Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » Hogy szoktassam le a 3 hónapos...

Hogy szoktassam le a 3 hónapos farkaskutyamat arrol, hogy ne ugorjon fel fele rank?

Figyelt kérdés

2016. máj. 25. 15:19
1 2
 11/13 Bordás Béla ***** válasza:

Ha felugrik, szólj rá! Jó lenne, ha már most eldöntenéd, hogy mi az a rövid - a kutya által is jól megérthető, általad jól artikulálható szó, amit a kutya megért, hogy valamiben korlátozzák! Pl. "fúj"! - jó hosszan megnyomva az "ú"-t vagy "nem" - megnyomva az "e"-! Ezt neked kell kikísérletezni és később törekedned kell rá, hogy mindig olyan hangsúllyal(hanglejtéssel vagy emeléssel) mondd ki!

Ha nem azt teszi amit Te mondasz és felugrik rád, akkor el kel löknöd. Megfogod a mellső lábait, és oldalra lököd (inkább hátára borítod)! Közben mondod a tiltó szavakat más hangsúllyal, mint amikor egyébként beszélsz hozzá - kifejezed rosszallásod! (Arra is figyelned kell, hogy ezt ne játéknak vegye!)Ha ne érti, és újra felugrik, pofozd meg (feje búbján) és lökd el magadtól! (Közben a tiltó szó

kimondása) Azt kell elérned, hogy kutya megérezze a mondanivalódból, hogy valami rosszat, valami olyat követett el, ami nem teszik a gazdának, a falkavezérnek - aki Te vagy!

Ez az egyik legfontosabb dolog, mert a korlátozás megértése nélkül kutyádat soha sem fogod tudni irányítani.

(ha például később már "csibészel" majd, és az "ereszt" kifejezésre nem reagál, akkor már nagy baj van!)

Szóval éreznie kell a kutyának, hogy Te vagy a főnök!

Persze nem azt mondom, hogy a kutyát agyon kell verni, de előfordul (csak ilyen esetben), hogy bántani kell.

(Nem agyonverni, ostorozni folyton, mert azt, amit a cirkuszban látsz, azt idomításnak hívjuk nem pedig "képzésnek".)

A kutyát jutalmazni kell ha valami olyan dolgot tett, amit kérünk tőle! És még valami, ami nagyon fontos!

Ha kutyára rákiabálsz, esetleg bántod amiatt, mert valamit rosszul csinált, akkor közvetlenül utána kell neki találni olyan feladatot, amit könnyedén teljesít és ezért meg tudod dicsérni és esetleg egy jutalomfalattal megerősíteni abban, amit jól csinált. Szóval oldani kell a "pofont" vagy a tiltást játékkal, odafigyeléssel és jutalomfalatok kiosztásával.

Nehéz ezt így elmagyarázni (mert sokat kell gépelni - és közben nincs visszajelzés, hogy érted-e, hogy mire gondolok), de remélem érted, hogy ha kutya egyszer megtanulja hogy ha a gazdi azt mondja hogy nem, akkor azt akkor sem teszi meg, ha éppen a gazda nem látja őt! (például nem rágja szét a papucsodat akkor sem, ha nem vagy otthon)

Erre pedig csak az az egyetlen mód, hogy a kutyát átmenetileg "terrorizálnod" kell! (Lehet, hogy nem hiszed, de a kutyának a korlátozás pont úgy lelki terhet is jelent, mint ahogyan az embernél is! Ezért van szükség az oldásra, hogy a kutya megértse hogy igazából nem bántani akarod, hanem hogy azt tegye, amit Te akarsz.)

Ha pedig ezt sikerül megértetned vele, soha többet nem kell bántanod, mert már a szavad erejéből, hangsúlyából fogja érteni egy ismeretlen helyzetben, hogy szabad-e, vagy nem szabad megtenni azt, amire éppen készül!

2016. jún. 1. 11:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/13 anonim ***** válasza:
No igen.Bordás Béci barátunk a klasszikus nevelés főbb ismérveit sorakoztatta fel, ami egyébként az én (régimódi?) elveimmel mutat egy irányba. Ha azonban felütöd Csányi Vilmos könyveit, ott másról, jóval "barátibb" elvekről olvashatsz. Nekem valahogy olyan ez, mint a gyereknevelés esetében Benjamin Spock féle vonal, amit egyébként még ő maga sem követett. (És ami, láthatjuk, hova vezetett.)
2016. jún. 2. 07:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/13 Bordás Béla ***** válasza:

12-es!

Kedves Miquel!

Régimódi?! Lehet! De hogy ez a „tuti”, az biztos! Persze lehet a kutyalélek rejtelmeit kutatni, és lehet összehasonlítani gyermekünk nevelésével - de azért lássuk be, hogy ez legfeljebb valami olyan „érdekesség” és párhuzam lehet a tudományos világban (és csak elvekben) a kettő között, mint ahogyan hasonlít mondjuk a víziló és a majom evolúciós fejlődése és külső, fizikai megjelenése és változása is! (Lehet párhuzamot vonni és találni is egyes dolgokban - de teljesen felesleges, mert gyakorlatilag semmi pozitívat nem jelent – elméletnek jó!) Lehet, hogy egy „remegő” öleb vonatkozásban még igazak is a megállapítások, azonban a munkakutyáknál esetében szinte biztos, hogy nem járna eredménnyel!

Ha már itt tartunk, akkor utalhatnék az emberek vonatkozásában Lombrosra is, akinek elmélete szerint a bűnözőket a nem bűnözőktől több fizikai jellemző különbözteti meg. A legfőbb baj az volt az elméletével, hogy bolondok házában, beteg embereken elvégzett boncolások alapján vont le következtetéseket (elutasítva ezzel a klasszikus iskola tanait) és így saját személyiség típus elméletet dolgozott ki. Elmélete ott bukott meg, amikor a felállított személyiségjegyek alapján

a normális - nem bűnelkövető emberek, politikusok is magukra ismertek a leírás alapján! (Már hogy azok alapján ők is bűnözőknek tekintendők lennének!)

Valami ilyesmi lehet a kutyapszichológusok vonatkozásában is , akik nem értenek a kutyák neveléséhez (tisztelet a kivételnek) néha – néha találnak egy két egyező pontot és akkor azt hiszik, hogy felfedeztek valami újat!

Ám ez nem így van, mert ha csak egy kicsit is értenének hozzá, akkor tudnák, hogy ez pl. az őrző-védő kutyáknál nem lelki kérdés, hanem „falkaösztön” alapján működik!

Szóval szerintem maradj csak Te is olyan régimódi, mint én, mert ez a jó és helyes út a kutyák képzésben!

2016. jún. 3. 12:00
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!