Mi lenne, ha nem oltatnám be?
A puli kutyusom elmúlt 12 éves. Nagy gond lenne, ha nem oltatnám veszettség ellen?
Amiért ez eszembe jutott:
-tudok állatorvost(nem az akihez a kutyusommal járok), aki javasolta egy idős kutya gazdájának, hogy őt már nem oltja be.
-a másik ok, hogy a mi állatorvosunk nem szívesen, illetve nem jön ki házhoz.
Ez azért probléma, mert annyira stresszel Bogi a dokinál, hogy már az is aggódott érte, hogy szívrohamot kap. Azért fél annyira, mert már négyszer volt műtve, rossz élményei vannak szegénykémnek. Bogi most teljesen egészséges, jó kondiba van, más kutyákkal nem érintkezik, és az udvart nem hagyja el. Muszáj beoltatni? Csak az ő érdekében hagynám el!!
A veszettség elleni oltás nem opció, hanem kötelező, tehát nem kell aggódni rajta. Ha nem szimpi az a doki a kutyának vagy nem jön házhoz hívjál másikat házhoz vagy vidd egy messzebbi rendelőbe.
Az a doki, ami meg a kötelezőről lebeszél a kamaránál kiérdemelne egy bejelentést, aztán bevonják az engedélyét!
Kombit szokták idős kutyáknál elhagyni,mert a legtöbb betegség elleni ami a kombi van fiatal kutyákra veszélyes,idősre már nem. Ettől függetlenül én a 13 éves kutyámat beoltattam veszettség ellenivel és kombival is.
De a veszettség elleni oltásnak regisztrációja van és kötelező törvény írja elő!!
Elég az ha véletlenül kiszökik megharap vkit.De történhet bármi véletlenül,nem tudjátok felmutatni,hogy be van oltva aztán fizethettek 60-100 ezer ft-ot amit kiszabnak.
Törvényt sértenél, ha kihagynád. A veszettségoltás kötelező, pont. A kombinálttal lehet "játszani", de a veszettség az emberre is veszélyes. A kutyádnak meg nem kell mennie sehova, elég, ha betéved a kertbe egy veszett sün vagy denevér, és vadnak se kell lennie, majd az lesz a veszettségtől.
Szóval ha nincs nyomós orvosi indoka (márpedig ha egészséges és jó kondiban van a kutya, akkor nincs), oltatni kell veszettség ellen és kész.
Amúgy a kutyád nem azért stresszel a dokinál, mert sokszor műtötték. Azt ő észre se vette, mert végigaludta :) Azért stresszel, mert
a) szar a doki, és a kutyák ürítgetik a bűzmirigyüket, jelezve a többi kutyának, hogy itt bizony bántás lesz
b) beledicsértétek a félelmet (jólvan Buksika, nyugodjál meg, nincs semmi baj - ebből a kutya csak a simit meg a kedves hangot érti, és ezt veszi le belőle, hogy nagyon okos, hogy fél, mert ez egy borzasztóan veszélyes helyzet).
c) mindkettő.
Amúgy ha nem szeret kimenni a doki, akkor azért elvihetitek, max. nem viszitek be, hanem beoltják a kapuban.
Leszögezném, ami már külföldön tudott tény (itthon is, csak nem hangoztatják): a mai veszettségi oltások általában minimum 3 évre védelmet nyújtanak. Külföldön sok helyen éppen ezért nem évente, hanem három évente kötelezik a beadását az alap immunizálás után. Ennek ellenére vannak országok, ilyen Magyarország is, ahol továbbra is törvényileg előírják, hogy évente kötelező beadatni.
Az én egyik kutyámnál fennáll az autoimmun betegség lehetősége (az orvosok is találgatnak ez ügyben, nem tudnak biztosat mondani), de őt is kötelező volt beoltatnom. Külföldön sok helyen legalább lehet felmentést kapni, Magyarországon csak rebesgetni hallottam, hogy esetleg ha a gazda tudja garantálni, hogy a kutya nem hagyja el a zárt területét és nem érintkezik más állattal, akkor egészségügyi okokra hivatkozva meg lehet próbálni kérvényezni a mentességet, de olyanról nem tudok, hogy ilyen valóban meg is történt, hogy megadták. :( Sőt, nekem az első kutyámnál maximálisan ez a helyzet állt fent, mert már nem tudott segítség nélkül kimenni 14 évesen a lakásból se, mégis köteleztek, hogy beoltassam, majdnem bele is halt akkor.
Ha a te kutyád még egészséges, akkor szervezd meg úgy az oltást, hogy ez neki a lehető legkisebb stresszt okozza. Megértelek, hogy aggódsz, de ha nem oltatod be, és netalán valamilyen betegsége lesz, nagyobb bajban lehettek, mert hivatalosan oltatlan kutyát elvileg nem kezelhetnek, illetve kötelesek jelenteni az állatorvosok, amennyire én ezt tudom.
Mindenkinek köszi a választ, de legfőképpen az utolsónak. Ő az, aki megpróbált megérteni, és nem a kötelezőségről hadovált csupán.
Ez nem a trehányságról, nem a lustaságról, nem a törvényszegésről szól. A kutyusról szól! És nem biztos, hogy hülye az a állatorvos, aki megkímélné az idős kutyákat ettől a procedúrától.
Az állatorvosom nevében pedig kikérem azt, hogy trágár szóval illessék. A környék legjobb állatorvosa, aki kisállat specialista, jól felszerelt rendelővel. Okosabb lettem azzal is, hogy amelyik kutya alszik, az éppen nem stresszel. Nyilván nem a műtét alatt értettem a stresszt! Kedves akumi, nem tudod min ment már keresztül a kutyám, ne akarj kioktatni. Látom a rendelőben, hogy az egyik kutya jobban fél, míg a másik kevésbé. Nekem is kettő volt, és a másik nagyon jól viselte az orvost, pedig szintén volt műtve. Mindkettőt én neveltem, úgyhogy az elméleted megbukott. Ahogy az emberek sem egyformák, úgy a kutyák sem.
Nem vagyok felelőtlen gazda, de véleményem szerint annyira minimális a kockázat. Ahogy az utolsó is írta, az Ő idős kutyusát is megviselte az oltás.
Abba belegondoltál, hogy a kutyád egértől, patkánytól is megkaphatja a veszettséget, amikor kint van a kertben?
Mi a fenéért kockáztatsz?
A veszettség nemcsak az emberre veszélyes, ha a szeretett pulid megkapja, elég komoly szenvedés vár rá.
Tessék kihívni egy másik állatorvost, nehogy már ezen múljon. Egy vacak oltást bárki bead.
További kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!