Mi a véleményetek a póráz nélküli kutyásétáltatásról?
Nálunk mostanában nagy "divat" póráz nélkül sétáltatni a kutyákat. Ott van a gazdák kezében, de nem használják.
Engem személy szerint azért zavar, mert 10-ből 8 esetben a kutya reakciója az, hogy elkezd felém szaladni, jó esetben csak megszaglásznak, de nem egy már fel is ugrott rám... És a gazdák nem igazán csinálnak semmit, csak akkor kapkodnak már, amikor már késő. De nem csak a járókelőket veszélyeztetik, hanem magát a kutyát is, mert bármikor jöhet egy autó.
Hogy mi a véleményem?
Kutyákkal agresszív kutyám van, akit rövid pórázon szájkosárban sétáltatok. Szerinted?
Gyűlölöm.
A kedvencem mikor a gazdi kiabál, hogy ne aggódjak nem bánt a kutyája. Örülök. Az enyém meg akkor lett örökbe fogadva, rehabilitáció alatt állt az agressziója végett. És nem egy afférunk volt ebből.
Iszonyatosan büntetném.
Szabályozni kellene.
Csak az engedhetné el, akinek 100%, hogy visszajön.
Személy szerint én is póráz nélkül sétáltatok.Az én kutyám jól nevelt és sosem megy el mellőlem csak ha játszunk.De pórázra szoktam rakni ha sokan jönnek főként ha gyerekek nehogy megijedjenek bár kistestű kutyáról van szó.
Az út mellett is rá rakom,mert bármikor és bármitől megijedhet és megvan a baj...
Vannak olyanok is felém akiknél még póráz sincs és szalad felénk a kutya.Nekem van egy másik kutyám is aki agreszív egy trauma miatt a többi kutyával és ilyenkor felemelem őt mert különben epilepszia rohamot kap a stressztől és ordít felém a gazdája,hogy nyugi nem bánt erre mondom az enyém igen erre rohan a kutya után mert nem behivható.Az ilyenektől falra mászom.
De ha rended a gazdi-kutya páros és maximálisan megbízható a kutya én nem ítelem el.Csak ha olyan a helyzet a pórázt rá kell csatolni a kutyára vagy időben rá szólni.
Van rá törvény, kimondja, hogy közterület belterületén kötelező pórázon sétáltatni és csak arra kijelölt területen lehet elengedni a kutyát (az állatvédelmi törvény 2010-es kiegészítése azt hiszem), de sajnos ezt nem nagyon ellenőrzi senki, sőt a gazdák egy jelentős része nem is tud erről, talán ha többen ismernék a törvényt, akkor kevesebb ilyen "elkövető" lenne, de lehet naiv vagyok és ha tudnák se érdekelné őket, mindenesetre legközelebb ha ilyen történik veled kérdező én a helyedben felvilágosítanám őket, hogy törvényt szegnek azzal, hogy póráz nélkül sétáltatják a kutyájukat.
Egyébként én nem tartom olyan egyszerű kérdésnek ezt, mert egyrészről tényleg iszonyú zavaró, amikor egy kutya kontrollálatlanul odarongyol bárkihez, kutyáshoz, nem kutyáshoz, gyűlölöm a "de hát nem bánt" szöveget, mert lehet akármilyen barátságos egy kutya ezer oka lehet az embernek, hogy miért nem szeretné, hogy odamenjen és szerintem alapvető lenne, hogy ezt tiszteletben tartsuk. Másrészről meg balesetveszélyes is, ha embertől, kutyától nem tudja visszahívni, akkor hogyan akadályozza meg, hogy esetleg ne rohanjon autó, bicikli alá a kutya? És a legtöbb gazdi ezekbe bele se gondol, úgy van vele, hogy az esetek többségébe visszajön, nem bánt senkit, akkor miért ne rohangálhatna.
