A magyar fajták nem érdemelnek jó gazdit? Miért van az, hogy aki magyar fajtát választ, azzal szemben elnézőbbek, még ha nem is tartja jól a kutyáját?
Nekem is mudim van. Mondjuk mi ha megyünk, akkor ilyen "ah, de gyönyörűek" sóhajtások kísérnek minket, szóval nekem a megítélésünkkel nincs gondom.
Szerintem az is baj, hogy - legalábbis a mudis - közösség elég... furcsa. Mondjuk a mudi egy külön történet, mert elég nagy szr van a fajta tenyésztésében... minden esetre itt ugye úgy van, hogy ha egy mudis fórumra valaki beteszi a nyilvánvalóan szaporított kiskutya képét, akkor mindenki el van ájulva, és senki sem ítéli el ezeket az embereket, és nincs egy összetartó közösség, ami kirekesztené őket. Meg ha a többi magyar fajtánál is annyira tájékozottak az emberek, mint itt, akkor az elég gáz... Az is elég nagy baj, hogy valamiért a mudi tenyésztőknek egy nem elhanyagolható része nem érzi, hogy a standardhoz kellene tartani magát, amire pedig egy csomó másik fajta képviselője képes, de itt, itt van egy csomó meg nem értett zseni. De szerintem a többi magyar fajtánál nincsenek ekkora gondok.
Szerintem mondjuk a szaporítás szempontjából az nem akkora baj, hogy a magyar fajták olcsóak, mert akkor elvileg pont a szaporítókra kisebb keresletnek kellene lennie. De az is igaz, hogy az olcsóság miatt, meg amiatt, hogy az egész tenyésztési procedúra olcsóbb, és a kiállításokon való szereplés is az, a fajtaújító vénával rendelkezők könnyebben kezdhetik meg ámokfutásukat. Ráadásul az olcsó kutyát kevésbé becsüli meg sok ember, könnyebben leadja, stb.
Nyilván egyébként szeretnék a magyar fajtákat népszerűsíteni azzal, hogy olcsóbb a kutya, és egy csomó egyéb költség is (kiállítás mondjuk), mert pl kiállításon tényleg nagyon kevés kutya van.
Kicsit zavaros lett, nehéz napom volt, de azért remélem, érthető voltam.
Azért talán ennyire nem általánosan rossz a helyzet. Egyszer érdeklődtem itt a mudiról - nagyon sok segítséget kaptam és nagyon-nagyon sok intelmet, hogy milyen feltételek esetén javasolt a fajta. Talán egy válaszadó volt, akit nem érdekelt, hogy milyen életmódot szánnék a kutyának, csak minden egyéb infó helyett közölte, hogy milyen szép dolog, hogy magyar fajta iránt érdeklődöm, de a túlnyomó többség abszolút korrekt volt és semmivel sem engedékenyebb, mint más kérdéseknél/fajtáknál.
Kérdező, utolsó kommentedhez fűzném hozzá: vizslából pl. nagyon sok van, mégis úton-útfélen szaporítják. Aztán csodálkoznak, hogy a kutya labilis, lövésfélős, stb. és gyakorlatilag semmiben nem mutatja a fajta jellemzőit. :(
Én ugyanúgy elítélem ezeket, mint ha külföldi fajtával teszi. Azt azért hozzátenném, hogy vannak olyan "tenyésztők", akiknek fogalmuk sincs a fajtákról és úgy tenyészik, ráadásul csalnak össze-vissza, de adnak TK-t és vannak olyan "szaporítók", akik nem adnak TK-t, mégis sokkal inkább szem előtt tartják a fajta érdekeit, csupán nem értenek egyet a fajtagondozó szervezettel. Az Akiteki által emlegetett magyar agár pl. ilyen helyzetben volt, sok küllemagár TK-s kennelekben lett gyártva, de közük nem sok volt az agárhoz, míg voltak olyan vadászkennelek, akiket nem érdekelt a küllemverseny, csakis a munkára alkalmas kutya, de nem adtak TK-t. Igazából egyik se jó, de ha már a fajtát nézzük, inkább az utóbbi.
Most viszont talán jó irányba fog változni a helyzet, hogy a vadászvonalat preferáló szervezet lett a fajtagondozó, a MEOE pedig megszűnt ilyen formában létezni.
Itt sem egészen így van. De mivel tényleg magyar fajtáról beszélünk ezért van egy nagy különbség a többi kutya és a magyarok között.
