Nagyon korai? Nagyon fiatal? (kifejtés lent)
Nekem csak macskáról van tapasztalatom. Őket 8 hetesen kellene elválasztani, de én már 4 hetesen elhoztam ezt a kiscicát. Ez azért volt probléma, mert így az anyja mellett nem tudott megfelelően szocializálódni: egész életében nyűgös, harapós volt, a másik macskánkkal agresszív. Nagyon nehéz volt vele megtalálni a hangot.
A másik macskánk 9 hetesen került hozzánk. Pillanatok alatt megtanulta a "házirendet" (azt a két szabályt, ami itt van), alkalmazkodó, kedves, sosem csinál semmi rosszat.
Nem tudom, hogy a viselkedésüknek köze van-e ahhoz, hogy mikor hagyták el az anyjukat, de én legközelebb is kivárom majd a 8 hetet. MOndom, nem annyira a kaja, hanem a későbbi viselkedése miatt fontos.
Persze gőzöm sincs, hogy kutyákra is érvényes-e ez a megállapítás. Szerintem igen.
Az eszemmel tudom, hogy a legjobb elválasztási kor a 8 hetes, DE! az eddigi tapasztalatom azt mutatja, hogy a 6 hetesen elhozott kiskutyák sokkal ragaszkodóbbak, kevesebbet rosszalkodnak. A szobakutyánál hamarabb szobatiszta lesz. Most nem egy városi panelos kutyáról beszélek, hanem akiket már az első pillanatban ki lehet vinni egy idegen állatoktól mentes zárt udvarra.
A 8 hetes esetleg egészségesebb, hisz tovább szopik, ellenállóbb lesz a betegségekkel szemben amíg meg nem erősödik, a kutyákkal való szocializálódása fejlettebb. A 6 hetes viszont hamarabb szokik az emberhez, ezért kezelhetőbb kölyökorban és ha megfelelő körülményeket teremt a gazdi semmi hátrány nem érheti a korábbi elválasztásból adodóan.
én úgy tudom, hogy 8 hetesen szokás.
nem lesz belőle baj gondolom, de azért jobb a kutyuknak, ha még maradhatnak egy picit az anyukájukkal. ha tudod még tartsd őket vele a 8. hétig
9:26-os vagyok.
Mivel már nem vagyok mai csirke, nagyon sok kutyám volt az elmúlt több, mint 30 év alatt. Jelenleg is 3 van. Hoztam el (kényszerből)kiskutyát 5 hetesen, hoztam 6 hetesen, 8-9 hetesen és 4 hónaposan is. A legjobb, legengedelmesebb, legkezelhetőbb, legragaszkodóbb kutyáim azok voltak akiket 6 hetesen hoztam el. Nem félősek, és nem betegesek és az idegen kutyákkal sincs semmi bajuk, csak megfelelő nevelés kérdése. Most viszont van egy 5 hónapos szobakutyusom, akit 8 hetesen hoztam el... hát mit mondjak? 30 éves kutyás tapasztalat ellenére néha elbőgöm magam, mert csak nagyon nehézkesen haladunk a "tanulással"
Szia!
Került már hozzám 6 hetesen is én 8-9 hetesen is kiskutya. Viselkedésbeli különbséget nem nagyon vettem észre. Azzal nem érek, hogy egy 6 hetes kiskutya ragaszkodóbb lenne vagy könnyebben az emberhez szoktatható mint egy 8 hetes. Szerintem ez a két hét nem jelent ennyi. Inkább a táplálás miatt fontos. Mert egy 6 hetes kutyuska már azért eszik szilárdat is, kóstolgat, de ilyenkor még az anyatej a főbb tápláléka. Viszont ha nagy az alom akkor táplálás szempontjából mindegy, hogy 6 vagy 8 hetesen hozod e el, mert 6 hetesen se jut neki elég tej ha sokan vannak. Szóval szerintem nem lesznek nagy gondok ha már most elhozod a kicsit.
Az első 12 hétben, de legintenzívebben az első nyolcban tanulja meg a kiskutya az "anyanyelvét" - azt, hogy hogy kell kutyákkal, kutyák közt viselkednie. Minél többet tölthet ebből az időből az anyja és a testvérei mellett, annál könnyebben "ért szót" később a többi kutyával. Többé-kevésbé be lehet pótolni a túl korai elválasztásból származó hátrányokat
(meg persze az se mindegy, hogy ahová viszik, ott vannak-e további kutyák, akiktől tanulhat), de azért ez is olyan, mint az anyatej: az eredeti a legtutibb.
A 8-10 hetes korig tartó korszakot szenzibilis korszaknak nevezik. Mint ahogy neve is utal rá, ilyenkor nagyon érzékeny a kutya az ingerekre (ezért is lesz talán ragaszkodóbb, bár ez nem feltétlen igaz). Nagyon fontos korszaka ez a kutyának, olyan dolgokat tanul meg az anyjától, a testvéreitől, amik egy életre befolyást gyakorolnak. Vannak kutyák, akiket nem visel meg a korábbi elválasztás, de az, hogy egy kiskutya mennyire behódoló vagy mennyire domináns, egyedtől is függ. Az, hogy még rájárhat az anyja emlőjére szopni, az immunrendszerének is jót tesz, bár sok szuka hét hetes kortól már elzavarja a kölyköt az emlőjétől. A szocializáció és viselkedésminták eltanulása szempontjából ez egy kritikus korszak, nekem az a véleményem, inkább később, mint előbb hozzuk el a kiskutyát. Neki jobb, ha az alomban marad, csak az emberek türelmetlenek, vagy a leendő gazdi vagy a "tenyésztő", anyagi okokból. És azért tettem idézőjelbe, mert komoly tenyésztők - pont a szenzibilitás miatt - nem adják oda a kölyköt 8 hetes kora előtt.
Persze a félősség, dominancia, ragaszkodás tekintetében lehetnek kivételek, de ebből a szempontból szerintem nem a leválasztás a fontos, hanem a kutyát addig ért ingerek és az alomban a rangsorban betöltött hely, ill. az egyed saját, még kibontakozó személyisége.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!