Viszont másfelől meg kicsit igazságtalannak is érzem ezt a korlátozást, a legtöbb fajtának szüksége van arra, hogy jól kirohangálja magát és erre a kert, vagy a budapesti kutyafuttatók túlnyomó többsége nem alkalmas. Én személy szerint azt tartanám ideális megoldásnak, ha vizsgához lenne kötve a póráz nélküli séta joga. Egy komoly, jól kidolgozott vizsgához, ahol kifejezetten olyan helyzetekben is a gazda teljes kontrollja alatt kell maradnia a kutyának, amilyenekkel a hétköznapokban is jellemzően lehet találkozni, nemcsak a kutyasuli területén, ahol alapból ezt szokta meg, tehát pl. éppen galambokat etető néni, labdázó kisgyerek, stb. közelébe se mozduljon el engedély nélkül a gazdája mellől. És persze akkor se lehetne bárhol elengedni, a belváros szűk utcáin, ahol 1,5 méterre már autók száguldanak például egy kutya se legyen póráz nélkül, bármilyen fegyelmezett is. Szóval értitek, szerintem azzal nem lenne baj, ha egy tökéletesen behívható, minden helyzetben kontroll alatt tartott kutya parkos helyeken, nagy zöldterületen kimozoghatná magát. Mert például egy border collie, egy németjuhász, egy vizsla és még bőven lehetne fajtákat sorolni, iszonyatosan igényli a szabad sétát változatos környezetben, akár más kutyák társaságában és tapasztalatom szerint nem sok lehetőség van erre, Budapesten talán a városligeti futtató elég nagy ehhez, de hosszú évek alatt arra is rá tud unni a kutya, az meg, hogy kutyasuliban, különböző foglalkozásokon heti 1-2 alkalommal kimozogja magát szerintem kevés és nem sok gazdinak van lehetősége arra, hogy napi rendszerességgel vigye a kutyáját agilityzni, terelni, stb. Persze ez csak az én teljesen céltalan okoskodásom, de úgy gondolom, hogy valami ilyesmi kutyás, nem kutyás számára is kulturált megoldás lehetne.
Ráadásul azt tapasztalom, legalábbis abba a budapesti kutyás társaságba, akikkel rendszeresen járunk sétálni, hogy a gazdik hozzáállása is fejleszthető, egyre többen tartják alapvetőnek, hogy összeszedik a kutyájuk után az ürüléket, viszik rendszeresen állatorvoshoz, kutyasuliba, törekednek arra, hogy a lehető legjobban tartsák a kutyájukat (tudom, ezeknek már régóta mind alapvetőnek kellene lennie, de hát a magyar valósághoz mérten szerintem ez is tekinthető fejlődésnek), szóval szerintem nem reménytelen a helyzet, bár még mindig elkeserít, hogy sokan mennyire nincsenek tisztában a legalapvetőbb dolgokkal sem a kutyatartás terén és mégis boldog boldogtalannak van kutyája, mert cuki, vagy mert kell egy jó házőrző csak éppen fogalmuk sincs arról, hogy milyen igényei vannak a kutyának, milyen szabályok vonatkoznak az állattartásra, de én úgy látom, hogy ha tájékozott gazdik, kutyaoktatók (bár az is szörnyű, hogy rengeteg hozzá nem értő, önjelölt oktató van, ez is jól mutatja, mennyire összetett probléma ez) ösztönöznék a többieket és a jelenlegi állatvédelmi törvényt sokkal szigorúbban betartatnák már azzal is lehetne változást elérni. Illetve én azt a nagyon erős korlátozást se tartom túl drasztikusnak, ami elvileg több nyugati országban is működik, hogy a leendő gazdinak, mielőtt kutyát vesz magához kutyajogosítványt kell szereznie, így talán még inkább el lehetne kerülni, hogy arra teljesen alkalmatlan emberek is tartsanak kutyát, bár nem hiszem, hogy ez Magyarországon valaha is bevezetésre kerülne, de azért jó lenne elindulni azon az úton, amit felelős állattartásnak nevezünk.
Nálunk nincs kutyafuttató, így kis forgalmú helyeken szoktam elengedni a kutyáimat. Nem mennek el a lábam mellől, akkor sem, ha másik kutyát látnak, akár macskát stb. Ha nem jön senki, akkor labdát dobálok nekik, vagy egymással játszanak, vagy ha jön ismerős kutya, akkor vele.
Egy nagy mozgásigényű kutyának szüksége van a mozgásra és a szabad játékra.
Szerintem fontos volna minden településen kijelölni olyan szakaszokat, ahol lehet póráz nélkül sétáltatni a kutyákat. Emellett arra is szükség volna, hogy a gazdák energiát fektessenek abba, hogy a kutyájukat úgy tudják elengedni, hogy az ne menjen oda senkihez és bármikor visszahívható legyen.
Mi úgy szoktattuk a kutyákat pici koruk óta, hogy póráz nélkül is közvetlenül a lábunk mellett jöjjenek. Ennek ellenére forgalmas helyen nem szoktam őket póráz nélkül sétáltatni.
Hiába törvény/szabályellenes, nem büntetik
Pedig szigorúan kéne
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!