Igazi mudit tudsz venni tanya mellől parasztbácsitól, tényleg mudi lesz, de tk-t biztos nem fogsz hozzá kapni az is biztos(bár 1-2 kívétel van)
És itt nem az észnélküli szaporításról beszélek, mert itt még komolyabb szelekció van pl mint a tenyésztőknél, mert ha nem dolgozik a kutya úgy ahogy kéne vagy nem olyan az idegrendszere akkor a mai napig agyonütik őket. Pulira Sinkára komondorra kuvaszra ez mindmind igaz (a vizslázás kicsit megváltozott ha jól tudom)
A másik nehézség egy ilyen fajtánál pl az hogy nyílt a törzskönyvezése.. tehát maga a tk se mond sokat 1-2 esetben :)
Az meg hogy hányan ismerik fel? Rettentő kevesen. A kedvenc kérdésem a múltkor volt egy borderes gazdival. Érdeklődtem hogy honnan van a kutyája beszéltünk beszéltünk és egyszer csak megkérdezte hogy és az enyém honnan van az illatosról ? :D
És nekem úgy tűnik hogy ez a gyakoribb szomorú de külföldi fajtákat (még a ritkábbak közül is) előbb felismerik.
Amúgy a tenyésztők nekem úgy tűnt hogy megválogatják a gazdikat. Pl az én kis szőrgolyóm úgy került hozzám hogy az eredeti gazdit visszamondta a tenyésztő mert nem találta alkalmasnak egy valami elszólás miatt.. De nem egy ilyenről hallottam már.
Akiteki. Az a baj, hogy te egy begyepesedett, frusztrált és dilettáns emberke vagy ezen a téren, ráadásul hazudsz mint a vízfolyás. :)
Valóban vannak orvvadászok, akik agármixeket használnak. Többnyire grey+mag.
Vannak küllemagarak, akármennyire is nevetségesnek találod az elnevezést. Egy részük szintén mix, ami a 90-es évek doberman és német dog fajtába történő bekeverésének tudható be. Olyan lapos mellkasok, dogos fejformák, erős stop és lógó szájszél, ami nemhogy a magyar, de semelyik agárnál nincs. És a legfontosabb, hogy nulla űzőösztönnel rendelkeznek.
Hozzátartozik a dologhoz, hogy vannak olyan agarak, nem is kevés, amelyek szerencsére nem ilyenek. Küllemversenyen és a pályán, de akár még vadászaton is megállják a helyüket. És azokat az agarakat senki nem cikizi.
A magyar kutyafajták munkakutya fajták, ezért bár alkalmazkodni kell a XXI. századi követelményekhez, meg kell tudni tartaniuk azokat a jellemvonásokat, amelyek ezeket a kutyákat jellemezték több száz és ezer éve. Milyen puli már az, amelyik megijed a birkától? Milyen komondor az, amelyik elszalad a betörő elől? Milyen agár az, amelyik ha macskát lát, még csak izgalomba sem jön? És lehetne folytatni. A küllemnél pedig... nagyon is fontos, hogy meglegyen a küllem, de másodlagos belső fajtajelleggel kapcsolatban. Sajnos a küllemtenyésztők nagy része csak a küllemre megy. Ez a nem kutyafajtáknál sem vezet jóra, hiszen az ideggyenge egyedek nem kerülnek kiszűrésre, ha a kutya küllemileg bajnok. És szépen tovább szaporítják. Te nem a fajtát nézed, hanem minden egyes hozzászólásossal saját magad ásod még jobban el. A hozzá nem értésedet az is bizonyítja, hogy agarat őrző-védőztetsz. Gratulálok a sikeres IPO vizsgákhoz. Egy agárnak ez életidegen, belekényszerítetted egy olyan dologba, ami után kezelhetetlenné is vált emberek közelében.
A fajtagondozó szervezet majd megoldja a problémákat. Egyre több olyan TK-s agár lesz, amelyik mind a vadászaton, mind a pályán, mind a küllemversenyeken helyt állnak. Jó irányba mozdult el a dolog azzal, hogy a MEOE kezéből kikerült a dolog.
Te pedig a frusztrációdat vezesd le máshol. Pasizz be.
Ma 08:40-es: ma már nagyon kevés az olyan mudi, amit parasztbácsitól lehet beszerezni, és érdemes B törzskönyvbe venni. Sok tenyésztő szerint már inkább érdemes lenne zárni a törzskönyvet.
A mudinál pl az a baj, hogy olyan törzskönyves szaporítókat is tökre elfogadnak, akik szemmel láthatóan keverék kölykök képeivel villognak.
Nagyon megnehezíti a dolgokat a testvérfajtánk, a horvát juhászkutya. Sokan összekeverik a dolgokat, és horvátosabb mudikat tenyésztenek (lsd németjuhászosabb fejforma, nagyon hosszú göndör szőr, sörény; [link] - ezen a linken lévő cikket minden mudisnak el kéne olvasni).
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!