Miért van ekkora különbség a vidéki és a városi kutyatartási szokások között?
Vidéken nőttem fel, rossz bevallani, de eléggé elmaradottak az ottani kutyatartási szokások a bp-i/városi szokások között.
Nem csak Bp-re gondolok! Győr, Pécs, Debrecen...stb is szerintem nagyváros, szóval nem a BP-vidék ellentétet akarom fokozni!
Viszont tény, hogy ahol felnőttem, kisvárosban, és a környező falvakban az az alap, hogy a kutyának kint van a helye, bolond, aki lakásban kutyát tart. Itt bp-en meg rengeteg a lakásban tartott kutya, nem nézik hülyének az embert akkor sem, ha kertesházban él valaki, mégis elviszi sétálni a kutyát, nem a kertben kell leélnie az életét. A kutyaiskola is itt teljesen elfogadott, otthon meg úri huncutságnak tartják 90%-ban. Tisztelet a kivételnek.
Példa:
Kertesházban nőttem fel, mindig volt kutyánk. Volt, mikor kikönyörögtem, had vigyem sétálni, de szinte alig engedték meg a szüleim, mert "kiszokik a kutya, el fog szökni később". A prémium tápok sem jellemzőek otthon, amikor mondtam, hogy mi mit adunk a kutyánknak, akkor senki sem ismerte, de még az ismertem Royal Canint se.
Az állatorvosi dolgok, pl férekhajtás, rendszeres kontroll sem jellemző annyira, mint itt Bp-en.
Szóval szerintetek miért van ez?
Mert a városokban csak szórakozásnak tartják a kutyyát.
Vidéken meg csengő helyett.
Nem csak Bp-en, én Székesfehérváron élek, kertvárosban, itt is normálisan tartják a kutyákat. Én csak néhány primitív embernél látom, hogy nem értenek az állattartáshoz, de az lehet falusi, városi is. Valami régről bevett nevelés, hogy a kutyának kint a helye, kutyának láncon a helye, minden sétálni vinni, mozog eleget stb. De a törvények is még kicsit hadilábon állnak itthon. Németországban pl. ha hiszed ha nem, KÖTELEZŐ a kutyaiskola ha állatot vállalsz. Náluk nincs kitiltva vendéglátó helyekről, sokkal több embert lehet látni kutyával sétálni utcán, metrón, bárhova elvihetik, ellenben sehol nem látni kertes házaknál az udvarokban kutyákat. Nem hallani kutyaugatást, nyüszítést, vonyítást.
Azért én nem magasztalnám fel intelligencia terén a fővárosiakat sem, mert mindenhol van ilyen is olyan is, de az állatvédelmi törvény nálunk még nagyon gyerekcipőben jár. Az embereknek jogosítványt adnék állattartáshoz és némi oktatást.
Szerintem ez inkább generációs kérdés sok esetben. Régen tényleg "csak" kerti tartozék, házőrző volt a kutya. És ebben ki is merült a funkciója a legtöbb helyen. Sokan nem rosszindulatból verték láncra pl., azt hitték ez normális, hiszen nem volt ritka eset.
Persze biztos ekkor is voltak kivételek, de a többség nem kedvtelésből tartotta a kutyát. Ha meghalt jött a következő, nem volt túl nagy ügy.
Sok idősebb ismerősöm, és köztük apám is szereti a kutyákat igazából, de amit én csinálok (lakásban a kutya, napi 2-3 óra séta többször, nyers etetés, kiállítások) szerinte hülyeség, és nem tudja megérteni. Régen ez nem volt szokás.
Az általad említett falvakban pedig kifejezetten jellemző, hogy nem a fiatalabb generició lakja, és itt valahogy megragadtak azok a hagyományok, berögződések, amiket mi már elképzelni sem tudunk.
A másik lehetőség meg, hogy vannak akik csak azért vesznek kutyát, mert "kell" meert miért ne, aztán csesznek foglalkozni vele, mert csak kerti dísz.
