Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » Törzskönyv haszna?

Törzskönyv haszna?

Figyelt kérdés
2015. júl. 20. 16:30
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
79%
A törzskönyv bizonyítja hogy a kutyus garantáltan fajtatiszta, és nincsenek más fajta kutyái a felmenői között. Illetve kiállításokhoz kötelező. Csak az a kutya számít fajtatisztának amelyik rendelkezik törzskönyvvel. Fajtatiszta kutyus vásárlása esetén ez nem opció, hanem jár.
2015. júl. 20. 16:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 anonim ***** válasza:
72%

ez aztán egy nagyon részletes kérdés.

igazából nagy haszna nincsen egy magánembernek, de legalább tudod,hogy a kutyus fajtiszta,hogy milyenek a szülei stb. nem olyan zsákbamacska mint amikor jófogásról veszel egy kutyát és ki tudja milyen fajta volt az apja, anyja.

tenyésztőtől azért is jó vásárolni, mert később zaklathatod a gondjaiddal, szóval egy lelkiismeretes tenyésztőt hívhatsz ha bármi baj van az ebbel, tud tanácsot adni is. (de persze komoly baj esetén állatorvos.)

én őszintén szólva vagy tenyésztőtől vennék kutyát, vagy befogadnám egy menhelyről a legrégebb óta ottlévő kutyát. magánembertől szerintem ne vegyél, tedd jobb helyre azt a pénzt, vagy rakj hozzá és vegyél tenyésztőtől. de olyan helyről meg főleg ne vegyél ahol oltás,féreghajtás,chip nincsen pedig már korban van az eb

2015. júl. 20. 16:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 sippara ***** válasza:
72%
Bizonyítja a kutya fajtatisztaságát (közvetetten az öröklődő fajtabetegségektől való mentességét is),rögzíti a felmenőket. Már ha hobbi gazda szempontjából nézzük. Megint másra "használja" egy tenyésztő, egy sportoló, vagy egy olyan gazdi, akinek bármilyen célja van a kutyával.
2015. júl. 20. 16:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 anonim ***** válasza:
6%
Hát ma simán meg tudják oldani, hogy elpusztul egy törzskönyves kutya, és a törzskönyvét meg megkapja egy másik. Senki meg nem mondja, sőt, nem is kérdezi senki. Már nem egy ilyet láttam. Nem véletlenül hangsúlyozzák olykor pozitívumként alomhirdetésekben, hogy "a kölykök szülei tényleg azok, akik a törzskönyvben szerepelnek". Merthogy ez nem magától értetődő, legalábbis Magyarországon.
2015. júl. 20. 16:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 anonim ***** válasza:
100%
Pont annyira hasznos, mint az embereknél a születési anyakönyvi kivonat. Illetve annál hasznosabb, mert az emberek származásáról viszonylag ritkán hazudnak, kiskutyák származásáról viszont annál gyakrabban. Ha semmi sem lenne, amivel igazolni lehet a származást, akkor mindenki a saját érdekei szerint hazudhatna, mint ahogy a törzskönyv nélküli kutyák esetében sajnos gyakran meg is teszik. Illetve van még egy haszna a törzskönyvezésnek: a nyilvántartás segít a fajtajellegek fenntartásában, javításában és az öröklött tulajdonságok alakításában. Utóbbi persze főként a szakemberek (tenyésztők, versenyzők, a kutyákkal dolgozó emberek) számára hasznos, de csak akkor, ha a fajtatiszta kutyák közül mindegyiket (a hobbi kutyákat is) törzskönyvezik és nem csak azokat, akiket munkára vagy továbbtenyésztésre szánnak. Na meg a hobbi kutyásoknak is fontos kellene legyen, hogy tényleg azt kapják, amire számítanak, nem csak egy "olcsó kínai koppintást".
2015. júl. 20. 16:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 anonim ***** válasza:
100%
A kérdéshez hasonlóan és is szószátyáran válaszolnék: van.
2015. júl. 20. 17:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 anonim ***** válasza:
86%

Garancia arra, hogy a kutyád szülei is fajtatiszták voltak. Tenyészszemlén engedélyezték a tenyésztésbe vonást, és orvosi vizsgálaton estek át, tehát nincs örökletes betegségük.

