Miért ilyen a kiskutya, ez normális, bővebben lent?
Kaptam egy 8 hetes kiskutyát, próbálom nevelni és sétáltatni hámmal, elég kevés sikerrel.
Nevelésénél: mondom neki nem szabad stb.. ő azért is azt csinálja amihez kedve van, folyton nyüszít.
Kiviszem az utcára sétálni, rárakom a hámot ő próbál belőle kibújni.
Elindulunk a sétára,de nem sétál hanem megáll leül és húzni kell, akkor lép 1-et 2-őt majd újra leül és próbálja magát kihúzni a hámból, ha leveszem a hámot róla elindul a kapufele és nyüszít, úgy csinálok mintha ügyet sem vetnék rá d, de képes lenne egész nap ott nyüszíteni, addig míg végül kinyitom a kapu és bejön az udvarra aztán pedig az udvaron otthagy elkezd futkározni, oda sem jön hozzám nevére nem hallgat mikor hívom vagy fütyülök neki. Szerintetek ez normális, mit tegyek?
Tisztázzunk pár dolgot :)
1) A kutya nem tud magyarul. Te hiába mondogatod neki, hogy "nem", ha nem tanítod meg neki ennek a szónak a jelentését. Mondd neki, hogy "nem", aztán hagyasd vele abba, amit éppen csinál, így lesz számára jelentése ennek a szónak.
2) A hámot felejtsd el, ha jól nevelt és egészséges kutyát akarsz. Vegyél egy sima 1,2 m-es pórázt meg egy szövet vagy bőr nyakörvet, azzal tudod leghatékonyabban irányítani.
3) A kutyád kölyök. Nem lesz jól nevelt még legalább fél évig, és utána is csak akkor, ha sikerül jól nevelned, de ahhoz meg ugye kell némileg érteni hozzá, ha már ösztönből nem megy. Ha megvannak az oltásai, vidd kutyaoviba, ahol megtanítanak bánni vele :)
4) Ha ő próbál kibújni a hámból, erre te leveszed, ne csodálkozz, ha sosem fogja elviselni magán. Kényelmes neki, nem lóg, nem szoros, nem zavarja a mozgásban? Ha igen, akkor tojd le, hogy mit akar, ne vedd le róla, csak akkor, amikor nem hisztizik miatta.
5) Ha a kutyád nem szeret sétálni, akkor végképp menjetek kutyaoviba, mert súlyos bizonytalanságra utal, ha egy kölyökkutya nem kíváncsi a világra.
6) Már csak azért is menjetek oviba, mert ha egy nyolc hetes kölyökhöz nem tudsz olyan lelkesen szólni, hogy odafigyeljen rád, akkor bőven van még mit tanulnod. Hacsak nem szeretnéd, hogy egész életedben szarjon a fejedre, ugye.
"A hámot felejtsd el, ha jól nevelt és egészséges kutyát akarsz."
Ezt kifejtenéd? (Én mindig nyakörvet használtam, de azt hittem a hám jobb)
8 hetes a kutya! Komolyan, mintha egy másfél éves kisbabától várnád el mindezt! Csak pár napja lehet nálad, először hagyd, hogy megszokjon téged és az új helyét! Majd ha a kertben már be tudod hívni és tudod pórázon vezetni akkor menjetek az utcára.
Hány oltást kapott meg eddig? Csak a 3. oltás után, mikor már védett lesz a betegségektől lenne szabad utcára kivinni, ez normál esetben 10-11 hetes korban van.
És ne rángasd, ne húzd, ne magyarázz neki! Ezt ugyanis nem érti! Először tanítsd meg neki, hogy mit szeretnél. Mindenképp ajánlom, hogy amint lehet, kezdj el vele kutyasuliba járni, hogy megtanuld, hogyan is kell kommunikálni egy kutyával, hogy kell tanítani, szabályokat bevezetni.
A hámot eredetileg arra találták ki, hogy a kutya kényelmesen tudjon belefeszülni, húzni (ezért is használják sok sportban, amikor a kutyának tényleg húznia kell, illetve amikor csak a testét akarják visszatartani, de nem akarnak elvenni a lelkesedéséből, pl. őrző-védőnél). Innentől kezdve nevelésre abszolút alkalmatlan eszköz. Amelyik kutyát hámmal meg lehet nevelni, azt vélhetően mindenféle eszköz nélkül is lehetne, mert tök együttműködő jó arc állat, és/vagy a gazda van annyira erélyes, hogy tökmindegy, mit rak a kutyára, működni fog.
Plusz a nem megfelelő hám hülyén terheli a kutya lábát, úgyhogy ha úgy húz benne sokat a kutya, vagy annál fogva van emelgetve, akkor extrém esetben egészségkárosodást is okozhat (bár erről amúgy nem vagyok teljesen meggyőződve, csak hallottam és látok benne rációt, úgyhogy inkább mondom, minthogy később abból legyen gond, hogy nem tudta a gazda, hogy óvatosan kell vele bánni).
Igen, ez nagyjából normális viselkedés, amit leírsz.
8 hetesen még utcára ne vidd, míg legalább 3 oltása nincs meg. Először az udvaron tanítgasd. Tedd rá a nyakörvet (hám szerintem nem jó erre a célra), és hagyd rajta. Majd tedd rá a pórázt is, és ne húzd, ne rángasd, hanem kedvesen hívogasd, csalogasd. Ha jön, akkor dicsérd, jutalmazd.
Türelem kell ahhoz is, hogy egy kutya megtanuljon pórázon sétálni, nem úgy születik, hogy tud magától!
A nevét szintén meg kell tanulnia, persze, hogy még nem hallgat rá. Majd ha sokat hallotta, hogy pl. "Buksi, gyere", meg fogja tanulni, hogy neki szól.
Ilyen kicsi korban főleg pozitív megerősítéssel nevelgesd. Ha hívod, kedves hangon, és guggolj le. Ha hozzád szalad, mindig jó élmény érje, hogy mindig szívesen menjen oda hozzád.
Ha olyat csinál, amit nem szabadna, akkor úgy tiltsd neki, hogy a mérges, mély hangú tiltószóval egy időben fizikailag is hagyasd abba vele a tevékenységet.
Ha megvannak az oltásai, kutyaovit javaslok.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!