A vidéki módszer sokkal közelebb áll a normálishoz. Azért van bundája a kutyának, hogy az udvaron lakjon. Ott kiválóan érzi magát. És az ételmaradékkal etetés is teljesen normális, teljes értékű táplálás a kutyának. A prémium tápok Ft/kg drágábbak, mint amit az emberek többsége saját maga eszik. Kutyaiskolába vigye a kutyát az, akinek ez a hobbija, nehogy már ez elvárás legyen.
Szeretem a kutyát, jó állat, szép állat, kedves àllat, figyelni kell rá, hogy jól érezze magát, de nem normális, ha azt várjuk el, hogy a gazda legyen érte, és nem fordítva.
Régen is volt aki megbecsülte azért, a vadászok rövid szőrű vizslái, agarai a házban, palotában normális kaján éltek, hiszen értékesek voltak a gazdáiknak.
Sok kutya alapból alkalmatlan a kinti tartásra, az emberi maradék pedig - ha nem is romlott - főtt, fűszeres, zsíros részekből áll, sokszor hús nincs is benne csak olyan dolgok amik károsak, mérgezők a kutyának.
Attól, hogy te így tartod a kutyádat, attól még nem ez a normális, illetve követendő.
1700 fős faluban élek. Helyben ősszel és tavasszal van kutyasuli, a szomszéd kisvárosban egész évben. Nagyon sokan viszik a kutyát sétálni rendszeresen.
A patikában mindig van féreghajtó kutyának, és macskànak, ugyanis van rá igény. A helyi kisboltban előbb kapok babakutyának való tápot, mint a tescoban.
Nàlunk az állatorvos "csak" Dezső bàcsi, és ha este 11-kor sírva hívom, hogy beteg a Manci, akkor tudja, hogy az a három éves keverék kutyám, vagy a tíz éves macskám.
De biztos jobb annak a kutyának, aki 40 nm-en éli le az életét, és a panel bejáratától 3 méterre viszik ki pisilni naponta háromszor. Ilyen kutyatartót is sokat làtok, többet, mint aki kutyasuliba viszi a yorkit.
6-os, nagyon rossz a felfogásod.
A mi kutyánk német dog. Rövid a szőre, emiatt egyrészt fázna odakint. Másrészt a fajtára jellemző, hogy társaságban érzi jól magát, ha ki lenne csapva az udvarra, akkor az számára kínzás lenne, mert nem lehet a gazdi közelében. Minimum kinti-benti tartás való neki. De ilyen pl. a dobermann is, vagy a boxer is, ha jól tudom.
A táp kérdése: Lehet hogy rövid távon olcsóbb etetni rossz minőségű kajával a kutyát, hosszú távon viszont megóvja a kutyát a különböző betegségektől, ezáltal téged is a megannyi állatorvosi költségtől.
Az, hogy legyen oltva, féregtelenítve, meg nem csak a kutya érdeke, hanem a környezeté is, nem tudom, mennyire örülnél, ha a gyereked férges lenne, mert elkapta a kutyától.
Kutyaiskola:
Nem csak a kutya érdeke, hogy tudja, mik a szabályok, határok, hanem a gazdi és a gazdi környezetéé is! Egy neveletlen, domináns kutya veszélyes is lehet!
Képzeld el, ha a mi német dogunk nem lenne tökéletesen nevelt, iskolázott, mi lenne! egy 85 kg-os kutyát nem lehet lenyomni már, fegyelmezni csak úgy lehet, ha hallgat rád! Ráadásul ő is úgy boldog, ha tudja, hogy merre hány méter, és nincs összezavarva.
Szerintem is kötelezővé kellene tenni a kutyasulit, mert itt bp-en a nagytestű kutyák jelentős része iskolázott, éppen amiatt, hogy ne váljon veszélyessé, de a kis ölebek olyan neveletlenek, hogy csak pislogok! Szerintem azért, mert mivel csak 2-3 kg, könnyű arrébb rakni, meg testi fölénnyel fegyelmezni, csak éppen azt hiszi a kutya, hogy ő a főnök.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!