Érdemes-e megvárni az első tüzelést az ivartalanításhoz?
Természetesen 10-ből 9 ember azonnal rávágja, hogy már az anyaméhben ivartalanítani kell, mégis érdekelne az élettani folyamat, amiért úgy hiszik az orvosok(és ezáltal az emberek) ezzel nem okoznak kárt egy fejlődő szervezetnek. A hormonok rengeteg folyamatot beindítanak egy fiatal szervezetben (akárcsak az embernél), gyakorlatilag fizikailag és szellemileg is "megdolgozza" azt. Esetleg az ember nem juthatna el az ivarérettségig, nem indulnának be a hormonok milyen "károkat" okozna az egy fiatal személy esetében? Persze tudom egy kutya nem ember, de nem véletlenül találta ki ezt a természet szerintem. + az emberi tévedés, 10 éve a tojás még maga volt a méreg (koleszterin miatt), ma meg a tudomány ott tart, nem hogy rossz, hanem tele van úgynevezett jó koleszterinnel. Mi van akkor, ha a kutyának is jót tesz az, ha az ember megvárja az ivarérettséget, amíg végleg kialakul a kutya és csak utána ivartalanítja?
Én mindenesetre megvárom az első tüzelést és csak utána rakom kés alá, nem vagyok orvos, a lelkem nekem ezt diktálja.
Nekem több nőstény kutyám is volt már és soha nem volt bajuk se vemhesek nem voltak még és ivartalanítva se lettek soha(állatorvos csak oltáskor látta őket). Faluban laktam és merem állítani hogy a kutyák nem hogy állvemhességgel és hasonló nyavalyákkal soha sem szenvedtek a kutyák. A legtöbb kutya öregségben vagy az idióták általi rossz körülmények miatt betegedtek meg vagy pusztultak el de ez más történet. A lényeg hogy a mostani kölyök kutyám én is ivartalaníttatom majd de nem hiszek ezekben az állvemhesség baromságokban nem mondom hogy nincs. Előfordul de attól hogy a kutya nincs ivartalanítva, nem lesz megpecsételve a sorsa. A két 6 éves kutyám (nőstények) is ivartalanítattni szerettem volna de nagyon jófej kutyák nem szeretném elcseszni őket mások hülyesége miatt ha eddig nem volt bajuk ezután se lesz. Ivartalanításról amúgy sem hallottam sok jót, pedig hogy mindenki úgy hajtja mint a szentírást.
És még annyi hogy itt olvasgattam és ha valahol valaki kutyájának baja van mindenki jön hogy "ivartalanítsd idióta az minden betegség forrása és oka!!" de amikor a kérdező közli hogy ivartalanítva van, na ott megáll a tudomány egy az egyben.
Hja erre is irtam, hogy bar az allat kellokepp domesztikalt, ettol fuggetlenul az ami igazan iranyitja az osi termeszetbeli osztonok. Attol, hogy az ember melle keveredett, nem fog megvaltozni(vagy csak minimalisan) a kutya termeszet adta tulajdonsagai (nem lesz novenyevo barmennyire is erolkodsz).
Azt vegkepp nem ertem ebben mi a ketszinuseg(max akkor lennek, ha mondjuk kampanyolnek a ivaraerettseg utani ivartalanitasrol, kozben meg 3 hetesen ivartalanitottam volna a kutyam)? Azert vagyok ketszinu mert megkerdojelezek egy tezist ami ma legalabb annyira elfogadott mint par evvel ezelott a "szukat elletni kell 1x" elv. Nem semmi.
Viszont mindenfelekeppen erdekes, hogy itt eleg konnyu "ellensegeket" szerezni, eleg ha csak nem vagy a Kanon tagja.
Mivel ebben az állatorvosok között sincs egyetértés (nagyon nincs), így én személy szerint a saját állatorvosom véleményét fogadom el, akihez már huszonéve hordok állatokat, és mindig meg voltam elégedve vele.
Ő azt javasolja, hogy meg kell várni az első tüzelést, így mi megvártuk mindig.
Akkor nézzük mi is lenne a természetes egy kutyának. Például rohadtul ott kezdődik, hogy az hogy a kutyák 2x (van olyan amelyik már 3x is) tüzelnek egy évben, nem természetes. Ez jött azáltal, hogy az ember domesztikálta őket, biztonságban vannak, mindig van étel előttük, nincs hatalmi harc hogy kié a szuka mert csak az a kan nem b.ik akit nem engednek (az emberek). Tehát a kutya a nagy jólétében az evolúció által azt mondta, hogy ha bőség van akkor nyugodtan lehet még több kutya, azoknak is fog jutni. Így szépen kialakult az éves kétszeri tüzelés - ami be is váltja a hozzáfűzött reményeket egy olyan kutyánál, akit kontrollálatlanul hagynak elleni.
Senki nem mondta hogy szar rendszer a természet. Pont ezért vannak szervek, amiknek a hiánya nem okoz fennakadást. Ha a tüdőt vennék ki, az bajosabb lenne...
A fentebb linkelt cikket elolvastad? Azt orvos írta, kismillió forrásmegjelöléssel.
Van pro-kontra. Nem lehet mondani, hogy a korai ivartalanítás egyértelműen káros és ezt meg ezt meg ezt okozza. Innentől meg az egész csak ideológiai vita.
Az állatorvosk is biztos rosszul használják az ellés szót :p
Szia!
Igazából mindegy. Ha meg tudod oldani, hogy ne találkozzon kannal, akkor vidd az első tüzelès után. A kutyánál én is megvártam, mert mire dokihoz vittem volna elkezdett tüzelni. A macskákat rögtön vittem amint lehetett. A lényeg a felesleges szaporulat csökkentése és az, hogy ne szenvedjenek. :)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!