Mi a különbség egy szaporító és egy tenyésztő között? Hogy tudom megkülönböztetni őket? Mik az ismertető jegyeik?
Első körben a hirdetési felület, és a kiskutyák ára. Tenyésztőnél 100.000 a minimum (és még így is elég veszteséges, mert ezt a pénzt a kutyákra fordítja)
A szapis próbál hasznot szerezni, de még "lenyelhető" áron passzolja el a kiskutyákat.
Szintén nagy különbség a törzskönyv. Tenyésztő anélkül SOHA nem ad el kiskutyát. Szapisnál ilyen nincs, vagy alkudozik, hogy "van, de anélkül olcsóbb, meg úgyse fog az kelleni, főnök"
Van, hogy a szapi is jól bánik a kutyáival, családi környezet, csak azért lettek kölykök, mert az anyuka olyan "szép", 50-60 ezer Ft. stb. Ettől még ez is szaporítás, hiszen nincs meg a kellő hozzáértés, és nem a fajta nemesítése történik.
Ami segíthet, ha tenyésztőt, és azon belül is jó, lelkiismeretes személyt keresel, ha ezekre figyelsz:
törzskönyv (ez alap), egészségügyi szűrések, kiállítási, munka eredmények, jó tartási körülmények.
Sokszor egy igényes honlap, szép fotók a kutyákról is bizalomgerjesztő lehet, de persze erre nem mindenkinek van lehetősége.
A kiskutyát 8 hetesen, de gyakran inkább 10-12 hetesen adja oda, chippel, több oltással, szerződéssel.
Mielőtt komolyan tárgyalna a vevővel kikérdezi, felméri, mennyire lenne alkalmas a fajára, és aztán később is érdeklődik a kölyök után, segít ha bármi gond van. Hobbi célra gyakran ivartalanítási kötelezettséggel adja a kutyákat.
A TENYÉSZTŐ a MEOESZ (Magyar Ebtenyésztők Országos Egyesületeinek Szövetsége) által elismert, kennel névvel rendelkező ember. HOBBI CÉLBÓL (tehát nem azért tenyészt, hogy pénzt keressen, amennyi pénzt elkér, az bizony elmegy a kutyákra egy az egyben) kiválaszt egy neki szimpatikus kutyafajtát. Agyontanulmányozza a fajtát, jellemében, standardban, mindenben, ami kell, és a tenyésztés során ennek megtartására, tökéletesítésére törekedik. A kutyáit más-más KENNELEKBŐL vásárolja meg, melyek kiállításokon szerepeltek, és SZŰRTEK minden genetikai betegségre. A kutyák párosításakor játszik a genetikával, ennek megfelelően párosítja a kutyákat, mindet megfigyelés alatt, és a szuka vemhessége is folyamatosan ellenőrizve van. A kölykök születésüket követően is folyamatos figyelmet, féreghajtást, oltásokat, nekik való, minőségi tápot kapnak. 8 hetes koruk előtt semmiképp nem adja oda új gazdikhoz.
Arról ismerhető fel, hogy általában rendelkezik saját weboldallal, ahol meg lehet találni az összes kutyáját, a tőlük származó almokat (az almok rendszerint ABC betűiként vannak megjelenítve, pl. "A" alom, akkor az összes kölyöknek A betűvel kezdődik a neve, merthogy a kölyköknek is ő ad nevet, ami a törzskönyvében is szerepel majd a kennel nevével együtt.) Továbbá a weboldalán nem jelenít meg árakat, a kiskutyák árait. A kutyáinak általában minden megad, bútorokkal rendelkezik, akár a házban kialakítva egy szoba csak nekik. És természetesen TÖRZSKÖVNYVVEL adja oda a kutyáit, és ha jól tudom ivartalanítási kötelezettséggel (ha házi kedvencként fogadják örökbe, de ha tenyésztésbe szeretné bevonni egy másik tenyésztő, akkor persze nem), amivel megakadályozza, hogy a kenneléből származó kutya további nem hivatalos tenyésztésbe (=szaporításba) kerüljön. De egyébként is követi a kölykök utóéletét.
Ezzel szemben:
A SZAPORÍTÓNAK köze sincs a MEOESZ-hez, valószínűleg azt sem tudja mi az. Általában egynél több kutyafajtát szaporít, amihez innen onnan (havertól, piacról, stb.) szerez valahonnan a bizonyos fajtára HASONLÍTÓ kutyát, és a kb egyformákat összerakja. Nem ismeri a fajtát, nem tudja mi a standard, de nem is érdekli, a kutyák amúgy is ki vannak csapva a hátsó udvarba, vagy a pincébe. Nem szűri a kutyáit genetikai betegségekre, a kiállítás meg felesleges szerinte. Egyáltalán NEM ÉRT a tenyésztéshez, GYK-n kérdezi meg, hogy mit kell tenni, ha fial a szuka. A kölykökkel sem foglalkozik különösebben, az oltások, féreghajtó, élősködők kiirtása luxus. Simán odaadja a vásárlók kezébe a BETEG kiskutyát, akinek még csak meg sem mutatja a szüleit, és azt mondja, azért nincs hozzá törzskönyv, mert így OLCSÓ. Eladja a kutyákat akár 8 hetes koruk ELŐTT, kb 20-60 ezer közötti áron, és a pénzt nem a kutyáira fordítja, hanem saját magára.
Felismerhető onnan, hogy nincs saját weboldala, a kutyáit jófogáson, Facebook-on és hasonlókon hirdeti, vagy csak kiviszi őket a piacra egy nyúlketrecben. Ahogy észrevettem, jellemzően nem megy nekik a helyesírás sem, ez elég könnyen leleplezi őket. A kölyköket eladásuk után nem követi nyomon.
Van egy másik fajta szaporító, aki nem pénzkeresés miatt szaporít, hanem mert tudatlan, nem ismeri az ivartalanítás fogalmát, felelőtlen állattartó (megszökik a kutyája, és párosodik), és későn veszi észre, hogy hoppá, bizony itt kölykök lesznek. Elvarázsolja a kölykök gondolata, és mindenképp meg akarja őket tartani ivartalanítás helyett. Ő sem ért a tenyésztéshez, majd mikor úgy gondolja, eladogatja haveroknak a kutyákat, és pl. így kerülnek kutyák a fent említett, pénzéhes szaporítókhoz.
+ Hozzáteszem a 2. típusú szaporítóhoz, hogy van aki szándékosan szaporítja a kutyáját, azzal az ürüggyel, hogy hadd élje meg a szülés örömeit a kutya. NEM! A kutyának egyáltalán nem öröm az, hogy párosodnak vele és meg kell szülnie egy egész alomnyi kiskutyát. Aztán jön a szaporító, hogy de ő szeretne kiskutyákat. Erre szoktam azt mondani, hogyha ő szeretne kiskutyákat, szüljön ő maga.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!