Tenyésztés vs. Szaporítás?
3 éve kutyázom komolyabban, korábbi tudatlanságomból felvilágosítottak felelősségteljes kutyások, hogy miért nem érdemes szaporítani. Többek között az egyik érvük az volt, hogy a betegségeket jobban szűrik, biztosabb lehetsz abban, hogy egészséges, jó vérvonalú kutyát vásárolsz, ha tenyésztőtől veszed.
Ennek ellenére egyre másra botlok bele olyanba, hogy drága kennelek fajtatiszta kutyái betegesek, immunrendszerproblémáik vannak, ízületeikkel van gond, méregdrága németjuhász 3 hónaposan alig tud lábra állni, hátsó lábait nem tudja emelni a csapott hátulja miatt... drága kezeléseket kell felvenniük, terapeutákhoz járnak.
És a kérdésre, hogy "nem voltak leszűrve a szülők?", és ehhez hasonlókra mindig megvan a magyarázat, hogy de, csak pont ez a kutya pont valamiért más és különleges és stb...
Magyarázza meg nekem ezt valaki. Nem kötözködni akarok, csak szeretnék tisztán látni.
1. Nem voltak leszűrve.
2. Beltenyészet. Én hüllőkkel foglalkozom és vannak olyan fajok amiknek szinte a teljes európai állománya 2-3 szülőtől származik.
3. Ha le is voltak szűrve,a kereskedő lexarja,mert így is megveszi a csomó hülye,főleg külföldön,darabra.
A közfelfogás a "tökéletes" tenyésztőt mondja tenyésztőnek. Viszont a tenyésztők is emberek. A legtöbbje egyszerűen figyelmen kívül hagy bizonyos hibákat a párosításoknál. A legfontosabb, hogy kiállításon nyerjen a kutya. Holott ott csak a küllemet bírálják. A tenyészszemlék is a legtöbb fajtánál igen elnézőek.
Nagy létszámú fajtánál alig lehet követni pl egy-egy egyed vonalát. Hiszen az adott kutyának vannak alomtestvérei is. Ha azoknál van valami gikszer,vagy a szülők alomtestvéreiben, az genetikailag benne van az adott egyszem kutyában is. És örökítheti.
Nem tudom, az előttem szólót miért pontozták le, tökéletesen igaza van. Sajnos. 25 éve kutyázom, dolgoztam is együtt tenyésztőkkel, plusz a baráti körömben is van egy pár, például akitől kutyám volt/van. A többségre sajnos igaz ma, hogy a kiállítási címeket előbbre helyezik, mint a kiváló temperamentumot vagy pláne a lehető legjobb egészséget. Nagyon nehéz, sokaknak szinte lehetetlen kiválogatni közülük azt, aki igenis valóban mindent megtesz, hogy a tőle születő kölykök ténylegesen egészségesek legyenek, minden a fajtánál ismert örökletes betegségre szűrtek, genetikailag, vagy ahol azt nem lehet/nem megbízható, klinikailag. Itt egy pillanatra megállva: vannak olyan betegségek, amelyekre nincs megbízható genetikai szűrés, illetve másoknál a szűrés eredménye csak a hajlam erősségéről tájékoztat adott betegségre.
Én azt mondom, ha egy tenyésztő minden a fajtánál fontos dologra szűret legjobb tudása szerint, az eredményeket nem söpri a szőnyeg alá (mert jaj, akkor ki vesz tőle kutyát, ki fog nála fedeztetni stb.), hanem felvállalja, és ennek maximális tudatában választ adott kutyához olyan párt, amivel minimalizálja a beteg utódok születését (nem pedig valami homályos, de hangoztatott "jövőbeni terv" érdekében le se xarja, és összetesz genetikailag érintettet hordozóval, ráadásul egyazon vérvonalon belül),
akkor az egy megfelelő tenyésztő.
A fentiekből persze kiviláglik, hogy igen, az ember tenyésztőnél is megszívhatja. De kérdem én: a szaporító megtesz bármit annak érdekében, hogy megfelelő párt találjon az elletni kívánt kutyájának? Megtesz-e mindent - mert ez utóbbi a tenyésztőkre legalább jellemző - hogy az anyakutya és az alom is a lehető legjobb táplálást, orvosi ellátást, kölykök a legjobb szocializációt kapják, hogy a velük hozott ilyen vagy olyan genetikai adottságokkal a legjobban startoljanak az életben? Ha gond van a szaporítótól vett kutyával, vissza lehet-e követni, ki lehet-e nyomozni, hogy hasonló gond volt-e már a rokonságban, és azt mivel kezelték, milyen volt a kimenetele? Szaporítótól vett kölyöknél lehet-e bármit előre tudni, hogy esetleg genetikai hajlam van a vérvonalban x betegségre?
