Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » Mit rontok el? (Kutya szobatis...

Mit rontok el? (Kutya szobatisztaság és séta)

Figyelt kérdés

Sziasztok!

11 hetes tacsimnak végre megvan az összes oltása, így ma volt az első sétáján. Eddig a lakásban végezte a dolgát, földkupaccal az erkélyre valamennyire kiszoktattam, de bőven kerül "meglepi" a lakás különböző pontjaira. Bántást nem kap, de ha az erkélyen piszkol, akkor nagy dicséret jár.

Sok mindent olvastam a szobatisztaságról, ami nekem új dolog, mert az eddigi kutyáim félig benti, félig kinti életmódot folytattak, és egyértelmű volt a kezdetektől nekik is, hogy kintre kell piszkolni. Most új helyen lakom, nincs kinn, mindenki azt mondta, a sétálgatások alkalmával a kutya magától megszokja, hogy kintre kell elvégezni a dolgát. Ez igaz?

Ma volt az első séta. Tudom, ma még nem kell csodát várni, meg figyelmeztettek, hogy valószínűleg nem fog egyelőre lenn piszkolni. De minden várakozásomat alulmúlta a séta. A kutyát semmi nem érdekelte, nem szaglászott, nem érdekelte a környezet, csak tiszta pánikban azon igyekezett, hogy felmásszon az ölembe. Pulcsi volt rajta, nem fázhatott nagyon. Hiába az automata póráz, mögöttem két lépéssel bandukolt, engem nézett és néha megkaparászott, hogy vegyem fel.

Persze nem piszkított sehova.


Ez rossz jel? vagy ne temessem még a dolgot? Mikorra tanulunk meg tisztességesen sétálni? Neki az elsődleges energialevezetése az lenne, ha sétálnánk, illetve a közeli futtatóban játszanánk.

A szobatisztaság is aggaszt. Jó lenne látni már valami rendszert. Tudtok segíteni?

Bármilyen tippet örömmel fogadok.


(Aki viszont annál többet nem tud szajkózni, hogy nem való nekem kutya, az jobb, ha bele se kezd).



2015. dec. 22. 12:20
1 2
 1/13 anonim ***** válasza:
Van a közelben valahol kutyaovi vagy kutyaiskola? Meg kell tanulnia az alapokat.
2015. dec. 22. 12:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/13 A kérdező kommentje:
Kutyasuli volt régen, most zárva, nem tudom, miért. Szerettem volna beszélni valakivel onnan.
2015. dec. 22. 12:35
 3/13 anonim ***** válasza:
Mögötted ballagott, azt várta tőled, hogy védd meg, az anyjával ugyanezt tenné. Új neki minden, te vagy a biztos pont. Persze szagolgatni azért kellene neki, de kicsi még, legyél vele türelmes.
2015. dec. 22. 12:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/13 anonim válasza:

11 hetesen nem lesz szoba tiszta :D

Nekem meg 5 hónapos korában is neha bepisilt/kakilt a kutyám.


Azert volt ilyen a setanal, mert meg teljesen új neki a környezet, főleg, ha most volt először kint.

Meg fel, meg kell ismernie az új környezetet.

Képzeld el, hogy teged amikor baba voltál elvittek volna egy teljesen más es új helyre, te is, mint minden kisgyerek megijedtel volna.


Először kisebb időre, többször vidd ki, lehetőleg ugyanoda, ha azt megszokta es szívesen szaladgál, akkor lehet nagyon setakra is vinni.


Esetleg egy játékát, amivel szeret játszani/aludni vidd ki neki

Vagy valamit, amin érzi az otthon szagát.

Van valahol olyan rész, ahol el lehet engedni? ( nem kell tul nagynak lennie)


Es ha új helyre mentek ( rokonok/barátok) akkor legalább elso alkalommal vidd el neki az otthon szagú játékot/takarót, hogy tudjon vele játszani/szagolni/ra tudjon feküdni

2015. dec. 22. 12:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/13 A kérdező kommentje:

Igen, gondoltam, hogy fél, fel is vettem, megnyugtattam párszor, de azt hittem, érdeklődni fog azért. Állatorvosnál, erkélyen, szüleimnél ment, de az utca sok volt neki.


Türelmes leszek természetesen, csak érdekelt, én rontok-e el valamit.


