Miért van ekkora különbség a vidéki és a városi kutyatartási szokások között?
Vidéken nőttem fel, rossz bevallani, de eléggé elmaradottak az ottani kutyatartási szokások a bp-i/városi szokások között.
Nem csak Bp-re gondolok! Győr, Pécs, Debrecen...stb is szerintem nagyváros, szóval nem a BP-vidék ellentétet akarom fokozni!
Viszont tény, hogy ahol felnőttem, kisvárosban, és a környező falvakban az az alap, hogy a kutyának kint van a helye, bolond, aki lakásban kutyát tart. Itt bp-en meg rengeteg a lakásban tartott kutya, nem nézik hülyének az embert akkor sem, ha kertesházban él valaki, mégis elviszi sétálni a kutyát, nem a kertben kell leélnie az életét. A kutyaiskola is itt teljesen elfogadott, otthon meg úri huncutságnak tartják 90%-ban. Tisztelet a kivételnek.
Példa:
Kertesházban nőttem fel, mindig volt kutyánk. Volt, mikor kikönyörögtem, had vigyem sétálni, de szinte alig engedték meg a szüleim, mert "kiszokik a kutya, el fog szökni később". A prémium tápok sem jellemzőek otthon, amikor mondtam, hogy mi mit adunk a kutyánknak, akkor senki sem ismerte, de még az ismertem Royal Canint se.
Az állatorvosi dolgok, pl férekhajtás, rendszeres kontroll sem jellemző annyira, mint itt Bp-en.
Szóval szerintetek miért van ez?
90 nm-es a lakásunk, napi 3 órát sétálunk a kutyával, bár mivel a német dog mozgásigénye kicsi, ezért is könyörögni kell :)
Iskolázott, jól nevelt, szociális, megfelelően lemozgatott, hétvégente természetesen még többet foglalkozunk vele.
A kisvárosban lakó ismerősök meg jó, ha heti 2x fél órára kimennek a kutyához az udvarra labdázni, amúgy meg csak fekszik a kapuban. Tudom, hogy mindenhol van ilyen is, olyan is, de én valóban azt látom, hogy vidéken azt gondolják, úgy jó a kutyának, ha ki van csapva a kertbe, sem agyilag, sem fizikálisan nem foglalkoznak velük, és mi vagyunk a rosszak, mert bent van a kutya, holott ő napi szinten 4-5 órát foglalkoztatva van, fizilailag is, agyilag is, mellette még van a plusz együtt töltött iső, amikor pl csak nézzük együtt a tv-t. Ugyanis a dogok imádják a tv-t :D
8-as, jó, hogy vannak ilyen kis falvak is, ezt öröm olvasni.
Csak sajnos itt is sokszor olvasom, hogy aki szeretné vinni falum sétálni a kutyát, az is alig tudja megoldani, mert rossz szemmel nézik az emberek, mert megugatják a kutyáik stb.
Jobb lenne, ha változna ez, de igaza volt annak, aki azt mondta, ez valószínűleg generációs különbség, apukámék, mamámék is úgy vannak vele, hogy úgy jó a kutyának, ha a kertben van mindig, mert nem szokik ki, stb, holott alig éri inger. Ráadásul németjuhász, igényelné, hogy tanítsák, dolgoztassák.
#2 voltam. Igen, a rövid szőrűeket pl. nem lehet télen is kint tartani, a jól bélelt ól is kevés neki. Nálam sem a lakásban vannak, de van egy kis műhely, ahol alhatnak télen, sőt, az év többi részében is bent alhatnak, ha vihar van. Van kutyaház, de nem használják. Ha jó az idő, ők maguk választják a kintlétet. Mindig rájuk bízom mikor már lefekvés van,hogy akarnak-e bent maradni. Ha nincs ínyükre az idő, nem mozdulnak meg, mikor szólok. Akkor hagyom őket. A cicák nap közben kint vannak jó időben, de bejönnek éjszakára.
Kapnak konyhai maradékot is, de csak ami tényleg nekik való, plusz főzök is nekik húst. Nálunk a nyers etetés nem működik. Valamint minőségi tápokat, szóval vegyesen.
Ami még mindig mumus egyes állattartóknál, az a féregtelenítés, és a bolhátlanítás. Épp a minap osztott meg egy falusi ostoba ismerősöm videót az új "házi kedvencükről", ahol a videón a kutyus mindvégig a a farát rágta összegömbölyödve. Közben hallani a nő dumáját, hogy "naaa, miért gömbölyödsz össze?" Hát vazze miért? Mert valamiért viszket, azért. Olyan nehéz ezt felismerni?
Azért a vidéki kutyatartókat sem venném egy kalap alá. A láncon tartott csahos kutya mellett akad, aki még munka céljából tartja őket. Az ilyen emberek - úgy vettem észre - megbecsülik a kutyájukat. Ezeknek a kutyáknak talán még jobb dolguk is van, mint a kutyaiskolába hordott, naponta háromszor sétáltatott, prémiumtáppal etetett lakáskutyáknak. A láncos kapucsengőnek tartott kutyákat viszont nagyon sajnálom. Attól tartok, hogy még ha nevelnék is a fiatalokat, ez a tartás akkor is csak több évtized után szorulna vissza.
A kérdésre válaszolva: a városi szobakutyák társnak, esetleg gyerek- vagy barátpótléknak vannak. Egy ülőmunkát végző embernek felüdülés egy ilyen szeretni való lénnyel a séta (jó, hóviharban inkább kényszer). Aki viszont egész nap kemény fizikai munkát végzett, annak meló után sokszor csak annyi a vágya, hogy végre leülhessen, mondjuk a TV elé. Ha őt úgy szocializálták, hogy a kutya elvan a kertben, akkor a napi gályázás után minek vinné sétálni. De kutya az kell, mert mindig is volt, másoknak is van, meg egyébként is, őrzi a házat. Láncon nem csavarog, nem bántja a baromfit vagy a veteményest, de jelzi, ha jön valaki.
Szintén fehérvár: tegnap este beugattak, hogy van pofám arra sétaltatni a kutyamat, amerre mert az ő kutyája már az utca végéről őrjöng. Az a kutya soha nem volt kivíve a kertből,soha nem foglalkoztak vele, frusztrált, agybajos dög. És én vagyok a hibás, mert az én kutyamat arra viszem, és az övé tépi a kerítést. (Az enyém tök kussban volt, és más kutyák sem óbégattak órákig.)
Nem mindenki tartja társnak a kutyáját, van aki bioriasztónak tartja, csak azt felejti el, hogy egy élelmesebb betörő, secperc alatt kicsinálja a kutyát.
A válasz nagyon egyszerű. Vidéken, falun tényleg elmaradott a kutyatartás. Ott kutya azért van, mert az udvarhoz tartozik. Mondom ezt úgy, hogy zsákfaluban lakok és a kutyáim a lakásban élnek.
Városban pedig aki kutyát tart, az csak a lakásban tudja tartani. Mivel a kutya ott van vele a közvetlen közelében, egy sokkal nagyobb kötődés alakul ki. És ilyenkor az ember meglátja a kutya személyiségét, társnak, nem pedig tartozéknak tekinti.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!