Hogyan szoktassam le, erőszak alkalmazása nélkül, a kiskutyámat, a csipkedésről, harapásról, nadrágszár;zokni;papucs megtámadásáról?
A kiskutyámat most szerdán vettem, még csak 7 hetes, dalmata. 11 testvére volt, akikkel sokat játszott, és birkózott.
Most viszont nálunk van, és nem szeretném hogy harapjon. Vettünk a párommal játékokat neki, viszont sokszor inkább az ölembe mászik és tépi a ruhámat, vagy megharapja a kezem, mikor meg akarom simogatni a fejét. Valamint váratlan pillanatokban megtámadja a lábunkat.
Erről hogyan tudnám leszoktatni?
Először azt csináltam, hogy odakoppintottam a fejére, vagy a fenekére, de nem használt. Sőt, még inkább folyatja, sokkal vadabbul.
Kérlek segítsetek, adjatok tanácsot, előre is köszönöm.
Sajnos valószínűleg nem jó helyről (szaporítótól) lett elhozva. Egy bizonyos kapcsolat kimaradt neki az anyakutyával és a testvéreivel.
Ilyenkor magabiztosan kell alkalmazni a "NEM!" tiltószót. Egyenesen ránézel és keményen kimondod. Ez segít.
Ha csak koppintasz az olyan,mint a kisgyerekeknél a birkózásban a kis meglökés,csak szítod vele.
Ajánlom a kutyaovit mert ez segít a szocializálásban,és valamelyest pótolja hogy törvénytelen korban hoztad el. Ez persze nem a te hibád (vagyis de,a tiéd de csak bizonyos mértékig) mert a szaporítónak nem a kutya lesz az érdeke.
7 hetesen még eleve el sem kellett volna hoznod, majd csak 8 hetes kora után. Ez az 1-másfél hét is sokat számított volna.
Ami a harapást illeti: fizikailag akadályozd meg, hogy harapjon titeket. Megfogod, pofáját összefogod, megakadályozod. Eközben mondhatod is szigorú hangon, hogy "nem!". Több heti játszma lesz, légy kitartó és következetes.
De játsszatok is vele olyan játékokkal, amit haraphat, téphet nyugodtan (pl. rongyhúzás).
Tudom, hogy csak 8 hetes kortól lehet elhozni a kicsit, de akitől hoztam még ezen a héten akarta lepasszolni az összes kiskutyát. (Gondolom azért, hogy karácsonykor ne legyenek a nyakán, mert csak 24.én töltik be a 8. hetet)
Rászólok, erélyesen, de nem hallgat a tiltásra, legtöbbször már kiabálok, az sem hat, vagy ha mégis akkor sértődötten leül. Van rongy, meg kutyáknak való játszókötél, és még labda is amit odaadok neki hogy inkább azzal játsszon, de ezeket hamar megunja, és inkább nekünk szalad, és tépi a pulcsim ujját, páromnak meg a nadrágszárát, vagy a zokniját. Nem tudom hogyan értessem már meg vele, hogy ezt nem szabd csinálnia?!?!
Igazából azt vettem észre, hogy nagyon ragaszkodó, tudja hol a helye, és oda is megy aludni, de ma például csak az ölemben akart aludni, ez nem tudom jó e vagy sem?
Attól, hogy te rászólsz, hogy nem nem fogja érteni. Ami nekem bevállt a németjuhászomnál, a grabancánál fogva lenyomás, ill. az orrnyereg fogás hamar leszokott a harapdálásról (bár ő sose volt az a non stop kapkodom a kezed/lábad típus, de azért párszor utánakapott a kéznek/lábnak). Amit írsz, hogy erőszak nélkül, ez NEM erőszak. Csak lemodellezed kutyák viselkedését. Grabanc cibálás/annál fogva való lenyomás=az anyakutya vagy későbbiekben egy domináns kutya kifejezi, hogy most roszat csinált, ezt többe ne tegye. Vagy csak jelzi, hogy ő főnök. Az orrnyereg fogás szintén dominancia dolog. TE mint a domináns egyed tudatod vele, hogy felette vagy a rangsorban ez olyan mint mikor két kutya dominancia harcot vív és egy más szájára fognak. A domináns van mindig felül. Aztán a bökés (ez nem feltétlen a harapdálás gátlására jó, de pl, ne menjen be egyik helyiségbe v másikba) Ez egy hírtelen oldalba bökés/csípés. Ez neki olyan mintha egy másik kutya megkapná, és rendreutasítás.
Elhiszem, hogy cuki muki, nem bántjuk (nem is, ez inkább gátlás, márpedig egy kölyökkutyának szüksége van a szabályokra) Egyik kutyaovis társam is belesett abba a hibába, hogy nem gátolta a kutyáját és most issza a levét, mert neveletlen, öntörvényű stb...
A rászólás önmagában még kevés, hiszen nem érti. Ezért kell most még fizikailag is "rászólni", ahogy az anyja tenné. (Már írtuk, hogyan). Ez nem erőszak, nem bántás.
A játékaival együtt játssz vele, egyedül nem fogja magát elszórakoztatni. Húzkodd előtte a rongyot, kötelet, ha ráharap, akkor is fogd a másik végét, hadd küzdjön érte. :) Aztán add neki, utána megint fogd meg, és húzhatja megint.
Ha játszol vele (úgy, ahogy neked is jó), akkor kedvesen, vidáman beszélj hozzá, biztasd, dicsérd.
Ha téged akar harapni, akkor a fizikai leállítás mellé mélyebb, komor, morgós hangon dörrenj rá.
Ahogy eléri a megfelelő kort, és meglesznek az oltásai, kb. 12 hetesen, irány a kutyaovi, majd suli. Ha már most ilyen nehezen bírsz egy babakutyával, akkor ez nagyon fontos lenne. Ráadásul dalmata, amelyik amúgy sem az a könnyen kezelhető fajta.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!