Ezeken el lehet gondolkozni.
Sajnos az sem mindegy milyen tenyésztőtől van a kutya,mert tenyésztő és tenyésztő között is vannak különbségek.
Viszont tény,hogy a szaporítós kutya mind külsőre,jellemre,egészségügyileg és idegrendszerileg is lutri!!
Tenyésztőknél kevesebb az esély,persze mivel senki sem egyforma köztük lehetnek olyanok akik leszarják milyen kutyákat párosítanak.
Pl: ismerek egy nagytestű kutyát(törzskönyves,külföldi) akinek az idegrendszere full szar, én még olyan idióta kutyát nem láttam,de tényleg.Hiába a kutyasuli semmit nem javul,sajnos olyan gazdákhoz is került akik nem tudják megfelelően kezelni.Erős kezű gazdira lenne szüksége azzal szerintem sokat lehetne a kutyán javítani.De ilyen engedékeny gazdákkal borzasztó.Tényleg kiszámíthatatlan,oda megy hozzád szépen mintha ismerkedne,erre megsimogatod és oda kap.Egy kb 45 kg-os kutyáról beszélek.Szóval nem veszélytelen.Mert egy yorkinál azt mondom jó nagy sérülést úgy sem okoz.
Német juhász show vonala meg tönkre van menve ott külsőre mennek sajnos.
Egy munkavonalú német jucival nincs gond általában.
Show vonalnál igen.
Bár mint írtam minden tenyésztő más.
Ha vki szeretne egy fajtát nem elég a kennelek oldalát lapozgatni.Érdeklődni kell,utána nézni,hogy onnan milyen kutyák kerültek ki. Ha több problémás egyed volt ott akkor nem vennék.
Persze még a legtökéletesebb tenyésztőnél aki tényleg mindenre oda figyel nála is becsúszhat vmi hiszen gének,örökletes dolgok azért egy része kiszámíthatatlan.
De ha a szülők le vannak szűrve akkor nem kéne,hogy gond legyen.Pl ha mindkét ük szülő , szülő diszplázia mentes akkor a kölykök is azok lesznek. De ha a tenyésztő egyszer is használt dp-s kutyát akkor kiütközhet xy alomban is.
Én tuti tenyésztőtől fogok venni egy adott fajtát,amit nagyon szeretnék.Szerencsére egyik ismerősöm tenyésztette is régen és nagyon benne van a kutyás világba így az ő segítségével fogok kölyköt venni az fix!!
Én a saját tapasztalataimat tudom csak leírni. Vannak a "menő" fajták, vagyis az úgymond mindenkinek jó lesz fajta. Német juhász, Labrador, Golden, Éssatöbbi, nem írok regényt. Na, ezeket a fajtákat már annyira túltenyésztik, tök mindegy, hogy hányféle szűrés van, még is lehet gikszer a rendszerben. Én is ismerek sok beteg tenyésztős kutyát. Itt jópár hónapot rá kell szánni, hogy jó kennelt válasszunk. Ha választunk is, én azt javaslom, hogy munkavonalú kutyát vegyünk.
Szaporító lényegében az, akinek a pénz számít, nem a kutya.
De tenyésztők között is nagy különbségek vannak egyébként. Például a mi előző kutyánk tenyésztője úgy pároztatta a kutyáit, hogy minél messzebbről (mármint nem ország szerint messzebbről, hanem messzebb ősöktől) származó kutyával. Hogy biztosan ne legyen beteg. És szerintem ez is számít.
