Honnan az elmélet, hogy a fajtatiszta kutyák "túltenyésztettek" és "ideggyengék"? Valaki nem is venne fajtatiszta kutyát, mert a keverék "nem beteges".
Vannak, akik egyenesen elutasítják a fajtatiszta kutya gondolatát is, és kizárólag a keverékekre esküsznek. Mondván a keverék kutyák strapabíróbbak, kevésbé betegesek, míg a fajtatiszták mind túltenyésztett, ideggyenge kutyák.
Ez mégis miből, honnan ered?
Igen, vannak bizonyos kutyafajták, ahol nagyobb eséllyel fordulnak elő adott genetikai betegségek.
De alapvetően egy lenyomozható háttérrel rendelkező, fajtatiszta, szűrt szülőktől származó kutyánál ez azért minimális eséllyel fordul elő.
Nem vezethető vissza ez az ideggyenge/túltenyésztett sztereotípia a szaporítós kutyákra? Merthogy 2017 ellenére még ma is rengetegen élnek teljes nyugalommal abban a hitben, hogy 20-30 ezerért egészséges, fajtatiszta kutyát kapnak bárkitől. Így gondolom, elterjedt, hogy azok a "fajtatiszta" kutyák betegesebbek.
Nektek mi a véleményetek erről?
Ez az "elmélet" (ahogy te nevezed, én ténynek hívom) természetesen a szaporítós kutyákra igaz, tenyésztőtől vett, szűrt szülőktől származó kutyákra ez nem igaz. Viszont még mindig több a szapis kutya Magyarországon, mint a rendes tenyésztőtől való, mert a szapisok a mennyiségre, a tenyésztők a minőségre mennek. És ez az egész dolog a szaporított kutyákra vezethető vissza, valószínűleg, ha valaki kijelenti, hogy tenyésztőtől vesz egy törzskönyves kölyköt, azt nem fogják lebeszélni róla azzal az indokkal, hogy ideggyenge, betegs kutyát kap, viszont, ha kijelenti, hogy 30 000-ért találtam olyan szép kis "fajtiszta" (direkt így írtam) németjuhász kölyköt, 6 hetesen már el lehet vinni, akkor neki elkezdik magyarázni miért rossz szaporítótól venni kölyköt.
Egy keverék és egy fajtatiszta, törzskönyves kutya körülbelül ugyanannyira strapabíró, de ezt semmi kézen fogható dologgal nem lehet alátámasztani, és azt sem, hogy a keverékek egészségesebbek lennének a törzskönyves, szűrt szülőktől származó kutyáknál.
Őszintén szólva nem értek a kutya témához, de a véleményemet leírhatom.
Ha valaminek a szaporodása nem természetesen, hanem mesterségesen történik, voltaképp törvényszerű, hogy "gyengébb" legyen. Míg a kevert kutyáknál életbe lép az evolúció, és szó szerint "az erősebb kutya b..zik", addig a tenyésztett kutyáknál azok szaporodnak, akiket az emberi szem szépnek talál. (Nem tudom a konkrét elvárásokat, de gondolom vannak olyan kutyák, ahol az a cél, hogy hegyes legyen a füle, vagy nagy a szeme, stb. így ezek lesznek a meghatározó szempontok).
Kicsit túlértékeled a tenyésztőket, mondom ezt úgy, hogy mindig tk-s kutyáim voltak és nem is szeretnék keveréket.
Sajnos vannak fajták, amik már annyira tönkre vannak téve, hogy gyakorlatilag akkor is nagy a kockázat, ha normális helyről veszedz maximum kisebb, mint egy szapis kutyánál. Lásd a borzalmas csapott hátú német juhászokat, a természetes úton szülni se tudó, levegőt alig kapó bulldogokat, a max 8-9 évig élő óriástestű fajtákat stb.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!