Hogyan zajlik a fül kupirozás? Altatásban, érzéstelenités vagy mit csinálnak? Aki látott már ilyen olyan válaszoljon.
ez nem az én véleményem, hanem a szomorú valóság...
nem a munkavégzés miatt sérülnek a kutyák, hanem magától az aktív életviteltől. futnak, jönnek-mennek egész nap, rengeteget mennek, a lobogó fül beakad-leszakad, valami megszúrja, viszket neki, megrázza és kész is a seb, amit lehetetlen meggyógyítani...
a régiek tudták nagyon jól, hogy mely fajtáknak melyik része van "útban". azt levágták és kész. néhány olyan fajta van, ahol a vágásnak egyéb oka volt, pl. babona (erdélyben a mai napig a fél fülét vágják le a kutyáknak), a többinek funkciója volt. a vadászkutyáknál a fül mindig is hosszú, lógó volt, mert vékony, nem érdús, nem olyan sérülékeny. a farkuk viszont igen, ezért azt vágták. a mi fajtánknál a fülek vaskosak, húsosak, nagyon könnyen sérülnek, ahogy a dogoknak is. ha egyszer erősebben megrázza a fejét már elpattanhat benne egy ér, heamatóma alakul ki, és baromi nehezen gyógyul, főleg, ha aktív munkakutya. a dogoknak annyira talán nem gáz, mert általában vitrinben tartott showkutyák, vagy kerti díszek, de egy munkára használt kutyánál életre szóló kellemetlenséget jelent.
az pedig valami kultúrfalu lehet, hogy csak egy-egy légy találja meg a kutyákat... vagy a kutyáknak van kicsi, könnyű füle/hosszú szőre, ami miatt egyébként sem veszélyeztetettek.
"Nem csinálunk semmit megelőzésre.Amint a legkisebb sebet vagy sérülést észleljük,azonnal bekenjük vastagon Betadinnal."
A betadintól ugyanúgy kicsípik a legyek, max. le lesz a seb fertőtlenítve.
"Nagyon sok dolgozó,csonkítatlan kutyát ismerek és nincs semmi bajuk."
Fajta tekintetében? Német juhászt?
Szerinted a német juhászt mióta csonkítják?Pl.dobermann,boxer,staff stb.
Haematóma volt a tacskóm fülén is,műteni is kellett.Micsoda rohadt szemetek voltunk,hogy a mentett tacskót nem csonkíttattuk mindjárt!
Csak épp annak van gyakorlati előnye:későbbi betegségek megelőzése(nem jó válasz erre,hogy a csonkítás is arra van,semmi nem bizonyítja,hogy a csonkítatlan fülű kutyák betegesebbek).És a már meglévő sok százezer kóbor kutya mellé az ivartalanított kutya nem termel újabbakat.
A csonkításpártiak miért nem tudnak vigyázni a kutyáikra ahelyett,hogy levágatnak a füléből?
Vannak olyan fajták, akiknél a farokkurtítás a farok eltörését előzi meg, melynek egyébként nem kisebb az esélye, mint mondjuk a hereráknak vagy a méhnyakráknak. Ugyanúgy nem bizonyítja tudtommal semmilyen komoly, hiteles tanulmány azt, hogy az ivartalanított kutyák tovább élnének, mint az ivaros társaik.
Én pedig teljesen értelmesnek tartom és el is hiszem azt a megállapítást, hogy pl a dobi, akinek a fülét mindig is vágták, a vágás megszüntetése miatt egészségügyi gondokkal küzdhet, hiszen a tenyésztése során soha nem szelektálódtak az érzékeny fülű egyedek, mert ezzel nem kellett foglalkozni.
Másik meg az hogy - mivel az állatorvos is ember - a kupírozásnál ha előfordul egy műhiba, az abban nyilvánul meg hogy nem lesznek szimmetrikusak vagy csúnyák lesznek a fülek.
Míg egy elrontott ivartalanítás, főként szukák esetében ha bennmarad egy darab az ivarszervből, okozhat súlyosabb bajokat, egyik barátunk szukája is ivartalanítva lett, a doki bennhagyott egy hormontermelő szövetdarabot, az dolgozott, termelte a hormont, a kutya álvemhes lett, és mivel a méhét úgy vették ki hogy a méhszáj bennmaradt, az az álvemhesség következtében kinyílt, a kutya elfertőződött belülről, emiatt újra fel kellene nyitni szerencsétlent, így jelenleg nem műthető.
Mondjuk ez a legextrémebb eset, ismeretségi körben előfordult olyan kutya aki ivartalanítás után több évvel vemhes (!!!) lett, másik nem lett, de rendszeresen tüzel, inkontinenciáról meg növekedési zavarokról már nem is szólok.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!