Most utánanéztem az ovinak, rosszul tudtam, nyitva vannak (bár telefonjuk nem volt hívható az elmúlt hetekben, és a suli is zárva). Viszont még az ovihoz is kicsi, 4 hós kortól fogadják, az nekünk még majdnem két hónap!

2015. dec. 22. 12:43
 6/13 A kérdező kommentje:

Köszönöm a tanácsokat!

Ha még nem késtünk el a szobatisztasággal, akkor megnyugodtam! Nekem nem gond, ha még ide-oda kerül egy kis piszok a lakásban, de többen már azzal riogattak, hogy most már szobatisztának kellene lennie...

Tudom, hogy még nagyon az elején vagyunk, csak néha elbizonytalanodom nagyon! Főleg ha többen többfélét mondanak (és tudjátok, ilyenkor az összes rokon, ismerős kutyaszakértő lesz :D ).

Játékot akarok vinni, ma is eszembe jutott, meg némi jutalomfalatot.

Elengedni a futtatóban tudom, de ma oda nem vittem, sokan vannak, és féltem a nagyobb kutyáktól. Meg amúgy si elég volt ez neki egy napra :D

Valószínűleg akkor még egy-két hétig itt a ház körül maradunk. Ha meg meglesz a veszettség elleni oltása, ellátogatunk az oviba.

2015. dec. 22. 12:47
 7/13 bollocks ***** válasza:
Azzal, hogy felvetted, óriási hiba, csak erősítetted benne, hogy helyesen viselkedik. Ha indokolatlanul hisztizik, természetesen kell vele viselkedni, hogy tanulja meg, nincs oka félni.
2015. dec. 22. 12:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/13 A kérdező kommentje:

Igen, igazad van.

Végül is minden nap ezt csinálom vele, mikor kizárom a szobából valami miatt pl, akkor hiába sír, nem engedem be.

2015. dec. 22. 12:53
 9/13 anonim ***** válasza:
Számold fel a benti almot, és lent dícsérd, ahogy eddig.
2015. dec. 22. 12:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/13 anonim ***** válasza:

1) Nem veszed fel. Nincs semmi veszély, és erre csak úgy fog rájönni, ha benne hagyod a szituációban, és rájön, hogy minden oké, meg te is úgy viselkedsz, hogy minden oké. Plusz ne hagyd, hogy ő mondja meg, mit tegyél; majd akkor veszed fel, amikor te akarod, nem akkor, amikor ő.

2) Nem "nyugtatgatod", mert abból a kutya csak annyit ért, hogy pozitív visszajelzést kap a félésre, tehát biztos az a helyes reakció. Hagyd figyelmen kívül, mutass jó példát, és élvezd a sétát, próbáld meg neki is élvezetessé tenni, mosolyogj, ugrálj, játssz, vigyél le játékot, jutifalatot, akármit, amivel fel tudod pörgetni. De ha nem megy elsőre, csak mögötted mászkál, az se gáz, csak szokja meg, meg lássa tőled azt, hogy lent lenni marha jó, majd megszereti ő is. Lehet, hogy nem holnapra, hanem kell neki pár nap, egy hét, akármennyi, de ha rendszeresen viszed, és nem támogatod a félelmét, hanem megfelelő üzenetet közvetítesz neki, akkor normalizálódni fog a sétához való hozzáállása. Csak ne nyald ki a fenekét, azzal nem segítesz neki.

3) Felejtsd el az automata pórázt. Egy ilyen pici kutyának eleve az az élmény iszonyat frusztráló, hogy valami folyamatosan húzza a nyakát (vagy ha helytelenül hámja van, akkor az egész testét), plusz a büdös életben nem lesz jól nevelt kutya, ha flexivel próbálsz meg vele kommunikálni pórázon.

4) 11 hetes, türelem. Majd 4-5 hónaposan kezdj aggódni, ha még mindig nem szobatiszta.

5) Legközelebb vegyél olyan helyről kutyát, ahol rendesen tartották meg szocializálták, mert ez a reakció tipikusan a szaporítós, ingerszegény környezetben felnőtt kutyákra jellemző. Egy egészséges lelkivilágú kutya imádja az újdonságokat.

6) Keress fel egy modern szemléletű kutyaovit, ahol segítenek kicsit növelni az önbizalmát, meg megszeretni az idegen dolgokat, minél gyorsabban, mielőtt így marad csóri. Később is meg lehet oldani, de egyre nehezebben, és egyre több maradványa lesz.

2015. dec. 22. 12:57
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!