Lehet-e gyerek az Agility-ben felvezető?
Látszik hogy nem vagy jártas agilityben!
Szóval! Álltalában a gazdi a saját kutyájával agilityzik hisz ez a sport a kapcsolatról szól! Neked kell irányítanod és nem másnak! Viszont nem szabad kis korban elkezdeni a kutyával mert nem tesz jót neki! Persze a földre tett rudakkal lehet vele gyakorolni!
Van egy adott pálya, ami általában 12- 20 akadályból áll. Ez ismeretlen pálya, a helyszínen a pályabejárás alkalmával rögzítik a felvezetők, hogy melyik akadály melyik után jön. Ezen a pályán a kutyának minél rövidebb idő alatt, minél kevesebb hibával kell végig mennie. A hibák az eredménybe jobban beleszámítanak mint az idő, hangsúlyozom, az agility ügyességi nem gyorsasági verseny! A legfontosabb szempont viszont az, hogy kutya és gazdája jól érezze magát a pályán futva, eredménytől függetlenül. A versenyeken minden 18 hónaposnál idősebb kutya részt vehet, fajtatiszta és keverék egyaránt.
Az agilityben 3 méretosztályt különböztetünk meg, a kutya marmagasságától függően:
S- small (mini): 35 cm-nél kisebb mar magasság
M- medium (midi): 35-42,99 cm mar magasság között
L-large (maxi): 43 cm-nél magasabb mar magasság
A verseny során 2 futamtípust különíthetünk el:
Agility: Az összes akadályt felhasználják.
Jumping: A zónás akadályok nem kerülnek bele a pályába.
(+Open agility/jumping: Az összes kategóriát összevonva nézik az eredményt. )
Kategóriák:
A hivatalos agility versenyeken a hibátlan futamokkal szinteket lehet lépni.
A1: A nem hivatalos kezdő kategória utáni szint az A1.
A2: 3 hibátlan A1 agility futam teljesítése kell hozzá
A3: 3 hibátlan, dobogós A2 agility futam teljesítése kell hozzá
Veterán: Ebben az osztályban csak azok a kutyák indulhatnak, akik betöltötték a 7. életévüket. Itt a kutyák egy mérettel kisebb akadályokon futnak.
Hobby: Általában a veterán és a hobbyt összevonják a versenyeken. Ebben a futamtípusban is egy mérettel kisebb akadályokon futhatnak a kutyák.
Hibapontok:
A versenyen két féle hibát néznek a bírók. Az 5 pontos hibákat és a megtagadásokat. Az 5 pontos hibákba tartoznak azok, amiket nem kell javítani, ilyen pl.: verő hiba, zóna hiba. A megtagadásos hibákat javítani kell, és ha 3 megtagadás összegyűlik, akkor kizárnak a versenyből. Ilyenek pl. ha a kutya túlszalad a következő akadály vonalán, ha rosszul megy bele a szlalomba, ha a kutya bedugja, majd kihúzza a fejét a kúszóból.
Véleményem szerint az agility a legcsodálatosabb sport arra, hogy kutya és gazdája a lehető legtökéletesebben értsék meg egymás kommunikációját minden téren, és egy igazán összekovácsolt csapatot alkothassanak, ami a hétköznapi életet is megkönnyíti mindkét fél számára. Emellett tökéletesen lemozgatja a kutyát fizikailag és szellemileg is egyaránt, így nem kell attól tartani, hogy otthon nekiállna unatkozni és rosszalkodni. J Ez persze a gazdára is igaz, hiszen a pályán való futás, koncentráció és a kutya irányítása nagyon jó a kellő testmozgás levezetésére.
Az én tanítási elveim legfontosabb szempontja a pozitív megerősítésen alapul. Fontos nekem, hogy a kutya akarja csinálni amit kérünk tőle, ne kényszerből tegye meg. Látható legyen az öröm és boldogság rajta miközben a gazdájával együtt dolgoznak. A fokozatosság a másik, amit nagyon szem előtt tartok. Úgy gondolom, hogy a sikerhez az alapok fokozatos felépítése szükséges. Mindemellett pedig egy igazán jó hangulatú, családias környezetű csapatot kívánok kialakítani, ahova mindenki örömmel jön el edzeni.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!