költségén a lovat, annak mennyibe jön ki havonta/évente?
És milyen olyan + dolog kell neki, ami az alapokon (étel, víz stb...) nagyobb, visszatérő összeg lehet?
15-20k per fő. De lovat egyedül nem tartunk szóval ennek min duplája.
Plusz a kezdeti infrastruktúra kiépítése, istállós, szénatároló stb lazán 1 milka.
Orvosnál határ a csillagos ég.
Tegyük fel, hogy megvan már hozzá az istálló, meg a felszerelések. Egy bála széna 8-10 ezer forint, hogy meddig elég, az nagyon változó. Ha abrakot is kap, az is kb. 10ezer/zsák (pl egy lómüzli). A szalma kb. 3000/bála.
Ezek a folyamatos költségek, meg az állatorvos.
Ha a ló nem megy a telken kívülre, akkor 3 évente, ha megy, akkor pedig évente kötelező az FKV és a takonykór vizsgálat. Hogy az orvos mennyiért veszi le a vért, az változó. Maga az eredmény nekem pár hete 5690Ft-ba került. Évente kell oltani influenza és tetanusz ellen, nekem ez legutóbb 13.000Ft-ba került. Volt sajnos kólika is, de mivel csak enyhe, ezért azt olcsón megúsztam. Ha nagy a baj és műteni kell, akkor százezrekkel kell számolni. Én csak körmöltetek, nekem ez 5000Ft-ba kerül mondjuk 3 havonta. Ha patkoltatsz, akkor több. Ezen kívül az útlevél az ami nagy kiadás, nekem összesen 50.000Ft-ba és egy rakás időbe került.
Féreghajtás, ez nagyon fontos, szintén 3 havonta kell. 3000-10000Ft egy féreghajtó. Jó, ha nyáron tudsz venni rovarriasztót is, amivel befújod a lovat, ezek is 5-10 ezrek. És akkor ugye vannak a táplálékkiegészítők, nyalósók, de az talán a legkevesebb. :D
Az otthoni lótartásban nem a kaja meg a kovács a drága, ezt már nagyon sok helyen le lett írva/el lett mondva. (Jó ez alól kivétel a doki, mert az tényleg nagyon drága tud lenni.)
Hanem megépíteni az istállót, traktort venni, hogy pakolni tudd a bálákat és elhordani a trágyát, területet venni és azt bekeríteni, stb. Aztán azt a traktort szerelni is kell néha, a kerítést is rendbe kell tenni néha, stb.
Tehát olyan, mintha fenn kéne tartanod egy családi házat, mindig van mire költeni.
Így ha elosztogatod a költséget hónapokra lebontva (például az 1-2 milliós istállót) akkor nem fog olcsóbban kijönni egy hónapra, mint a bértartás. Persze, pl. 10 év után már biztos megtérülne és olcsóbban jönnél ki, de ha mondjuk tanuló vagy még akkor nem lehet ennyire előre tervezni (ki tudja lehet külföldön tanulsz tovább és eladod a lovat).
Az otthoni lótartás lényegesen olcsóbb, mint a bértartás, mert nem fizeted ki a munkadíjat, cserébe neked kell dolgoznod.
Nem tudom, hogy más honnét veszi a szénabálát ilyen drágán, de nálunk 5-6ezer egy bála, plusz árpás kukoricá adunk nekik. A vízen tudsz rengeteget spórolni, ha nem a hálózati vízről fogyasztanak a lovaid, hanem fúrt kútvíz (nálunk szivattyúzva van), így abból ishnak, meg nyáron lehet őket mosni bátran, és a helyüket locsolni, hogy ne legyen olyan nagy a por. Alomnak pedig fűrészport/forgácsot használunk, amit a közeli asztalosüzemből veszünk.
Így két ló otthoni tartása kijön kb. 25re +a kovács ha kell.
Ami inkább drága az az épületek megépítése (istálló, szénatároló, rendes hely az abraknak, ahol a nagy mennyiség sem penészedik, nyerges, stb.) és ezeknek a karbantartása, mert ugye senki sem szeretné ha purrisan nézne ki a portája. Nálunk tégla istálló van fehérre meszelve, és kb évente újra lehetne festeni, mert koszolódik, ezt mi 3-4 évenként ejtjük meg. De ha fa épületeid vannak, ott jobban kell számítani az erózióra, ígya azokat gyakrabban kell rendbe tenni.
Remélem tudtam segíteni.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!