Egy "drága" kutyánál nem a törzskönyv kerül sokba, annak a kiváltása 5-6 ezer forint. Te azt fizeted meg, hogy a tenyésztő "minőségi" kutyákat tart, megfelelően ellátja, a kölyköknek is mindent megad. A legtöbb tenyésztő a szülőket kiállításra is viszi.

Annak idején úgy gondoltam, hogy a kiállítás egy úri szórakozás, de ma már tudom, hogy ennél sokkal több. Ha van egy szép kutyád, aki sorra nyeri az elismeréseket, az azt jelenti, hogy a fajtájának egy kiemelkedő megjelenésű példánya. Minél több címe van egy kutyának, nyilván annál drágábbak a kölykök.


Vehetsz 20 ezer forintért is jófogásról kutyát, ha szerencséd van, talán hasonlítani fog a fajtára, rossz esetben egy valamilyen keveréket kapsz, és az első hónapokban, években annyi pénzt hagysz az állatorvosnál, amennyiért már egy gyönyörű kutyát kaptál volna tenyésztőtől.


Ezen nem szabad spórolni, hiszen 10-15 évre lesz a társad a kutya. Ha mégis spórolni akarsz, akkor keresd fel a fajtamentőket, vagy fogadj örökbe, de ne támogasd a szaporítókat azzal, hogy törzskönyv nélküli kutyát veszel.

2015. júl. 20. 19:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 anonim ***** válasza:
100%

Ahogy írták, csak a tk-es kutyák számítanak fajtatisztának. Emellett mivel csak a tk-el tudod, hogy valóban azok a szülők, akiket mond a tenyésztő, így azt is tudod, hogy a kutyád örökölt-e betegségeket -persze ha a felmenőket szűrték betegségekre, de egy tenyésztőnél ez alap- és milyen idegrendszer, ösztönök, tulajdonságok várhatóak.

Kiállításra, sok sportra, munkára pedig kötelező a tk.

2015. júl. 20. 21:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 anonim ***** válasza:
100%

4-esnek: ma már a tk kiállításakor rágépelik a chip számát. Hogyan kaphatná meg a tk-et egy másik kutya?

Hacsak a chipet ki nem operálják belőle, de nem hiszem, hogy egy állatorvos belemenne ilyen csalásba, hogy a használt chipet beülteti egy másik kutyába.

A tk nélküli kutyák meg csak fajta jellegűnek minősülnek.

2015. júl. 21. 07:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 anonim ***** válasza:

4-es vagyok.

Nos, épp ezen az oldalon írta egyszer valaki -- igaz, már régebben, talán tavaly v. tavalyelőtt --, hogy német juhász tenyészkanjával volt valami probléma (termékenyítési gondok, vagy betegség, vagy el is pusztult, már nem emlékszem), így egy másik, törzskönyv nélküli, így vizsgákkal, eredményekkel sem rendelkező, viszont a fajta vonásait szépen mutató kannal fedeztetett helyette, de az ő törzskönyvét használta hozzá. Mégpedig simán. Az ilyet nem ellenőrzik (ugyan melyik átlagvevő fizetné ki a DNS-vizsgálat költségeit?), esélye nincs lebukni, és akkor se történik semmi. Vagy ti ezt hogyan szűrnétek ki?

Mellesleg nemrégiben írtak arról "A Kutya" szaklapban is, hogy a mai kutyafajták genetikai vizsgálata (tk-s állomány) felfedte, hogy bizony nagy arányban vannak még a kiállításgyőztes tenyészkutyák nem túl távoli (4-5 generációs) felmenői között is idegen fajtájú vagy nem fajtatiszta kutyák.

2015. júl. 21. 12:37
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!