Például amilyen kutyát szeretnék, én magyarországon nem találtam olyan szép kutyákat, mint csehországban. Bár még van kb. 14 évem, hogy kutyát vegyek, mert van 2 most:D
A német juhászt, illetve a küllem vonalú német juhászt kár említeni. Az egy kihalásra ítélt, az emberi butaság miatt satnyává vált fajta. Ott jó idegrendszerű, egészséges egyedet nem fogsz találni, munkára pedig már teljesen alkalmatlanok. Akik ezzel a vonallal foglalkoznak, azokat nem is nevezném tenyésztőnek. Ugyan ez vonatkozik az angol és francia bulldogokra, mopszokra, egyes masztiffokra és még jó pár olyan fajtára, ami a kiállítások miatt tönkre tettek.
Viszont a munka vonalú fajtatiszta német juhászok között ha szétnézel valóban csak elszórva látsz egyedek között betegeset.
Köszönöm a válaszokat, valóban nem egyszerű a helyzet.
Annyit tennék hozzá, hogy bár a végeredmény ugyanaz, szaporító és szaporító között is van különbség.
Szaporít az is, aki a végsőkig kihasznál egy kutyát és semmi nem fontos neki csak a pénz, és szaporító az is, aki a tipikus "mert egyszer fialnia kell" részbe tartozik és bár tudatlan, a lehető legjobb szándék vezérli.
Úgy gondolom, hogy a szemétláda pénzéhes görényeken nem nagyon lehet segíteni, de a jószándékú tudatlanokat egy kis felvilágosítással azért helyes mederbe lehet terelni, szerencsére ismerek ilyet is párat.
Viszont tény, hogy a nem tudás nem mentség, ugyanolyan hibát követnek el, de számomra akkor sem mindegy a motiváció.
Igazad van, sokszor lehet felvilágosítást adni a szaporítóknak..sajnos falun lakok, itt mindenki szaporítónak számít, az ivartalanítást még hírből sem hallották, és ugye mondanom sem kell, hogy ha megszül egy szuka, akkor mit csinálnak a kölykökkel...macskáknál, kutyáknál is.. És sajnos ez a 45-100 év közöttiekre vonatkozik, talán a fiatalabbaknak már van egy kis esze...és mondhatsz nekik bármit, lenéznek, nem foglalkoznak veled, nem vesznek komolyan :(
Borsod, úgyhogy hiába hívnám ki az állatvédőket minden egyes emberhez, semmit nem tudnának kezdeni velük. Ha pedig elkobozzák az állatot, akkor úgy is altatás vár rá..de itt még ennyi se lenne. Kevés az igazi állatvédő, és nagyon sok a megmentésre váró kutya. Bull-típusúakról meg inkább már nem is mondok semmit, hogy milyen szörnyű helyzet van itt..
Amúgy német juhászban szerintem van jó tenyésztő, munka vonalú, most ez reklámnak számít, de szoktam olvasni/nézegetni facebookon a Lobo Connor naplóját, ő is német juhász, és szerintem egész jó kennelből származik, a kutyán is látszik, hogy egészséges, legalábbis amit külsőre meg lehet állapítani. De nehéz ezekből a fajtákból jót találni.
Ismerősöm labradort vett, elég drágán, és 4x műtötték a lábát, pedig még csak 2 éves!! :(
Még szerencse, hogy van félretett pénzük...:( Szerintem már benne van 1-2 millcsiben a kutya, kajával, meg mindennel együtt..
Igen, bennem is pont ezért merült fel ez a téma, mert mi a kutyasuli kapcsán elég sok kutyással értekezünk, a menhelyesektől a szaporítókon keresztül a tenyésztőkig. És a napokban beszéltem egy csajjal, 4 fajtatiszta labija van, különböző kennelekből, mindegyiknek csont, ízület, gerinc, és agy (!!!) problémája van :( rakat műtéten vannak túl, gyógyszert szednek, spec. tápokat esznek.
Volt olyan kutyája, akit 2 évesen elpusztult valami örökletes betegség miatt.
Az a baj, hogy minél több ilyet hall az ember, annál nehezebb azzal érvelni, hogy a szaporítás nem jó, mert ki tudja, mi lehet. Mert gyakorlatilag most már egyre jobban az a helyzet, hogy ha kifizeti az ember a tenyésztett kutyáért akár a több százezret, akkor sincs garancia arra, hogy nem lesz gond.
A mi németjuhászaink is még a tudatlan korszakunkból származnak és anno akartunk is kiskutyákat. Azóta erősen megváltozott a véleményünk és mindkettő ivartalanítva lett, pont emiatt. Ha újra kellene kutyát vennem, csak munkavonalú németjucit vennék :)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!